KGP#19 Kłodzka Góra – przyjemny szlak na szczyt i wieża widokowa – Góry Bardzkie

Kłodzka Góra mierząca 763 m n.p.m. jest drugim pod względem wysokości szczytem Gór Bardzkich. Obecnie na jej szczycie wybudowano wysoką wieżę widokową, z której możemy podziwiać wspaniałą panoramę na okoliczne góry i piękne tereny. To co idziemy zdobyć szczyt?

Jeden z ostatnich pięknych październikowych weekendów chcieliśmy spędzić w górach, aby móc podziwiać niesamowicie kolorową i ciepłą jesień. Przeglądając naszą listę szczytów w ramach Korony Gór Polski, zobaczyliśmy, że Kłodzka Góra to ostatni szczyt w województwie dolnośląskim, którego jeszcze nie zdobyliśmy, a licząc od początku to 19. szczyt z naszej listy.

Kłodzka Góra vs Szeroka Góra – który szczyt jest najwyższy?

Od razu rozprawmy się z tą dosyć ciekawą sytuacją. Przez wiele lat Kłodzka Góra mierząca 763* m n.p.m. była uznawana za najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Dlatego też znajduje się w wykazie szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski (lista powstała w 1997 roku). Ostatnie pomiary wykazały, że znajdujący się kawałek dalej w lesie szczyt Szeroka Góra, który ma dokładnie 765 m n.p.m., jest kilka metrów wyższy i jego należy uznać, za najwyższy w tym paśmie. Historyczna lista KGP nie zmieniła się, ale będąc w okolicy, warto wejść na oba z nich.

* nie jestem do końca pewien, ile obecnie ma wysokości Kłodzka Góra, gdyż zależnie od źródła, możemy znaleźć różne wartości: Geoportal podaje 762,7 m n.p.m., klub Zdobywców KGP i Encyklopedia PWN podaje 765 m n.p.m., a tabliczka na szczycie góry 757 m n.p.m. No nie jest łatwo prawda?

Kłodzka Góra – niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej

Jak na górską wędrówkę, to przyjechaliśmy trochę późno, bo po 13:00, ale i tak startujemy z parkingu. Dokładnie popatrzcie na oznakowanie szlaku (szukacie niebieskiego oznakowania), aby przez przypadek nie wejść na końcówkę rowerowej trasy, która kończy swój bieg na parkingu. Za kilka chwil dojdziecie do dosyć stromego zbocza góry, które na początku musimy pokonać. Podejście jest dosyć krótkie, ale bardzo intensywne. Może nie tak strome jak wejście na Waligórę, ale daje przez chwilę popalić osobom, które liczyły na spokojny niedzielny spacer bez uronienia choćby kropli potu.

Po pokonaniu około 100 metrów w pionie możemy chwilę odpocząć i uspokoić oddech. Nadia trochę grymasiła, bo była mocno zaskoczona tym podejściem. Teraz obiecujemy, że będzie już łatwo. Niebieski szlak od tego momentu prowadzi już po bardzo delikatnie nachylonym terenie. Idziemy ścieżką lasem, a w oddali widzimy na horyzoncie wieżę widokową umieszczoną na szczycie Kłodzkiej Góry.

kłodzka góra góry bardzkie korona gór polski szlak kłodzka góra góry bardzkie korona gór polski szlak kłodzka góra góry bardzkie korona gór polski szlak kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski

Korzystając z pięknego niskiego światła i okolicznych suchych traw oraz kolorów jesieni, robię Nadii kilka, bardziej pozowanych zdjęć, aby była pamiątka. Za kilka lat będzie miło spojrzeć na te ujęcia. Po wyjściu z lasu i skrzyżowaniu z ewidentnie wydeptaną ścieżką zobaczymy drogowskaz, które wskaże nam drogę, która po kilkudziesięciu metrach doprowadzi nas do żółtego szlaku. Kilka chwil później znajdziemy się na Kłodzkiej Górze. Możemy tu odszukać tabliczkę z nazwą szczytu oraz skrzynkę, w której jest pieczątka. To super tradycja i atrakcja dla dzieci. Nadia skrzętnie kolekcjonuje pieczątki z każdego szczytu w swojej książeczce. To zawsze dodatkowa motywacja, aby wejść na kolejny szczyt prawda?

kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Pod koniec sierpnia 2020 roku oficjalnie otwarto wieżę widokową na Kłodzkiej Górze. Liczy ona 34,5 metra wysokości, a najwyższy taras widokowy jest położony na wysokości 30 metrów. Na samą górę prowadzą metalowe spiralne schody, a po drodze możemy zatrzymać się na kilku niższych tarasach. Wieża „świszczy” i delikatnie się kołysze, odchylając się od pionu na maksymalnie na 10 cm. Także osoby wrażliwe na takie ruchy, muszą wiedzieć, że to celowe działanie i w pełni bezpieczne. Z samej góry jest wspaniały widok na otaczające nas Masyw Śnieżnika, Gór Orlickich, Bardzkich, a także Gór Sowich. Warto wejść na górę i pomimo silnego wiatru móc zobaczyć ten piękny krajobraz. Robi to niesamowite wrażenie.
Wieża kosztowała ponad 1,3 mln i jest częścią tzw. „szlaku grzbietowego” w którego skład wchodzi 10 wież widokowych na terenie Polski i Czech (Czerniec, Jagodna, Orlica, Guzowata, Włodzicka Góra, Wielkia Desztna, Feistův kopec, Šibeník, Vysoká Srbská).
Co sądzicie o tego rodzaju konstrukcjach? Z jednej strony umożliwiają one podziwianie przepięknych widoków i są dodatkową nagrodą za zdobycie szczytu, a z drugiej to „ludzki”, sztuczny element w naturalnym środowisku. Gdyby nie wieża to byłby to kolejny szczyt w lesie bez żadnych widoków. Sami nie mamy do końca wyrobionego zdania.

Chodzenie po górach – małe co nieco

Wybierając się w góry, zawsze do plecaka pakujemy małe co nieco. Coś, co będzie swoistą nagrodą za trud i wysiłek włożony w zdobycie szczytu. To rodzaj motywatora, a dodatkowo na łonie natury własnej roboty ciasto czy kanapka smakuje wybornie prawda? Zawsze staramy się pamiętać o tym „niewielkim” czymś, aby móc przekąsić na szczycie i popić herbatką. Też tak macie?

Szeroka Góra 765 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Bardzkich

Na zakończenie naszej przygody z Kłodzką Górą schodzimy w dół. Na skrzyżowaniu żółtego i niebieskiego szlaku znajduje się nieoznakowana szlakiem wydeptana ścieżka, która zaprowadzi nas wprost na najwyższy szczyt Gór Bardzkich, Szeroką Górę. To po prostu zaznaczony w lesie punkt. Nic spektakularnego, ale jak już jesteśmy w okolicy to, trzeba tu podejść.góry bardzkie szeroka góra

Później już w gasnącym słońcu schodziliśmy wprost na parking, aby nie zostać na szlaku, gdy nie słońce schowa się za horyzontem i będzie zupełnie ciemno. Jak to mówią… to był dobry dzień.kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski kłodzka góra szlak góry bardzkie korona gór polski

Kłodzka Góra informacje praktyczne

Szlaki na Kłodzką Górę

Na Kłodzką Górę prowadzą trzy szlaki startujące w różnych miejscach:

  • Szlak żółty, startuje on z Kłodzka i trasa w jedną stronę zajmuje ok. 3 godzin
  • Szlak niebieski: startuje on z Przełęczy Łaszczowa, który zajmuje ok. 1 godziny 15 min, to najkrótszy szlak
  • Szlak niebieski: startuje z Przełęczy Kłodzkiej, który zajmuje ok. 1 godziny i 20 min.

My wybraliśmy szlak niebieski i wystartowaliśmy z Przełęczy Kłodzkiej. Wejście z kilkoma przystankami na „sesję” zdjęciową, zajęło nam 1,5 godziny a zejście około 1 godziny.

Kłodzka góra – Przełęcz Kłodzka – dojazd i parking

Jeżeli wybierzecie szlak niebieski, który my pokonaliśmy, to należy dojechać do Przełęczy Kłodzkiej (droga nr 46). Zaraz za zakrętem drogi znajduje się dosyć obszerny teren na ok. 20 aut, gdzie można zostawić swój samochód. Znajduje się tu drewniana wiata i punkt startu niebieskiego szlaku. Po drugiej stronie ulicy jest wąska, polna dróżka, przy której również niektórzy parkują.

Mapa szlaku na Kłodzką Górę z Przełęczy Kłodzkiej

Poniżej na mapie znajdziecie zaznaczony niebieski szlak na Kłodzką Górę, który pokonaliśmy podczas naszej niedzielnej wycieczki.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *