Japan Rail Pass (JR PASS). Co to jest? Ile kosztuje? Gdzie kupić?
JR PASS (Japan Rail Pass) to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się do Japonii. To specjalny bilet uprawniający do korzystania głównie z połączeń kolejowych w Japonii. Dzięki wykupieniu tego specjalnego biletu będziemy mogli wiele zaoszczędzić. W artykule dowiecie się wszystkich szczegółowych informacji, o tym jak działa Japan Rail Pass, ile kosztuje, gdzie go kupić i ile można na nim zaoszczędzić.
Spis treści
Japan Rail Pass (JR PASS) – co to dokładnie jest?
JR PASS, a właściwie Japan Rail Pass, to bilet wydawany na 7, 14 lub 21 dni. Co więcej, to bilet Japan Rail Pass przeznaczony jedynie dla turystów! Bilet umożliwia poruszanie się po całej Japonii wybranymi pociągami, autobusami i promami firmy JR przez oznaczony okres. Płacimy tylko raz, a później używamy bez ograniczeń. Ważną informacją jest, że w ramach biletu Japan Rail Pass, możemy również korzystać z większości szybkich pociągów typu shinkasen takich jak popularne Hikari czy Sakura. Zatem jeżeli chcemy przejechać się pociągiem ok. 300 km/h, to korzystając z Japan Rail Pass, będziemy mieli taką możliwość.
Mając JR Pass można także korzystać z:
- linii kolejowych JR w Tokio: Yamanote line, Chuo line, Keihin-Tohoku line, Sobu line , Saikyo line
- linii kolejowych JR w Hiroszimie Miyajima Guchi oraz turystyczny autobus JR obejmującego główne atrakcje Hiroszimy,
- prom JR płynący na wyspę Miyajima (uwaga, są tam dwa promy: jeden jest JR, a drugi innego przewoźnika, gdzie należy kupić dodatkowy bilet).
Ile ważny jest Japan Rail Pass?
Bilet ważny jest na określony, wcześniej wykupiony okres. Obecnie dostępne są 7, 14 i 21-dniowe bilety. Przykładowo 7-dniowy bilet ważny jest w dniu jego pierwszego użycia (niezależnie o której godzinie nastąpi pierwsza podróż) + kolejne 6 dni, aż do północy dnia ostatniego. Zatem warto sobie tak zaplanować swoją podróż do Japonii, aby w miarę wcześnie pierwszego dnia skorzystać z biletu JR. Ważne jest, że bilet możemy aktywować na dowolny dzień do przodu.
Ile kosztuje Japan Rail Pass?
Bilet JR PASS można kupić w dwóch klasach: I-wsza klasa (Green) oraz II-ga klasa (Ordinary). Według nas nie ma sensu przepłacać za I-wszą klasę, która głównie różni się tym, że w rzędzie są 4 zamiast 5 siedzeń (choć nie we wszystkich pociągach w II-giej klasie jest 5 siedzeń w rzędzie), a każde z nich jest szersze i wygodniejsze.
W II-giej klasie w pociągach typu shinkasen jest bardzo wygodnie, a miejsca na nogi jest mnóstwo, zatem spokojnie możemy je maksymalnie wyprostować i nadal nie będziemy sięgali do fotela przed nami. Do dyspozycji mamy gniazdko, aby naładować elektronikę, regulowane oparcie, podłokietnik. Nad głowami są wielkie półki, na których umieścimy nawet największe bagaże, a dodatkowo na końcu pociągu możemy wstawić je za ostatnimi siedzeniami. Uważamy, że nie ma absolutnie potrzeby, przepłacać za pierwszą klasę.
Bilety:
- Dzieci do lat 6: dobra informacja jest taka, że dzieci do lat 6 nie muszą kupować tego biletu i podróżują bezpłatnie, siedząc na miejscach rodziców lub jak obok jest wolne, to najczęściej mogą je zająć
- Dzieci w wieku 6-11 lat: bilet dla dziecka
- Dorośli: wszystkie osoby w wieku powyżej 11 lat.
Poniżej aktualne ceny (stan na maj 2018) poszczególnych biletów:
I-wsza klasa (Green) | II-ga klasa (Ordinary) | |||
Okres | Dorosły | Dziecko (6-11 lat) | Dorosły | Dziecko (6-11 lat) |
7-dni | 38.880 JPY | 19.440 JPY | 29.110 JPY | 14.550 JPY |
14-dni | 62.950 JPY | 31.470 JPY | 46.390 JPY | 23.190 JPY |
21-dni | 81.870 JPY | 40.930 JPY | 59.350 JPY | 29.670 JPY |
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że bilety Japan Rail Pass są drogie. Natomiast jeżeli zestawimy je z konkretnymi cenami biletów na planowanych trasach, wyjdzie na to, że już po 2-3 przejazdach zaczynamy zarabiać/oszczędzać z Japan Rail Pass.
Ile zaoszczędziliśmy na Japan Rail Pass?
Poniżej znajdziecie tylko dłuższe przejazdy shinkasenem, z jakich korzystaliśmy (zawsze rezerwowaliśmy miejsca):
- Tokio – Kioto: 14.110 JPY
- Kioto – Hiroszima: 11.090 JPY
- Hiroszima – Osaka: 10.230 JPY
- Osaka – Jokohama: 13.810 JPY
Suma na jedną osobę wychodzi ok. 50.000 JPY tylko za połączenia shinkasen. Do tego należałoby dodać liczne przejazdy w obrębie lokalnych przejazdów JR: autobus w Hiroszimie, przejazdy w okolicach Kioto, prom na wyspę Miyajima itd. Uzbierałoby się trochę tego. W prostym rachunku zaoszczędziliśmy ok. 20.000 JPY czyli ok. 670 zł na osobę. Chyba nie muszę dodatkowo nikogo przekonywać, że kupno Japan Rail Pass to olbrzymia oszczędność.
Gdzie można kupić bilet JR PASS?
Bardzo ważna informacja! Bilet Japan Rail Pass należy kupić wcześniej przed wyjazdem do Japonii. Wystarczy wpisać w gogle i wyskoczy nam wiele firm, które sprzedają bilety – jest również jedna w Polsce. Ceny mniej więcej są stałe, a różnią się głównie przelicznikiem waluty i kosztami wysyłki.
Ważne jest, że będąc jeszcze w domu, kupujemy na dowolnej stronie bilet Japan Rail Pass, który musi zdążyć do nas przyjść kurierem lub pocztą. Pamiętajmy o dokładnym wypełnieniu wniosku danymi zgodnymi z tymi w paszporcie. Voucher na wymianę biletu ważny jest przez 90 dni.
UWAGA dla spóźnialskich. W okresie 08.03.2017 – 31.03.2019 wprowadzono testowo możliwość kupna biletu Japan Rail Pass w Japonii. Na niektórych stacjach JR oraz lotniskach można kupić bilet. Niestety ceny biletów kupowanych w Japonii są ok. 10-20% wyższe. Nie korzystaliśmy z tej opcji, więc z doświadczenia nic nie możemy powiedzieć, jak to działa.
Japan Rail Pass: voucher vs bilet
Warto wiedzieć, że po zamówieniu biletu w przesyłce otrzymujemy specjalny voucher, który dopiero w Japonii wymienimy na właściwy bilet. Zatem zabieramy ze sobą wystawiony voucher do Japonii i tam w najbliższym JR Office wymieniamy go na właściwy bilet, ustalając (aktywując) dowolną datę, od której nasz bilet ma być ważny.
Japan Rail Pass – jak używać?
Po wymianie vouchera na bilet mamy nieograniczoną możliwość korzystania z niego. Jeżeli chcemy skorzystać z jakiejkolwiek formy transportu w ramach naszego biletu Japan Rail Pass, to wystarczy pojawić się na stacji JR i na bramkach pokazać nasz bilet, po czym obsługa wpuści nas na teren peronów. Nie musimy mieć żadnego innego biletu, aby jechać pociągiem, autobusem czy promem, do którego uprawnia nas Japan Rail Pass.
Na dłuższych trasach w shinkasenach sugerujemy, żeby bezpłatnie w biurach JR Office zarezerwować miejsca, aby móc wybrać, gdzie chcemy siedzieć. Najczęściej składy pociągów większą ilość wagonów mają przeznaczoną do rezerwacji.
To cała tajemna wiedza dotycząca JR Pass. Mam nadzieję, że Wam się przyda i Wasza podróż po Japonii będzie wspaniała. Jeżeli coś was będzie interesowało, a nie zostało tu opisane, dajcie znać w komentarzu – postaram się pomóc.
PS. Japonię odwiedziliśmy w terminie odbył się w terminie 17.05-01.06.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Tokio oraz Podróż do Japonii z dzieckiem – zapiski z podróży część Kioto, w których znajdziecie wiele ciekawych informacji.
Dla osób planujących swoją własną podróż do Japonii powstał specjalny artykuł zawierający informacje praktyczne, które będą bardzo pomocne przy organizacji swojego wyjazdu Japonia informacje praktyczne: ceny, noclegi, transport…