Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha
Muzeum Sztuki Islamskiej (The Museum of Islamic Art) to kolejna architektoniczna perełka stolicy Kataru, Doha. Odważna bryła została zaprojektowana pod wpływem inspiracji muzułmańskiej architektury na świecie. Ciekawe formy i gra światła zachęca, aby odwiedzić to muzeum.
Budynek Muzeum Sztuki Islamskiej jest autorstwa znanego i cenionego architekta Ieoh Ming Peia. Architekt jest laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera, która uważana jest za architektonicznego Nobla. Podobno do swojego projektu szukał inspiracji podczas podróży po muzułmańskim świecie architektury. Odwiedził m.in. Kordobę, Damaszek, Fatehpur Sikri, a także Kair. To właśnie tam, w meczecie Ahmada Ibn Tuluna znalazł odpowiednią formę, którą była XIII-wieczna fontanna służąca do ablucji.
Spis treści
Najważniejszym elementem muzeum jest gra cieni i świateł. Budynek został zbudowany na specjalnie stworzonej sztucznej wyspie. Ma pięć pięter i składa się z prostych geometrycznych brył, poukładanych na sobie. Z zewnątrz jasny piaskowy kolor ścian pięknie kontrastuje z niebieską barwą zatoki oraz okoliczną zielenią parku. Na samym szczycie znajduje się prostopadłościan z otworami w kształcie półksiężyców, które niektórym przypominają oczy kobiety wyłaniające się spod burki.
Muzeum Sztuki Islamskiej wnętrze
Jeżeli podoba Wam się bryła muzeum z zewnątrz, to po wejściu do środka będzie jeszcze lepiej. Po przekroczeniu murów budynku we wnętrzu czekają na nas niesamowite zakrzywione symetryczne schody, którymi możemy wejść na pierwsze piętro. Wygląda to przepięknie. Przed nimi jest olbrzymia, ciągnąca się od parteru po prawie ostatnie piętro, kompletnie przeszklona ściana, przez którą rozpościera się wspaniały widok na zatokę i słynną skyline Doha.
Przed nami wisi olbrzymi, metalowy żyrandol w kształcie pierścienia o pięknych zdobieniach. Jeżeli popatrzymy centralnie do góry, w stronę najwyższego punktu budynku, to dostrzeżemy liczne geometryczne formy odbijające światło dostające się z zewnątrz budynku przez „oczy”, o których wspominałem wcześniej.
Wszędzie jest tu bardzo jasno, czysto i sterylnie, a całość cieszy oko. Na każdym piętrze są balkony i korytarze, z których możemy podziwiać wnętrza na różnych poziomach. Dookoła znajdują się ciekawie zaprojektowane sale wystawowe, w których umieszczono eksponaty muzeum. Ściany w większości sal są bardzo ciemne, z ładną chropowatą strukturą, a całości dopełnia pięknie rozmieszczone światło. Eksponaty ciekawe wyłaniają się z półmroku.
Muzeum Sztuki Islamskiej zwiedzanie
Pewnie teraz wyjdziemy na artystycznych ignorantów, ale nie podobało nam się muzeum. O ile jesteśmy absolutnie zachwyceni bryłą budynku, jego wnętrzami, niesamowitą architekturą, grą światła i widokami, to muzeum samo w sobie jest jak dla nas trochę nudne. Eksponaty jak dla nas mało różnorodne. Być może wynika to z naszej małej znajomości historii i nie potrafimy docenić i odróżnić stylu jednej od drugiej miski. Oczywiście było sporo interesujących przedmiotów, fragmentów mozaik, drewnianych konstrukcji i płaskorzeźb, ale uważamy, że zdecydowanie nie jest to miejsce dla dzieci.
Podczas zwiedzania warto wyjść na zewnątrz budynku na tarasy oraz dziedziniec pomiędzy muzeum a biblioteką, z których rozpościera się wspaniały widok na Doha.
Muzeum Sztuki Islamskiej nocą
W nocy budynek Muzeum Sztuki Islamskiej jest pięknie podświetlony, a dookoła powstały park służy Katarczykom i turystom jako popularne miejsce na spacery. Wzdłuż chodnika rosną pięknie posadzone palmy, jest mnóstwo miejsca na trawie do piknikowania, są place zabaw oraz foodtrack’i z pysznymi chapati i karakiem. Koniecznie przyjdźcie tu wieczorem, aby zobaczyć, jak toczy się tu rodzinne życie.
Zobacz, jak wygląda najsłynniejszy nocny widok w Doha – Doha Slyline.
Podsumowując Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha to niesamowita architektura budynku, przepiękne przestrzenie w środku i dla nich absolutnie warto tu przyjść i wejść do środka. Być może znawcy sztuki islamskiej docenią również eksponaty, które nam się tak średnio podobały.
Muzeum Sztuki Islamskiej informacje praktyczne
Jeszcze do niedawna wstęp do muzeum był bezpłatny, niestety obecnie się to zmieniło. Bilet wstępu do Muzeum Sztuki Islamskiej kosztuje 50 QAR dla osoby dorosłej, 25 QAR dla studentów i dzieci do lat 16 są za darmo. Wszystkie ceny dotyczą turystów, ponieważ rezydenci Kataru oraz Katarczycy wchodzą bez opłat. Na terenie muzeum dostępne jest darmowe WiFi.
Muzeum czynne jest codziennie (oprócz piątku) w godz. 9:00-19:00, a w piątek w godz. 13:30 – 19:00.
PS. Jeżeli planujecie wyjazd do Kataru, to zajrzyjcie do artykułu Katar informacje praktyczne, gdzie znajdziecie wiele praktycznych porad.