Oman informacje praktyczne: ceny, pieniądze, wiza, noclegi…
Przed wyjazdem do Omanu musieliśmy zebrać wiele informacji i uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Kiedy jechać do Omanu, co z wizą, gdzie spać, jakie ceny, jaki wypożyczyć samochód. Jeżeli wybieracie się do Omanu, to poniższy wpis – Oman informacje praktyczne – będzie dla Was bardzo pomocny. Zebraliśmy w nim kompletną wiedzę, aby samemu i na własną rękę zorganizować wakacje w Omanie.
Poniższy artykuł Oman informacje praktyczne to solidna dawka wiedzy. Jeżeli jednak czegoś Wam w nim zabraknie, dajcie znać w komentarzach, a jeżeli tylko będziemy znali odpowiedź, to ją zamieścimy.
Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02 – 5.03.2019. W trakcie wyjazdu powstawały zapiski z podróży do Omanu do których serdecznie zapraszamy.
Spis treści
- 1 Dlaczego warto pojechać do Omanu?
- 2 Co warto zobaczyć w Omanie?
- 3 Trasa naszej podróży po Omanie
- 4 Kiedy jechać do Omanu? Pogoda w Omanie
- 5 Kiedy w Omanie przypada weekend?
- 6 Jak dostać się do Omanu? Jak polecieć do Omanu?
- 7 Jak dostać się z Dubaju do Omanu? Autobusem!
- 8 Wiza do Omanu – Jak wnioskować o e-wizę do Omanu
- 9 Przekraczanie granicy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Omanem
- 10 Pieniądze w Omanie – waluta w Omanie
- 11 Płatności kartą w Omanie
- 12 Znajomość języka angielskiego w Omanie
- 13 Roaming w Omanie
- 14 Internet mobilny w Omanie
- 15 Poczta w Omanie – wysyłka kartki pocztowej z Omanu
- 16 Gniazdka w Omanie
- 17 Noclegi w Omanie, czyli kemping w Omanie
- 18 Transport w Omanie – wypożyczenie samochodu w Omanie
- 19 Zdrowie w Omanie – szczepienia w Omanie
- 20 Jak ubierać się w Omanie?
- 21 Czy Oman jest bezpieczny? Bezpieczeństwo w Omanie
- 22 Jedzenie w Omanie – gdzie jeść w Omanie
- 23 Przykładowe ceny w Omanie (stan luty/marzec 2019):
Dlaczego warto pojechać do Omanu?
Zdecydowaliśmy się na podroż do Omanu, z kilku względów.
- Po pierwsze dlatego, że obecnie jeszcze bardzo niewiele osób lata do Omanu więc spotkanie innych turystów nie jest zbyt częste.
- Po drugie, Oman zamieszkują niesamowici ludzie. Są bardzo pomocni, życzliwi, otwarci na drugiego człowieka i bardzo nim bezinteresownie zainteresowani.
- Po trzecie skusił nas do Omanu tutejszy różnorodny krajobraz. Jest pustynia, niesamowite wadi (suche doliny rzek), są przepiękne góry, jest życie podwodne.
Co warto zobaczyć w Omanie?
Każdy w tym miejscu na pewno będzie tworzył własną listę. Poniżej wymienimy tylko najważniejsze punkty, które naszym zdaniem warto zobaczyć. Zdecydowanie należy przespać się pod namiotem na pustyni (Wahiba Sands), doświadczyć jazdy samochodem 4×4 po wydmach, wykąpać się w licznych wadi, a także nad morzem. Skosztować bardzo słodkich daktyli i jeść w coffee shopach. Koniecznie zobaczcie omańskie góry np. Jabal Shams, odwiedźcie Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie. Przejedźcie się licznymi drogami off-road z niesamowitymi widokami. Jak ktoś lubi, to zanurkujcie i zobaczcie żółwie. Na koniec warto zajrzeć do licznych ruin starych miast oraz fortów.
Zobacz listę atrakcji w Omanie, które polecamy.
Trasa naszej podróży po Omanie
Kiedy jechać do Omanu? Pogoda w Omanie
Mówi się, że najlepszą porą na Oman jest nasza zima, czyli okres od listopada do marca. Wtedy w Omanie jest zdecydowanie przyjazna dla nas temperatura. Nie za ciepło, nie za zimno. W Omanie byliśmy w terminie 24.02-5.03.2019. W ciągu dnia na terenach nizinnych temperatura wynosiła od 23-30 stopni Celsjusza, a w nocy było ok. 18-20 stopni. O tej samej porze w górach w ciągu dnia było około 15 stopni, a w nocy ok. 6-8 stopni. Zawsze warto ze sobą zabrać coś z długim rękawem, bo wieczorem oraz w nocy potrafi wiać i będzie zdecydowanie przyjemniej, jak narzucicie jakąś bluzę na siebie.
Od kwietnia zaczyna być już bardzo gorąco i miejscowi mówili, że nie da się wtedy oddychać i zdecydowanie odradzali podróż w tym terminie.
Kiedy w Omanie przypada weekend?
Co na początku może wydawać się trochę dziwne, to w Omanie weekend nie przypada w sobotę i niedzielę. Od 1 maja 2013 roku Oman sułtan Kabus ibn Sa’id wprowadził, że weekend będzie przypadał na piątek i sobotę. Dni robocze przypadają od niedzieli do czwartku włącznie. Taką decyzję tłumaczono względami gospodarczymi i chęcią zrównania dni wolnych od pracy w większości krajów z Zatoki Perskiej.
Jak dostać się do Omanu? Jak polecieć do Omanu?
Regularne linie lotnicze oferują połączenia z Europy do Omanu, natomiast są one dosyć drogie. Z Polski czasami można upolować w dobrej cenie (ok. 1000 zł) bezpośrednie połączenie lotem czarterowym do Salalah.
Na pewno znacznie tańszą opcją będzie zakup biletu samolotowego do Dubaju, a dalej samochodem lub autobusem do Omanu. Obecnie do Dubaju latają dwie linie: WizzAir z Katowic oraz flyDubai z Krakowa.
My wybraliśmy bezpośredni lot tanimi liniami Wizz Air na trasie Katowice – Dubaj – Katowice. Całkowity koszt obejmował bilet dla dwóch dorosłych oraz dziecka (w sumie 2415,6 zł) oraz 3 nadawane bagaże maks. 10 kg (w sumie 318 zł).
Jak dostać się z Dubaju do Omanu? Autobusem!
Z Dubaju do stolicy Omanu – Maskatu, bardzo łatwo można dostać się autobusem. Czas przejazdu to ok. 5-6 godzin zależnie od korków i sytuacji na granicy. Obecnie jest dwóch przewoźników: dubajski Al Khanjry (można kupować bilety online) oraz omański Mswalat ( autobus nr 201).
Skorzystaliśmy z oferty omańskiej. Niestety nie można kupić tego biletu przez stronę www. Należy w Dubaju pojechać na stację metra Abu Hail Station i tam można kupić bilet na autobus do Omanu. Koszt biletu w jedną stronę to 55 AED lub 90 AED powrotny. Teoretycznie dzieci od 5 lat powinny mieć swój bilet, natomiast omański kierowca powiedział, że nie przyjmie od nas biletu za taką małą dziewczynkę i poszedł ze mną do kasy, aby mi oddali za niego pieniądze.
Upewniliśmy się jeszcze w Maskacie – obsługa również mówiła, że Nadia jedzie za free.
Autobusy odjeżdżają z Dubaju ze stacji Abu Hail Station w Dubaju o 7:30, 15:30 i 23:00, natomiast autobus z lotniska w Maskacie do Dubaju odjeżdża o godz. 06:25, 15:30, 23:30.
Konkurencyjna firma Al Khanjry odjeżdża z Dubaju o 7:00 15:00 22:45, natomiast z Maskatu o 6:00 15:00 22:45.
Na pewno najwięcej z Was będzie interesowała informacja, że autobus Mswalat zatrzymuje się na Międzynarodowym Lotnisku w Maskacie, gdzie znajdują się liczne stanowiska firm wynajmujących samochody otwarte 24h.
Wiza do Omanu – Jak wnioskować o e-wizę do Omanu
Polacy wybierający się do Omanu w celach turystycznych muszą mieć wizę turystyczną. O wizę do Omanu najwygodniej będzie zawnioskować jeszcze przed wyjazdem poprzez rządową stronę internetową.
W tym celu należy posiadać zdjęcie paszportowe oraz zdjęcie swojego paszportu. Obowiązkowo musimy mieć paszport ważny min. 6 miesięcy od momentu opuszczenia Omanu.
Najpopularniejsze wizy turystyczne, które będą nas interesowały to:
- turystyczna wiza do Omanu: 10-dniowa (koszt 5 OMR),
- turystyczna wiza do Omanu: 30-dniowa (koszt 20 OMR).
Są to wizy jednokrotnego wjazdu. Każda osoba z Polski przekraczająca granicę Omanu musi mieć wizę – również dzieci.
UWAGA: Uzyskana wiza ważna jest przez 30 dni od momentu wydania, zatem dokładnie policzcie sobie, kiedy będziecie przekraczać granicę z Omanem, aby wyrobić się z czasem.
Na stronie internetowej wypełniamy wszystkie niezbędne formularze, podając dane zgodne z paszportem. Na koniec płacimy za wizę do Omanu kartą debetową lub kredytową i w maks. 48 godzin otrzymamy e-maila z wizą do wydruku. W naszym przypadku czekaliśmy nie więcej niż kilka godzin.
Wizę turystyczną do Omanu można otrzymać na przejściu granicznym, ale tej opcji nie skorzystaliśmy, więc z doświadczenia nie podpowiemy, jak to wygląda.
Jak przedłużyć turystyczną wizę w Omanie?
Jeżeli jesteście w Omanie i tak Wam się spodobało, że chcielibyście przedłużyć swoją wizę to można to zrobić. Ewa z bloga ewcyna.com przedłużyła swoją wizę na Międzynarodowym Lotnisku (w punkcie Immigration Police) w Maskacie . Podobno wizę można również przedłużać na każdym posterunku Immigration Police (nie sprawdzona informacja w praktyce).
Co ważne, obowiązywanie nowej, przedłużonej wizy, rozpoczyna się z końcem obowiązywania aktualnej wizy.
Przekraczanie granicy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Omanem
Przejście granicy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Omanem zajmuje trochę czasu.
- Granica ZEA: Najpierw trzeba opuścić Emiraty. Wysiadamy z autobusu, podchodzimy do budynku, w którym otrzymujemy pieczątkę wyjazdową. O czym nie wiedziałem wcześniej, to trzeba uiścić opłatę wyjazdową z ZEA w kwocie 35 AED/osoby – można płacić kartą. Po wszystkich formalnościach na tej granicy wsiadamy do autobusu.
- Kontrola bagażu: przejeżdżamy autobusem kilkaset metrów do miejsca, gdzie należy wysiąść i wziąć ze sobą wszystkie bagaże. Tutaj na zwykłym stoliku, przy świetle lamp ulicznych następuje „kontrola”. Należy otworzyć plecak. Nasz był nabity do granic możliwości, ale wytłumaczyliśmy panu celnikowi, że znajduje się w nim sprzęt kempingowy, na co macha ręką i woła następnego pasażera. Nie wiem, jak takim sposobem mieliby znaleźć czy skontrolować cokolwiek. A może my tak uczciwie wyglądamy? Po kontroli wznów wsiadamy do autobusu i jedziemy do kolejnego punktu.
- Granica Omanu: przyjeżdżamy na omański posterunek, gdzie sprawdzane są paszporty oraz wiza omańska. Dostajemy omańską pieczątkę i to już koniec. Jesteśmy w Omanie.
Pieniądze w Omanie – waluta w Omanie
Oficjalną walutą Omanu jest rial omański [OMR]. Kurs w lutym/marcu 2019 był w miarę stabilny i wynosił 1 OMR = 9,89 zł. Na potrzeby łatwego przeliczania można przyjąć 1 OMR = 10 zł. Przed wyjazdem do Omanu wiele słyszeliśmy o tym, że tylko najnowsze dolary (po 2013 roku) będzie można bez problemu wymienić w kantorze i takie przywieźliśmy ze sobą. Nigdzie nie było żadnego problemu z wymianą dolarów.
Zdecydowanie nie wymieniajcie waluty na lotnisku w Maskacie. Kurs jest słabszy (1 USD = 0,37 OMR) i we wszystkich kantorach doliczana jest prowizja 2 OMR (ok. 20 zł) od transakcji. W mieście pieniądze można wymieniać w bankach lub w kantorach. Średni kurs, po którym wymienialiśmy to 1 USD = 0,3845 OMR.
Płatności kartą w Omanie
Płatność kartą w Omanie nie stanowi najmniejszego problemu. Oczywiście dany punkt usługowy musi posiadać terminal. W dużych sklepach i supermarketach nigdy nie mieliśmy problemy z używaniem karty. Na niektórych, ale bardzo nielicznych, stacjach benzynowych również można było płacić kartą. Dlatego większość transakcji za benzynę realizowaliśmy gotówkowo.
Podczas podróży po Omanie używaliśmy karty Revolut – kurs wymiany wynosił średnio – średnio 1 OMR = 9,96 zł (dni robocze: 9,91zł, a w weekendy: 10,02zł).
Jeżeli jeszcze nie masz swojej karty Revolut, to zachęcam do zawnioskowania o bezpłatną kartę, korzystając z mojego linka – na wstępie w ramach nagrody otrzymasz 33 zł na konto karty.
Znajomość języka angielskiego w Omanie
Podczas podróży po Omanie praktycznie wszędzie bez problemu byliśmy w stanie porozumieć się w języku angielskim. Czasami były to bardzo proste rozmowy, a czasami swobodna komunikacja.
Roaming w Omanie
Roaming w Omanie działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski.
Internet mobilny w Omanie
Najlepiej będzie od razu na lotnisku wyposażyć się w lokalną kartę SIM z połączeniami telefonicznymi i pakietem danych. Skorzystaliśmy z oferty największego omańskiego telekomu Omantel i kupiliśmy kartę od razu na lotnisku.
Pakiet HYW7 za 7 OMR (pakiet HYW7: 60 min połączeń oraz 2 GB Internetu + 1 GB na Social Media). Obsługa stoiska na lotnisku zarejestrowała naszą kartę (potrzebny jest paszport) i po chwili cieszyliśmy się z połączeń i Internetu w Omanie.
Z zasięgiem nie było większego problemu, choć w najmniejszych wioskach nad morzem lub w górach czasami Internet działał bardzo wolno, lub w ogóle go nie było.
Poczta w Omanie – wysyłka kartki pocztowej z Omanu
W większości turystycznych miejsc znajdziemy liczne kolorowe pocztówki. Koszt znaczka pocztowego do Polski to 0,5 OMR czyli ok 5 zł.
Niestety dużym wyzwaniem jest znalezienie poczty lub skrzynki pocztowej, gdzie można by wrzucić wypisaną kartkę pocztową. Dopiero na lotnisku dzięki uprzejmości obsługi przekazaliśmy kartkę w ich ręce, a oni obiecali dostarczyć „ważną” przesyłkę do budynku omańskiej poczty.
Gniazdka w Omanie
Wybierając się do Omanu, pamiętajcie, aby zabrać ze sobą przejściówkę taką jak w Wielkiej Brytanii. Wszystkie gniazdka mają wejście brytyjskie – 3 duże prostokątne bolce.
Jeżeli nie macie przejściówki to w brytyjskich gniazdkach często, choć nie zawsze, działa prosty patent: wystarczy włożyć patyczek do górnej dziurki, która odblokuje niższe otwory i bez problemu będziemy mogli włożyć naszą, polską wtyczkę. Jednak, aby patent zadziałał, wszystko zależy od rozstawu dziurek – nie zawsze nasze wtyczki są tak szerokie, aby pasowały.
Noclegi w Omanie, czyli kemping w Omanie
W Omanie baza noclegowa jest bardzo mała, a dostępne hotele są raczej drogie i dosyć ekskluzywne. Bardzo popularnym sposobem na tanie spanie jest zabranie ze sobą sprzętu kempingowego. Oman stoi namiotem i kempingiem. Wszyscy tu chętnie i wszędzie rozbijają się z namiotem i kempingują. Można spać absolutnie wszędzie (oczywiście poza terenami prywatnymi, wojskowymi i rezerwatami przyrody).
Byliśmy w Omanie 10 dni – 9 nocy. Spędziliśmy 8 nocy pod namiotem i jedną w hotelu.
Przygotowaliśmy osobny artykuł ze szczegółową listą miejsc, gdzie spaliśmy z dokładnym opisem i lokalizacją GPS. Zajrzyj do wpisu.
Transport w Omanie – wypożyczenie samochodu w Omanie
Możemy uznać, że z turystycznego punktu widzenia transport publiczny w Omanie nie występuje – oczywiście są jakieś pojedyncze połączenia autobusowe i samolotowe, ale to zdecydowanie zbyt mało. Zatem jak przemieszczać się w Omanie? Trzeba wynająć samochód.
Sprawa nie jest prosta, bo trzeba zdecydować się na jedną z dwóch opcji: czy wypożyczyć zwykły samochód osobowy, czy jednak dołożyć kasę i wynająć taki z napędem na 4×4?
Z racji tego, że pewnie wiele osób może mieć podobne do mnie dylematy (chyba najtrudniejsza decyzja przed wyjazdem do Omanu), napisałem osobny artykuł o tym, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wynajmie samochodu w Omanie.
Progi zwalniające w Omanie
Drogi w Omanie są bardzo dobrej jakości. Dodatkowo jest całkiem sporo dróg szutrowych normalnie użytkowanych. Na pewno trzeba uważać na wszędobylskie progi zwalniające. Często są oznakowane, lecz nie zawsze. Gdzie się ich najczęściej spodziewać? Wjazd i wyjazd z miasta, rządowy budynek pośrodku niczego, w ciasnych uliczkach mniejszych miast, większe skrzyżowania. Niektóre potrafią być bardzo wredne, więc zdecydowanie trzeba hamować.
Limity prędkości w Omanie
Zdecydowanie trzeba uważać na liczne ograniczenia prędkości. Na autostradzie z Maskatu znajduje się mnóstwo fotoradarów. Limit prędkości w terenie zabudowanym wynosi od 40-90 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h natomiast na autostradzie 120 km/h. Nie wiem, czy wszystkie samochody pochodzące z wypożyczalni, ale nasz miał specjalnie ustawiony alarm na prędkość powyżej 120 km/h.
Dzieci poniżej 4 roku życia obowiązkowo muszą być przewożone w foteliku. My dla Nadii (lat 6,5) mieliśmy siedzisko.
Cena paliwa w Omanie
Podczas całego wyjazdu cena benzyny była stała. Litr 91 kosztował 0,198 OMR. W większości stacji benzynowych płaciliśmy gotówką, bo możliwość użycia karty była dosyć rzadka – w bardzo niewielu miejscach mają terminale.
[Aktualizacja]. Czytelnicy informuję, że na stacjach Oman Oil, nie powinno być problemów z płatnością kartą. Dzięki Paulina i Ania za info.
Jak jeżdżą Omańczycy? Styl jazdy samochodem w Omanie
Wiele osób pyta mnie jak jeżdżą Omańczycy. Pomimo że przed wyjazdem czytałem, że lubią mocno przekraczać prędkość i jeżdżą jak szaleni, to my nie możemy potwierdzić tych obserwacji. Co prawda bardzo rzadko używają kierunkowskazów, jednak nie widziałem brawurowych zachowań na drodze. Bez problemu wpuszczają, ustępują pierwszeństwa lub cierpliwie czekają, jeżeli wykonujemy jakiś niestandardowy manewr.
Czasami jeżdżą trochę szybciej niż obowiązujące limity, ale to pojedyncze przypadki. Pomimo że jeździ się dosyć wolno w Omanie, to czułem się bardzo bezpiecznie.
Zdrowie w Omanie – szczepienia w Omanie
W Omanie nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. To bardzo bezpieczny kraj. Nie było żadnych komarów czy much. Nie korzystaliśmy z repelentów czy moskitiery. Nie ma obowiązku posiadania szczepień.
Jak ubierać się w Omanie?
Oman to kraj muzułmański, gdzie kobiety powinni zwracać uwagę na strój. Turystki są w Omanie traktowane bardziej liberalne. Nie ma tu obowiązku zakrywania włosów (poza wejściem do meczetu), jednak trzeba pamiętać o zakrywaniu ramion, dekoltu oraz kolan. To wyraz szacunku dla mieszkańców.
Pływając w wadi lub będąc na plaży, gdzie możemy spotkać miejscowych, kobiety powinny pływać w koszulce z krótkim rękawem oraz w spodniach zakrywających kolana. Mężczyźni slipki powinni zostawić w domu i korzystać z szortów.
Czy Oman jest bezpieczny? Bezpieczeństwo w Omanie
Było to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań podczas wyjazdu. Czy nie baliście się jechać do Omanu? Czy nie baliście się rozbijać namiot na odludziu?
Oman jest bardzo bezpiecznym krajem. Znalazł się na 4. miejscu najbezpieczniejszych krajów świata według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2017 roku (Polska była na 48. miejscu). Mieszkają tu przyjaźni, serdeczni i bardzo pomocni ludzie. Nigdy nie czuliśmy się nawet przez sekundę niekomfortowo. Rozbijaliśmy swój namiot w różnych miejscach bez najmniejszej obawy.
Przed wyjazdem czytaliśmy i słyszeliśmy, że w Omanie musimy uważać na kilka spraw: skorpiony, węże i nagłe wezbrania rzek w wadi. Nie wiem, jak bardzo są popularne skorpiony i węże, lecz całe szczęście podczas naszego pobytu nie spotkaliśmy ani jednego z nich. Byliśmy w porze, gdy nie padało, więc również nie musieliśmy się obawiać o ulewy i nagłe wezbrania rzek, które potrafią momentalnie zalać całe wadi. Na opady deszczu trzeba bardzo uważać i stosować się do komunikatów.
Jedzenie w Omanie – gdzie jeść w Omanie
Praktycznie przez cały wyjazd stołowaliśmy się w licznych tutejszych coffee shop’ach. Menu w każdym z nich jest dosyć podobne. Królują kanapki, hamburgery oraz wraps’y. Do tego często można zamówić shoarma, frytki czy hummus. Obowiązkowym punktem tego miejsca to świeże soki z mango, granata, bananów, ananasa, papai itd. Zależy jakie owoce akurat znajdują się na sklepie.
Ceny są dosyć niskie. Średnio posiłek dla 3 osób (3 kanapki + 3 soki + kawa) w coffe shop kosztował nas ok. 3 OMR.
Szczegóły i konkretne ceny znajdziecie poniżej:
- świeżo wyciskany sok z owoców: 0,5 -1 OMR zależy od wielkości
- kanapka z kurczakiem/wołowiną: 0,5 – 1,2 OMR
- frytki 0,6 OMR
- kebab z wielbłąda: 0,9 OMR
- kawa: 0,3-0,5 OMR
- pączek: 0,1 OMR/szt.
- samosa: 0,3 OMR/3 szt.
Przykładowe ceny w Omanie (stan luty/marzec 2019):
- butelka wody niegazowanej 6l: 0,4 OMR
- cappuccino: 0,4 OMR
- drożdżówka: 0,250 OMR
- puszka 7up: 0,150 OMR
- nektar mango 1l: 0,45 OMR
- sok pomarańczowy 1.2l: 0,685 OMR
- sok z granatu 1l: 0,7 OMR
- marokański chlebek: 0,3 OMR
- banany filipińskie: 1kg: 0,9 OMR
- 6 jajek: 0,320 OMR
- jogurt mały: 0,15 OMR
- chipsy solone małe: 0,3 OMR
- rodzynki irańskie 0,5 kg: 0,795 OMR
- pistacje 1 kg: 4,99 OMR
- daktyle: 1kg 1-1,2 OMR
- poduszka 1,5 OMR
- butla gazu 450gr: 1,59 OMR
- benzyna 91: 0,198 OMR/litr
Podsumowując, Oman to doskonały kraj dla osób lubiących swobodę podróżowania. Z racji miejscowego zamiłowania do kempingowania spać możemy praktycznie wszędzie. Do tego liczne szutrowe drogi, drogi off-road doprowadzą nas praktycznie wszędzie, gdzie będziemy chcieli. Omańczycy są bardzo pomocni i uprzejmi. Serdecznie wszystkim polecamy odwiedziny Omanu, bo jest on zupełnie inny od krajów europejskich czy azjatyckich i tak bardzo przyjazny dla turystów.
Mamy nadzieję, że wpis Oman informacje praktyczne, będzie dla ciebie bardzo pomocny i pomoże ci zorganizować wyjazd do tego niesamowitego kraju.
Zaglądnijcie jeszcze do Pauliny z bloga vryga.pl, która spędziła w Omanie kilka miesięcy, a przed wyjazdem udzieliła mi wielu informacji o podróży do tego kraju, które były bardzo pomocne. Znajdziecie u niej wiele ciekawych tekstów!
PS. Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02 – 5.03.2019. W trakcie wyjazdu powstawały zapiski z podróży do Omanu w których, znajdziecie wiele ciekawych informacji.