Korea Południowa – informacje praktyczne

Planujecie odwiedzić Koreę Południową? Zastanawiacie się czy jest tu co oglądać? Interesuje Was ile w Korei kosztuje nocleg, jedzenie czy transport? Czy Korea jest droga? Jak zaplanować swój wyjazd? Kiedy wybrać się do Korei? Gdzie wymienić pieniądze? Przygotowaliśmy dla Was artykuł Korea Południowa informacje praktyczne, który zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Poniższe zestawienie informacji bazuje na naszym wyjeździe do Korei, który odbył się w terminie 4-20.10.2017. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Korea Południowa – zapiski z podróży w której także możecie znaleźć cenne informacje. Jeżeli w naszym artykule czegoś Wam zabrakło, coś co jest Wam potrzebne przy organizacji wyjazdu do Korei na własną rękę, to dajcie znać w komentarzu. Postaramy się pomóc.

Dlaczego warto pojechać do Korei Południowej?

Korea Południowa to duże metropolie. Wspaniała stolica Seul, ciekawy i interesujący położony nad morzem klimatyczny Busan oraz podobno warty odwiedzin Daegu (niestety nie byliśmy). Jeżeli jesteście fanami nocnej fotografii architektury i miast, lubicie zwiedzać miejsca wpisane na listę UNESCO, lubicie parki narodowe i przede wszystkim jesteście miłośnikami kuchni, która nie jest podobna do tego, co znacie z innych azjatyckich krajów to Korea Południowa powinna Was zainteresować. Do tego warto dodać, że zachodnich turystów jest tam naprawdę niewielu. Nie oznacza to, że to mało turystyczne państwo, gdyż sami Koreańczycy bardzo chętnie zwiedzają swój kraj. Jeżeli chcecie zaznać jak to jest, gdy prawie nikt nie mówi po angielsku, a w tych mniej turystycznych miejscach napisy są tylko po koreańsku i zamawianie jedzenia to loteria to jest to miejsce dla Was.

Seoul Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 - 흥인지문), Seul
Seoul. Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 – 흥인지문), Seul

Co warto zobaczyć doświadczyć w Korei Południowej?

Byliśmy w Korei Południowej niewiele ponad dwa tygodnie i pod tym kątem układaliśmy sobie plan naszego wyjazdu. Wszystko, co zobaczyliśmy, jest wg nas godne uwagi. Po pierwsze to jedzenie – koniecznie próbujcie wszystkiego, na co macie ochotę, co wygląda dziwnie, ciekawie, inaczej. Kuchnia koreańska bardzo nam zasmakowała. W telegraficznym skrócie – miejsca, których nie można pominąć to wspaniała stolica Seul ze swoimi starymi pałacami, bramami i murami obronnymi, ciekawe miasto Andong z tradycyjną wioską, przyjemne Gyeongju, niesamowicie pyszne i architektonicznie pocztówkowe Busan oraz urozmaicona, piękna wyspa Jeju.

korea południowa transport wyspa jeju elektryczny tricykl
Wyspa Udo. Elektryczny tricykl osiągał maksymalną prędkość 30 km/h.

Trasa podróży po Korei Południowej

Kiedy jechać do Korei Południowej? – Pogoda w Korei Południowej

Korea Południowa, podobnie jak Polska, ma 4 pory roku, zatem zależnie od naszych oczekiwań należy wybrać odpowiednią porę. Najcieplej jest w lecie, czyli miesiące lipiec-sierpień, a najzimniej zimą.
Byliśmy w Korei na początku października (4-20 październik 2017). Pogoda była bardzo przyjemna ze średnimi temperaturami ok. 18-20 stopni. Było parę dni bardzo ciepłych powyżej 25 stopni oraz kilka zimniejszych ok. 12-15 stopni. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jesień w Korei to lepiej wybrać się na początku listopada, jednak będzie na pewno zimniej, bardziej deszczowo oraz dzień będzie bardzo krótki.

Jak dostać się do Korei Południowej?

Wiele linii lotniczych posiada połączenia do Seulu, stolicy Korei Południowej. Warto obserwować promocje. My lecieliśmy liniami KLM (partner naszego wyjazdu) na trasie Warszawa-Amsterdam-Seul.

lotnisko samolot informacje praktyczne
Lotnisko w Warszawie.

Wiza i przekraczanie granicy z Koreą Południową

Obywatele Unii Europejskiej wybierając się do Republiki Korei na okres do 90 dni nie muszą posiadać wizy. Wystarczy posiadać ważny paszport, mieć wypełnioną kartę przekroczenia granicy i deklarację celną (oba dokumenty otrzymujemy na pokładzie samolotu lub na lotnisku).
W Korei Południowej nie ma żadnych opłat wlotowych lub wylotowych z kraju.

Korea Południowa waluta – pieniądze

Oficjalną walutą Korei Południowej jest Won południowokoreański (KRW). Średni kurs 1 PLN = ok. 307 KRW, 100 KRW = ok. 0,33 PLN. Kurs był dosyć różny i zależny od miejsca. Najlepszy po jakim wymienialiśmy to 1 USD = 1135 KRW był w Busan, a najgorszy był na lotnisku 1 USD = 1081 KRW. Bez problemu wymieniane są wszystkie popularne waluty: dolary amerykańskie, australijskie, euro, funty brytyjskie itd.
Poza Seulem i jednym miejscem w Busan praktycznie jedyną możliwością wymiany waluty są banki, które pracują tylko w dni robocze. W Seulu w większości miejsc są punkty wymieniające walutę po korzystniejszych kursach niż banki.
Praktycznie w każdym miejscu można płacić kartą, a bankomaty są co krok.

korea południowa waluta korea południowa informacje praktyczne
Walutą Korei Południowej jest Won południowokoreański (KRW)

Znajomość języka angielskiego w Korei Południowej

Pierwszy raz byłem zmuszony dodać do mojej standardowej listy z informacjami praktycznymi punkt związany z znajomością języka angielskiego w kraju. Korea Południowa to pierwszy kraj, w którym doświadczyliśmy problemy komunikacyjne. Koreańczycy są bardzo otwarci, optymistyczni i chętni do pomocy w każdej sprawie, lecz niestety poziom ich angielskiego bardzo często mocno to ogranicza. Jeżeli napiszę, że poza nielicznymi wyjątkami w miejscach, w których byliśmy i poza Seulem to nie będzie to dużym nadużyciem, gdy napiszę, że angielskiego w Korei Południowej praktycznie nikt nie zna. Nawet pojedynczych słów. Mieliśmy problemy, aby porozumieć się w podstawowych sprawach w hostelach, w których spaliśmy. Większość knajpek z jedzeniem nie posiadało napisów w języku angielskim, ani obrazków, a obsługa nie znała nawet kilku słów po angielsku. Często jedynym ratunkiem były punkty informacji turystycznej, gdzie obsługa mówiła po angielsku.
Oczywiście zawsze mówiłem, że jak jedna i druga strona chce się porozumieć to nie ma takiej opcji, aby to się nie udało i tak też było w Korei. Dogadywaliśmy się „na migi”, na kartce bądź z użyciem kalkulator, lecz fajnie byłoby wiedzieć, co się zamawia do jedzenie, jak gdzieś się dostać lub po prostu pogadać o dziwnych rzeczach, które obserwowaliśmy, dowiedzieć się czegoś więcej. Przed wyjazdem do Korei kilka osób mówiło mi, że tam nikt nie mówi po angielsku. Nie chciałem w to wierzyć – niestety to prawda – komunikowanie się było bardzo mocno utrudnione.

Telefon komórkowy i roaming w Korei Południowej

Przed przyjazdem do Korei Południowej czytaliśmy, że może być problem z roamingiem i używaniem polskiego numeru komórkowego. Jeżeli ktoś ma starszy telefon nieobsługujący 3G to faktycznie telefon nie będzie mu działał. My mieliśmy telefony obsługujące 3G i LTE – oba bez problemu działały w Korei Południowej. Nie spotkaliśmy się z problemem braku zasięgu telefonii komórkowej, jednak ceny roamingu skutecznie odstraszają, aby z niego korzystać.

korea południowa telefon komórkowy korea południowa informacje praktyczne
Smartfony w Korei Południowej są bardzo popularne – na każdym kroku – wszyscy używają telefonów.

Internet w Korei Południowej

Praktycznie wszędzie w guesthousach, hotelach, restauracjach, niektórych autobusach, przystaniach, często w publicznych miejscach, parkach, na głównych ulicach, atrakcjach turystycznych, zabytkach itp. jest dostęp do darmowego WiFi. Internet w Korei Południowej jest dosyć szybki.

Poczta w Korei Południowej

Koreańska poczta podobno działa bez zarzutu i jest stosunkowo niedroga. Nie korzystaliśmy z jej oferty, lecz wg oficjalnych informacji list do Polski idzie ok. 2 tyg. i kosztuje ok. 500 KRW.

Gniazdka w Korei Południowej

W Korei Południowej występują wtyczki typu C, C-2 oraz F, czyli standardowe z dwoma bolcami (różnią się tylko brakiem lub rodzajem uziemienia) takie, jakie mamy w Polsce. Prąd to 220 V; 60 Hz. Jadąc do Korei nie potrzebujemy żadnych adapterów czy przejściówek i wszystkie nasze elektroniczne gadżety będziemy mogli spokojnie naładować.

Noclegi w Korei Południowej

Noclegi w Korei nie należą do tanich. Jeżeli mówimy o segmencie plecakowym to bezpiecznie będzie założyć ok. 50 000 KRW za nocleg dla dwóch osób w pokoju. Przygotowaliśmy odrębny wpis zawierający opisy, namiary na każdy z noclegów w Korei Południowej, z którego korzystaliśmy wraz ze zdjęciami.

noclegi w korei południowej korea południowa noclegi
Canvas Hostel, Busan

Transport w Korei Południowej

Transport w Korei jest doskonale zorganizowany. Bardzo bogata sieć połączeń autobusowych, lotniczych i kolejowych ułatwia przemieszczanie się. Bez problemu dostaniemy się w dowolny zakątek kraju. Wystarczy przyjść na dworzec i kupić odpowiedni bilet. Dworce autobusowe w wielu miastach położone są poza ich centrum, do którego później trzeba dojechać komunikacją miejską.

korea południowa transport autobusy gyeongju
Dworzec autobusowy w Gyeongju.

Jedzenie w Korei Południowej

Jedzenie w Korei Południowej to temat na zupełnie osobny, dosyć obszerny wpis. Wiele rzeczy nas zaskoczyło, wiele było przepysznych, nielicznych nie odważyliśmy się spróbować, lecz jedno jest pewne. Kuchnia koreańska jest ostra, bardzo aromatyczna, często opierająca się na kiszonych składnikach i jest przepyszna. Bardzo nam zasmakowała!!! Szczegóły – będą w osobnym wpisie, gdyż nie sposób tu wszystkiego zmieścić.
Dodam tylko, że będąc w Korei ponad 2 tygodnie nie musieliśmy kupować wody. W większości publicznych miejsc, w hostelach, restauracjach, knajpkach itd. wszędzie są dystrybutory, gdzie można uzupełnić swoją butelkę lub po prostu napić się wody.

korea południowa jedzenie
Jedzenie w Korei Południowej jest bardzo smaczne i dostępne praktycznie na każdej ulicy.

Przykładowe ceny w Korei Południowej (stan na rok 2017)

Korea Południowa do tanich krajów na pewno nie należy. Sądzę, że jeżeli osoby planujące ten kierunek założą, że obowiązujące ceny w Korei są na poziomie cen krajów europejskich, to nie popełnią zbyt dużego błędu.

  • przekąska na ulicy: corn dog (2500-4000 KRW), ciasto rybne 1000 KRW, gofry „rybki” 500 KRW/szt., naleśnik 3000 KRW, rolki (koreańskie sushi) 2000-4500 KRW
  • chipsy 1500-3000 KRW
  • ciastka 1000-5000 KRW
  • czekolada 1500 KRW
  • pączek: 1000 KRW
  • soju 0,3l 1500-3000 KRW
  • wino 0,5l: 3600 KRW

Podsumowując, Korea Południowa to zupełnie inny kraj niż kraje, które do tej pory odwiedziliśmy w Azji. Wspaniała, pyszna kuchnia, niesamowite duże metropolie, interesujące zabytki UNESCO, pałace królów i cesarzy itd.. Koreańczycy są bardzo pozytywni, pomocni, lecz znikomym poziomie angielskiego. Korea Południowa nie jest zbyt popularnym miejscem dla zachodnich turystów, których niewielu spotkaliśmy podczas naszego wyjazdu. Jest zupełnie inna, interesująca i ciekawa. Często zaskakuje i dziwi. Polecamy wszystkim, którzy szukają czegoś innego niż tradycyjne kraje Azji Południowo-Wschodniej.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u