Nurkowanie na Seszelach (Praslin i Mahe)

Lecąc na Seszele, myślałem, że skoro to przepiękne, tropikalne wyspy oblane niesamowitą, turkusową wodą to świat podwodny musi przynajmniej swoją pięknością dorównywać temu, co możemy obserwować na lądzie. Spodziewałem się niesamowitej rafy koralowej, różnorodności gatunków ryb. A jak było w rzeczywistości? Jak wygląda nurkowanie na Seszelach?

Muszę powiedzieć, że byłem dosyć mocno zaskoczony. Przed wyjazdem oglądałem zdjęcia i filmiki, które pokazywały niesamowite bogactwo życia podwodnego i przepiękną rafę koralową. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą roku 2015 tajfunu El Nido. Instruktorzy i divemaster’y z którymi rozmawiałem, mówili, że niszczycielska moc El Nido zniszczyła ponad 80-90% rafy koralowej. Niewiele z niej zostało, jednak obserwują, że powoli się odradza. Zatem skoro nie ma pięknej rafy to czy warto zanurkować na Seszelach? Co zobaczymy pod wodą?

Po pierwsze zobaczymy tu całkiem sporo życia podwodnego. Podczas zaledwie kilku nurków zobaczyłem mantę, płaszczki i kilka żółwi. Bardzo dużo dużych ośmiornic, które chowały się przed nami pośród skał. Spotkaliśmy wiele frogfish (taka ryba co chodzi/skacze po dnie morskim), ślimaków itd. Do tego widzieliśmy całkiem sporo ławic różnych rodzajów ryb. Wisienką na torcie było spotkanie w niewielkiej odległości kilku rekinów. Dwa z nich były pod wielkim kamieniem krążyły sobie w odległości dosłownie kilku metrów od nas.
Człowiek ma w swojej naturze, że wszystko porównuje. Jeżeli chodzi o miejsca nurkowe na świecie, to dla mnie obecnie wszystko porównuję do nurkowań na Filipinach w Coron, czy w okolicach Balicasag. Obecnie nurkowanie na Filipinach to mój osobisty numer 1. Podczas nurkowania na Seszelach na pewno nie zobaczymy tu takiego bogactwa życia podwodnego jak na Filipinach. Na pewno przejrzystość wody i tzw. wizura nie była idealna, ale i tak warto zanurzyć się pod wodę.
Nurkowałem w dwóch lokalizacjach: okolice wyspy La Digue oraz u północnych wybrzeży Mahe. Z wymienionych miejsc zdecydowanie polecam okolice Mahe. Oczywiście nie ma tu rafy, ale życia podwodnego było zdecydowanie więcej i wizura była lepsza. Jedno z nurkowych miejsc to zatopione w latach sześćdziesiątych duże, rybackie barki, które są już pięknie obrośnięte i stanowią dom dla wielu żyjątek. Liczne mureny, ośmiornice, barakudy i wiele ryb. Zdecydowanie warto wybrać się na rejs.

Nurkowanie na Seszelach – wyspa Mahe

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Plataks pospolity Platax orbicularis
Plataks pospolity (Platax orbicularis)
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin
Pierwszy raz spotkałem rekiny w tak niewielkiej odległości.
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Wire Wjip Coral Black coral
Wire/Wjip Coral (Black coral) – pionowe, proste koralowce
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Frog fish
Frog fish czyli rodzaj Antennarius

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin
Pomacentrus caeruleus – niebiesko-żółte rybki
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Ognica pstra Skrzydlica ognista Pterois volitans
Ognica pstra (Skrzydlica ognista) – Pterois volitans

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Pomacentrus caeruleus
Pomacentrus caeruleus – niebiesko-żółte rybki
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Murena Geometric Moray
Murena – Geometric Moray
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin
Nurkowanie na Seszelach – okolice Mahe

Nurkowanie na Seszelach – wyspa Praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin
Nurkowanie na Seszelach – okolice Praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Żółw szylkretowy Eretmochelys imbricata
Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin
Płaszczka.

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Lutjanus - Lutjanus fulviflamma
Lutjanus – Lutjanus fulviflamma
nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin Kostera grzbietoroga Lactoria fornasini
Kostera grzbietoroga (Lactoria fornasini)

nurkowanie na seszelach diving seychelles mahe praslin

Nurkowanie na Seszelach informacje praktyczne

Nurkując na Seszelach, korzystałem z dwóch baz. Pierwsza z nich znajdowała się na wyspie Praslin na plaży Anse Volbert – Octopus Dive Center. W tej bazie wykupiłem jeden dzień nurkowy zawierający dwa nurki z łodzi w okolicy wyspy La Digue i Praslin. Koszt nurkowania na Seszelach to 120 EUR w tym wypożyczenie kompletnego sprzętu, a także odebranie mnie z wioski Grand Anse. Baza całkiem spora, dużo sprzętu i obsługi, ale też dużo klientów. Było trochę zamieszania i lekkiego rozgardiaszu. Brak szczegółowej odprawy przed nurkowaniem i partnerskiego klimatu na łodzi. Po prostu jesteś kolejnym, jednorazowym klientem. KOlejny raz poszukałbym innej bazy.
Drugim miejscem była bardzo sympatyczna, niewielka baza Ocean Dream Divers znajdująca się 5 minut spaceru od głównej plaży Beau Vallon na wyspie Mahe. Mała baza, dwóch instruktorów, odpowiednia ilość sprzętu, wygodna łódź. Bardzo podobało mi się podejście instruktora, który był naszym przewodnikiem. Dokładna odprawa przed nurkowaniem, zwracanie uwagi na wszelkie procedury bezpieczeństwa i doskonała obsługa. Czujesz się jak kumpel, nie jak klient. Koszt nurkowania to 120 EUR za dwa nurki z łodzi z wypożyczeniem kompletnego sprzętu oraz odebraniem mnie z hotelu. Zdecydowanie polecam.

PS. Nasza podróż na Seszele odbyła się w terminie 9-20.10.2018. W trakcie wyjazdu powstawała, pisana na gorąco relacja Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży Praslin oraz Podróż na Seszele z dzieckiem – zapiski z podróży La Digue i Mahe, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Seszele informacje praktyczne, gdzie znajdziecie praktycznie wszystko co jest niezbędne, aby samemu zorganizować podróż.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u