Trójgarb i oryginalna wieża widokowa – szlak z Lubomina
Trójgarb to szczyt w Górach Wałbrzyskich, który niedawno zdobył znaczną popularność za sprawą wybudowanej na wierzchołku charakterystycznej wieży widokowej. Rozpościera się z niej przepiękny widok na okoliczne tereny i pasma górskie. Postanowiliśmy wejść na niego, startując szlakiem z Lubomina.
Trójgarb ma zaledwie 778 metrów n.p.m. i jest zdecydowanie niższy od Chełmca (851 m n.p.m.), uznawanego jeszcze do niedawna za najwyższy szczytu w Górach Wałbrzyskich (obecnie Borowa 854 m n.p.m. jest najwyższym szczytem). To wzniesienie, jak sama nazwa wskazuje, składająca się z trzech wierzchołków o wysokościach: 778, 757, 738 m n.p.m.
Spis treści
Wejście na Trójgarb jest bardzo proste, krótkie i przyjemne. Praktycznie cały czas idziemy szlakiem wytyczonym w lesie, więc nie ma co liczyć na ładne widoki. Jest czyste powietrze, przyjemny zapach drzew, ziemi i powoli budzącej się do życia wiosny.
Na samym szczycie jest wiata, w której znajduje się skrzynka, gdzie znajdziemy pieczątkę. Ach te pieczątki, Nadia uwielbia je kolekcjonować, a Wy? Czy też zbieracie pieczątki ze szczytów? Dookoła było trochę ludzi i kilka palących się ognisk. Niestety tym razem nie zabraliśmy ze sobą kiełbaski, bo szczerze, to nie spodziewaliśmy się, że będzie możliwość jej upieczenia. Zjedliśmy kanapki, specjalnie upieczone przeze mnie ciasto oraz słodkości. Czy pisałem, gdzieś, że uwielbiamy smak gorącej herbaty gdzieś w górach? Nie może równać się z innymi. Z samego szczytu niewiele widać, ale za moment wejdziemy na wieżę widokową i zobaczymy, czy faktycznie warto tu przyjść dla widoków.
Historyczna wieża widokowa na Trójgarbie
Niejaki Martin Engler, właściciel restauracji „Złota Kotwica” w okolicznych Starych Bogaczowicach, w 1882 roku wybudował na szczycie Trójgarba drewnianą wieżę widokową, a chwilę później wzbogacił ją o taras widokowy. Konstrukcja wieży i mała drewniana, parterowa gospoda przetrwałą aż do 1945 roku, gdy to obie konstrukcje zostały rozebrane.
Wieża widokowa na Trójgarbie
29 grudnia 2018 roku oficjalnie otwarto wieżę widokową na Trójgarbie. Ciekawa budowla ma 27,5 metra wysokości, a do jej budowy wykorzystano ponad 67 ton stali, prawie 60 m3 drewna oraz drugie tyle betonu. Całość konstrukcji ma dosyć ażurowy charakter, a każdy z 5-ciu tarasów ma trójkątny kształt. Koszt budowy wyniósł 1,79 mln. Prezentuje się bardzo okazale i ciekawie. Jej kształt mocno zaskakuje i podoba się oryginalnością. To kolejna wieża widokowa (wcześniej podziwialiśmy widoki z Kłodzkiej Góry oraz Ślęży), na którą wchodzimy ostatnimi czasy.
Zdecydowanie trzeba wejść na samą górę wieży, aby móc podziwiać przepiękną panoramę. Drewniane stopnie są obszerne i bez problemu miniemy się ze schodzącymi osobami. Widoki z jej szczytu są wspaniałe. Mogliśmy podziwiać jeszcze ośnieżony masyw Śnieżki, widzieliśmy Ślężę, a jak dobrze wytęży się wzrok to podobno nawet można dostrzec słynny Sky Tower we Wrocławiu.
Droga „Tarcie Chrzanu”
Powoli schodzimy ze szczytu i postanawiamy delikatnie wydłużyć sobie powrót. Wybieramy czerwony szlak o pięknej nazwie Droga „Tarcie Chrzanu”, aby obejść dookoła Trójgarb i zobaczyć ten teren z różnej perspektywy. Po drodze jest kilka ładnych widoków na okolice i całe połacie połamanych drzew. Musiało tu nieźle wiać, bo na całym terenie dosłownie wymiotło drzewa. Po dłuższej chwili dochodzimy do skrzyżowania z żółtym i zielonym szlakiem, którym kierujemy się na parking przy ruinach bacówki pod Trójgarbem.
Trójgarb i wieża widokowa informacje praktyczne
Szlaki na Trójgarb:
Na Trójgarb prowadzi kilka różnych szlaków, które, startują w różnych miejscach:
- Lubomin: szlak żółty i zielony, startuje on z Lubomina (bezpłatny parking przy drodze). Trasa w jedną stronę zajmuje ok. 1:15 godz., a wersja startująca z parkingu (płatny 10 zł w sezonie) przy ruinach „Bacówki pod Trójgarbem” 1 godzinę.
- Jabłów: szlak czarny, zajmuje ok. 1:20 godz. w jedną stronę
- Witków: szlak niebieski, zajmuje ok. 1:50 godz. w jedną stronę
- Bogaczowice: szlak żółty/zielony/czarny/niebieski, zajmuje ok. 2:20 godz. w jedną stronę.
My wybraliśmy kombinację szlaków żółtego, zielonego i czerwonego startując z płatnego parkingu przy ruinach „Bacówki pod Trójgarbem” w Lubominie. Jeżeli wolicie delikatniejsze podejście, to na początek trasy wybierzcie szlak żółty, który jest zdecydowanie bardziej komfortowy, płaski i szeroki. Na zejście z Trójgarba wybierzcie szlak zielony, który prowadzi w poprzek dosyć stromego zbocza więc gdy jest ślisko, jest lód lub jest świeżo po opadach, to trzeba się pilnować, aby nie pojechać w dół na „pupie”. Po zdobyciu Trójgarba i wejściu na wieżę widokową proponujemy zrobić niewielką pętlę szlakiem czerwonym tzw. Droga „Tarcie Chrzanu”. Wejście z kilkoma przystankami na zdjęcia, zajęło nam 1 godzinę, a zejście z mini pętlą czerwonego szlaku około 1,5 godziny. Całość to przyjemny spacer, który zajął nam 3,5 godziny.
Lubomin – Trójgarb – dojazd i parking
Jeżeli zdecydujecie się na naszą proponowaną trasę, to należy dojechać do Lubomina. We wsi są dwa parkingi: bezpłatny i płatny. Pierwszy znajduje się po lewej stronie drogi, zaraz za przystankiem autobusowym, gdzie można zostawić samochód. Idąc dalej jakieś 150 metrów, dochodzimy do skrzyżowania z wąską ulicą Główna, gdzie zobaczymy oznaczenie żółtego i zielonego szlaku. Idąc 15 min tą ulicą, dojdziemy do wspominanego wcześniej płatnego w sezonie (10 zł, poza sezonem jest darmowy), obszernego parkingu, gdzie również możemy zostawić samochód.
Mapa szlaku na Trójgarb z Lubomina
Poniżej na mapie znajdziecie kombinację zaznaczonych szlaków żółtego, zielonego i czerwonego na Trójgarb, którą pokonaliśmy.
PS. Na wycieczkę wejścia na Trójgarb wybraliśmy się 28 marca 2021 roku.