Jak spędzić dzień nad jeziorem Bled?
Jezioro Bled to najbardziej znane miejsce w całej Słowenii stanowiące swoistą wizytówkę tego kraju. Każdy przynajmniej raz widział zdjęcie z charakterystyczną malutką wysepką, na której znajduje się niewielki kościół w pięknych kolorach wschodzącego słońca, prawda? Niektórzy przyjeżdżają do Słowenii tylko dla tego widoku.
Jeżeli przyjedziecie do Bledu to zachęcam, abyście przeznaczyli sobie na to miejsce minimum cały jeden dzień, a najlepiej dwa. Wtedy spokojnie będziecie mieli czas, aby popływać w jeziorze, zobaczyć tutejsze atrakcje, posmakujecie tutejszej kuchni i wybierzecie się na spacery. A jak będziecie mieli szczęście to traficie niesamowite warunki meteorologiczne o wschodzie i/lub zachodzie słońca.
Poniżej znajdziecie nasz pomysł, plan na to, co warto zobaczyć nad jeziorem Bled.
Spis treści
Malutka wysepka (Blejski otok) z kościółkiem
To najsłynniejsze miejsce, które ściąga turystów. Niby nic takiego, bo malutka wysepka (Blejski otok) z maleńkim kościółkiem i koniec, a jednak każdy chce tu przypłynąć. Odpuśćcie sobie zorganizowane wycieczki bądź wykupienie biletu na charakterystyczne łódki (pletna), gdzie kolorowo ubrany wioślarz zabierze Was na wyspę. Najlepszym sposobem dostania się na wyspę jest wynajęcie sobie swojej własnej, małej łódki i wypłynięcie na jezioro. Dzięki temu będziemy mogli wiosłować gdzie chcemy. Jak jesteście z rodzinką i dziećmi to już sama łódka będzie dużą atrakcją, a malutka wyspa będzie tylko dodatkiem. Choć pamiętajmy, w kościele na wyspie jest dzwon życzeń. Zgodnie z legendą wystarczy pomyśleć życzenie, zadzwonić w niego i wierzyć, że się spełni :). Gorąco polecamy wiosłowanie na wysepkę.
Wycieczka na punkty widokowe na jezioro Bled
Do wyboru jest kilka miejsc, na które warto udać się, aby zobaczyć wspaniałą panoramę na jezioro Bled, małą wyspę, zamek i otaczające góry. Najbardziej charakterystycznym i znanym punktem jest Ojstrica (611 m. n.p.m.), czyli punkt widokowy z popularną ławeczką. Kawałek dalej znajdują się dwa kolejne szczyty: Mala Osojnica (685 m. n.p.m.) oraz Vielka Osojnica (756 m. n.p.m.). Oczywiście najlepiej wybrać sobie jeden z nich i znaleźć się tu o wschodzie słońca i mocno trzymać kciuki za odpowiednie warunki pogodowe. Jak nie chce Wam się zrywać w środku nocy, a chcecie zobaczyć jak wygląda ten widok oświetlony pierwszymi promieniami słońca to zapraszam do mojej galerii zdjęć. Może moje zdjęcia zmobilizują Was do pobudki?
Galeria zdjęć – Magiczny wschód słońca nad jeziorem Bled.
Zamek Bled (Blejski grad)
Podobno to jeden z najstarszych zamków w Słowenii. Obecnie znajduje się w nim muzeum. Wybudowano go na szczycie skały tuż nad jeziorem Bled dzięki czemu przepięknie prezentuje się o porannych godzinach lub po zachodzie słońca. Nie doradzimy Wam, czy warto go zobaczyć od środka, bo nie byliśmy. Woleliśmy podziwiać go z poziomu jeziora i to na pewno polecamy. Wieczorem jest pięknie podświetlony wraz ze skałą, zatem fotografowie nie zapomnijcie o statywie.
Plażowanie i spacer dookoła jeziora Bled
Oficjalnie, nad jeziorem Bled, jest chyba tylko jedna plaża – na zachodnim krańcu jeziora koło kampingu. Jednak idąc ścieżką dookoła jeziora znajdziemy wiele miejsc gdzie jest dostęp do wody i taka „mini” plaża. Często trawiaste podłoże z mało regularnym zejściem, ale za to bez tłumów. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy nie ma przypadkiem znaku o zakazie kąpieli. Jak słoneczko mocno grzeje to taka „mini” plaża to zbawienie.
Spacer w wąwozie Vintgar
Zaledwie 5 km na północ od Bledu znajduje się wąwóz Vintgar. Malowniczo położony w obrębie Triglavskiego Parku Narodowego wąwóz którego dnem płynie wartka rzeka Radovna. Warto wybrać się tu na ok. 40-50 minutowy spacer na końcu którego dochodzimy do małego wodospadu. Czasami idzie się po drewnianych kładkach, a czasami po szutrowych ścieżkach. Bardzo przyjemny i widokowy spacer.
Kremna rezina (kremšnita)
Na koniec dnia po pływaniu łódką, zwiedzaniu, chodzeniu na punkty widokowe, spacerowaniu czas na nagrodę!!! Będąc nad jeziorem Bled musimy skosztować tutejszej specjalności: kremna rezina, czyli słoweńska wersja znanego w Polsce „napoleonka”, kremówki. Od lat 50-tych podaje się tutaj to połączenie francuskiego ciasta z masą autorstwa Serba, który pracował w tutejszej cukierni Hotelu Park. Palce lizać!
Jak Wam się podoba taki dzień lub dwa nad jeziorem Bled? Nam się tu bardzo podobało. Pomimo, że wielu znajomych opowiadało, że tu mnóstwo turystów, że komercja, że niefajnie. Byliśmy w połowie czerwca, gdy turystów było bardzo niewielu, więc może to też miało wpływ na nasz odbiór tego miejsca, lecz jezioro Bled ma swój specyficzny klimat, który nam bardzo odpowiada.
Jezioro Bled informacje praktyczne
Jeżeli przyjechaliście nad jezioro Bled własnym samochodem to musicie nastawić się na to, że znalezienie parkingu przy jeziorze graniczy z cudem. Zwłaszcza jadąc drogą wzdłuż promenady otaczającej jezioro. Jest kilka specjalnie wydzielonych miejsc, lecz bardzo szybko zapełniają się. Duży parking znajduje się przy kempingu po zachodniej stronie, lecz on także nie zaspokaja potrzeb dla wszystkich parkujących. Nie próbujcie parkować na dziko, bo teren ten jest często patrolowany przez policję oraz służby miejskie.
Noclegi nad jeziorem Bled
Dookoła jeziora znajduje się całkiem duża ilość hoteli, hotelików i apartamentów, lecz w sezonie – mniej więcej od końcówki czerwca do początku września bez wcześniejszej rezerwacji nie ma po co tu przyjeżdżać. Jeżeli ktoś przyjechał kamperem lub z namiotem to po zachodniej stronie jeziora znajduje się duży kemping.
My spaliśmy w dosyć oryginalnym miejscu – Garden House Bled, które bardzo polecamy. Mały ogród, grill, miejsce do posiedzenia w cieniu, hamak, stoły i krzesła oraz otwarte pomieszczenie z wygodnymi siedzeniami z widokiem na ogród a całość wieczorem pięknie oświetlona – koniecznie poproście o miejsce w tzw. glamping house. Kiedy ostatni raz spaliście na snopkach słomy? Bardziej szczegółowy opis tego miejsca zamieściłem w informacjach praktycznych.
Łódki nad jeziorem Bled
Łódki można wypożyczyć w kilku miejscach. Wydaje nam się, że najlepszą ofertę ma Grand Hotel Toplice: 10 EUR za pierwszą godzinę, a każda kolejna to 8 EUR za łódkę. Zarezerwujcie sobie min. 2 godziny.
PS. Słowenię odwiedziliśmy w terminie 10-17.06.2017. Jeżeli planujecie wybrać się do Słowenii to na pewno przydadzą się Wam spisane przeze mnie informacje praktyczne, które pomogą Wam zaplanować swój wyjazd.