Kopalnia Soli „Wieliczka” – zwiedzanie dla dużych (Trasa Turystyczna) i dzieci (Solilandia)

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedna z największych wizytówek Polski na świecie. Od 1978 wpisana na listę UNESCO od dawna zachwyca swoim pięknem i zachęca do odwiedzin. W jej wnętrzach będziemy mogli podziwiać olbrzymie komnaty, przespacerujemy się jej korytarzami oraz dowiemy się, w jaki sposób wydobywało się tu sól. Odwiedzimy kopalnię oczami dzieci – rodzinna trasa „Okrywamy Solilandię” oraz pójdziemy na klasyczną trasę turystyczną.

Wstyd się przyznać, ale żadne z nas do tej pory nie było wcześniej w Kopalni Soli „Wieliczka”. Nie wiem, jak to się stało, bo przecież prawie każdy, w jednej z klas podstawówki, jechał na wycieczkę do Wieliczki prawda? Jakoś tak wyszło, że nas do tej pory nie było w Wieliczce, ale tym razem nadrobiliśmy – i to podwójnie – zaległości.

Odkrywamy Solilandię, czyli trasa rodzinna

Naszą przygodę z kopalnią Soli „Wieliczka” zaczęliśmy od rodzinnej trasy. „Odkrywamy Solilandię” to specjalnie przygotowana trasa z myślą o najmłodszych. To ciekawy sposób, aby dzieci mogły zobaczyć piękno kopalni, dowiedzieć się wielu interesujących faktów, a jednocześnie jest miejsce na zabawę, legendy i bajkowe opowiastki.
Na powierzchni spotykamy Pana Waldka, który będzie przewodnikiem naszej rodzinnej grupy. Tutaj dzieci mają najwięcej do powiedzenia. W ich tempie odbywa się zwiedzanie, to one są tu najważniejsze, a każde ich pytanie, znajduje odpowiedź. Wspólnie wchodzimy do krainy Soliludków, gdzie wiedzieni opowieścią przewodnika, odszukujemy kolejne znaki z wizerunkiem Skarbnika i przechodzimy z komnaty do komnaty.
Po drodze usłyszymy piękną legendę o pojawieniu się soli na ziemiach Polski, dowiemy się co to takiego są solonie, przechytrzymy solizaura czyhającego w jednym z chodników kopalni, znajdziemy dziwne, wielkie jaja, a także spotkamy prawdziwego soliludka, który oprowadzi nas po części trasy. Dzieci wciągane są w dialog z przewodnikiem, są zagadki do odgadnięcia, szukanie właściwej drogi i elementów związanych z mieszkańcami Solilandii.
Odkrywamy Solilandię, to nie tylko zabawowa trasa. To nauka poprzez zabawę. Dzieci poznają trochę historii kopalni Soli „Wieliczka”, odkryją jej niebezpieczeństwa, zobaczą kalafiory solne oraz sól kamienną, dowiedzą się co nieco, o górnikach i ich pracy, a także wydobyciu soli. Pan Waldek z dużym zaangażowaniem opowiadał i pokazywał wszystkie ważne miejsca w kopalni i wspominał o osobach z nimi związanych. Wszystko jest podane w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób dla dzieci, a także dla rodziców.
Dorośli mogą być spokojni – oni również nie będą się nudzili, gdyż Odkrywamy Solilandię to trasa, która w ponad 90% pokrywa się z Trasą Turystyczną, zatem najważniejsze miejsca, komnaty, jeziorka, kaplice w kopalni Soli „Wieliczka” zobaczymy podczas rodzinnej wycieczki, a dodatkowo także bajkowe stworki.
Wspólnie przeszliśmy ok. 3,5 km, pokonaliśmy prawie 800 schodów, a żadne dziecko nie było zmęczone. Być może pamiątkowy dyplom i solizaki wpłynęły na pozytywne emocje i chęć dalszego zwiedzania. Nadii bardzo podobała się ta trasa, wciągnęła ją opowieść o krainie Solilandii, do tego stopnia, że w sklepiku musieliśmy kupić jedną z książek opowiadającą o podziemnym królestwie i przygodach Soliludka.

Kopalnia Soli „Wieliczka” historia i UNESCO

Zanim zejdziemy kolejny raz pod ziemię, wyjaśnijmy, jak to się wszystko zaczęło. Dawno temu (bardzo dawno, bo w czasach neolitu) gotowano słoną wodę (solankę) pozyskiwaną ze źródeł i w taki sposób otrzymywano sól. Dużo później, bo XI i XII wieku wody było coraz mniej i zaczęto „wchodzić” w głąb ziemi. Wybudowano studnie, którymi wydobywano solankę na powierzchnię. Dopiero w XIII wieku odkryto sól kamienną i od tego momentu górnicy wkroczyli do akcji i przy użyciu metod górniczych wydobywano w Wieliczce sól. W tym miejscu warto wspomnieć, że Kopalnia Soli „Wieliczka” w 1978 została wpisana na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To niesamowite wyróżnienie dla kopalni i Polski. Ten cenny minerał był eksploatowany w Wieliczce aż do 1996, gdy zaprzestano przemysłowej produkcji soli. Nie oznacza to, że w kopalni nie pozyskuje się już soli. W chwili obecnej wydobywanie solanki (a później poprzez warzenie uzyskuje się sól) odbywa się ze względów bezpieczeństwa i po to, aby kopalnie zachować w obecnym stanie.kopalnia soli wieliczka unesco

Trasa Turystyczna, czyli klasyka zwiedzania Kopalni Soli „Wieliczka”

Zwiedziliśmy już Kopalnię Soli „Wieliczka” oczami dziecka, jednak chcieliśmy więcej. Dlatego następnego dnia wybraliśmy się na zwiedzanie kopalni po klasycznej Trasie Turystycznej. Chcieliśmy jeszcze raz zejść do podziemi, jeszcze raz nacieszyć oko chodnikami, poczuć klimat kopalni i zrobić kilka zdjęć.
Wkraczamy do podziemnego świata i będziemy go oglądać oczami dorosłych. Przewodnik również skupia się na historycznym aspekcie kopalni, opowiada o soli, o ciężkiej pracy górników, o wykorzystywanych narzędziach i sposobach radzenia sobie z ciężkimi bryłami soli kamiennej. Opowieść o kopalni jest zupełnie inna, ale jest ona także interesująca dla Nadii. Nie mam zamiaru przeprowadzić Cię po każdej z komór, opisać wszystko, co usłyszeliśmy, gdyż zepsułbym Ci Drogi Czytelniku wycieczkę, na którą warto się wybrać. Skupię się, na pokazaniu Ci kilku zdjęć, które mam nadzieję, że zachęcą Cię do wybrania się w te strony.
W podziemiach Wieliczki posłuchasz i poznasz legendę związaną z okresem średniowiecza i jedną z mitycznych wersji w jaki sposób Polska „otrzymała” sól. Dowiesz się, jak bardzo cennym minerałem była sól i skąd Kazimierz Wielki miał pieniądze na sfinansowanie swojego projektu „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Zobaczysz kilka ciekawych multimedialnych instalacji i posłuchasz muzyki Chopina w niecodziennych okolicznościach. Dowiesz się, które miejsce w kopalni upodobali sobie narzeczeni, jako idealną scenerię do oświadczyn, kim byli Pokutnicy i co ważnego robili w kopalni.

Oczywiście prędzej czy później dotrzesz do olbrzymiej i bardzo znanej Kaplicy św. Kingi, którą chyba każdy zna ze zdjęć. Olbrzymie wnętrze z wielkimi żyrandolami z kryształków soli ozdobioną przepięknymi płaskorzeźbami o motywach religijnych. Warto wspomnieć, że prawie wszystkie rzeźby, przedmioty czy płaskorzeźby wykonali górnicy, a nie profesjonalni rzeźbiarze. Zatrzymajcie się tu na dłuższą chwilę, aby móc docenić ich precyzyjną pracę. Koniecznie muszę także napisać, że co niedzielę można tu całkowicie za darmo przyjść i uczestniczyć we mszy świętej pod ziemią (obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną, msze są czasowo wstrzymane). Nie wiem, czy już poczuliście klimat, tego co Was czeka w podziemiach kopalni Soli „Wieliczka”?

Trasa Górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka”, coś dla odważnych

Bardzo ubolewamy, ale niestety ze względów na sytuację pandemiczną, zwiedzanie tą trasą, jest wstrzymane do odwołania. Jak wiecie, lubimy jaskinie i podziemny świat. Po zdjęciach i opisach sądzimy, że Trasa Górnicza, to byłby dla nas strzał w dziesiątkę, ale nie było nam dane spróbować. Może jak świat wróci do normalności, to będzie jeszcze okazja.

Muzeum Żup Krakowskich – podziemna część

Po przejściu trasy turystycznej lub Solilandii, na końcu kopalni czeka nas powrót na powierzchnię lub dodatkowa atrakcja, czyli muzeum Żup Krakowskich (wstęp jest w cenie biletu wejścia do kopalni). Wygląda na to, że większość turystów niesłusznie omija to miejsce, a szkoda, bo to bardzo ciekawa część Wieliczki. To największe w Europie podziemne muzeum (liczy 7481 m2 powierzchni), które udostępnia dla zwiedzających eksponaty w 14 komorach. Możemy tu zobaczyć oryginalne stroje i narzędzia górnicze, starodawne systemy wyciągowe i pojemniki, które służyły do wyciągania urobku na powierzchnię, a także piękne kryształy soli.

W jednym z chodników muzeum jest niewielki wyciek wody, dzięki czemu cały korytarz jest przepiękne pokryty kryształkami soli kalafiorowej dodatkowo zabarwionej przez żelazo. Zaraz obok znajduje się kilka wagoników kolejki, a całość wygląda jak inscenizacja z Baśni „Opowieści z Narnii”. Zdecydowanie nie odpuszczajcie tego muzeum.

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest bardzo ciekawym miejscem, pełnym historii i unikalnych elementów, zatem nie czekajcie tak długo jak my i odwiedźcie ją. Zdecydowanie warto.

Tężnia solankowa

Zaraz po wyjściu z podziemi kopalni, możemy wybrać się na leczniczą inhalację do okolicznej tężni solankowej. To ponad 7500 m2 powierzchni, gdzie delikatnie i nieśpiesznie po gałązkach tarniny spływa solanka, tworząc zdrowotny aerozol. Konstrukcja tężni jest ciekawa sama w sobie i warto wdrapać się na 22-metrową wieżę widokową, aby zobaczyć teren kopalni.
Warto wiedzieć, że zalecany minimalny czas wizyty w tężni to 30 min, zatem znajdźcie sobie wygodną ławeczkę zaraz przy ścianie i śmiało oddajcie się ulubionej lekturze czy rozmowie z najbliższymi. Przebywanie w tym miejscu podobno pozytywnie wpływa na obniżenie stresu, wspomaga budowanie odporności organizmu oraz oczyszcza górne drogi oddechowe.

Kopalnia Soli „Wieliczka” informacje praktyczne

Wszystkie aktualne informacje praktyczne związane z odwiedzinami kopalni Soli „Wieliczka”, znajdziecie na stronie  www.kopalnia.pl.

Zwiedzanie kopalni – o czym warto pamiętać?

Kilka informacji, o których warto wiedzieć przed zwiedzaniem kopalni:

  • w kopalni panuje stała temperatura 17-18 stopni zatem warto ubrać się adekwatnie do temperatury
  • warto założyć wygodne buty na płaskiej podeszwie – do pokonania mamy sporo schodów, a chodniki też bywają śliskie,
  • zwiedzanie kopalni rozpoczyna się od Szybu Daniłowicza (od 2 listopada 2021 nastąpi remont szybu, natomiast wejście na Trasę Turystyczną będzie rozpoczynać się zejściem szybem Ignacego Paderewskiego).
  • na czas zwiedzania nie można zabrać ze sobą dużych plecaków (maksymalne wymiary to 35x20x20cm)
  • na trasie zwiedzania toalety znajdują się w dwóch miejscach
  • na koniec zwiedzania możecie skorzystać z oferty podziemnej Karczmy Górniczej, która znajduje się na głębokości 125 m pod ziemią

Kopalnia Soli „Wieliczka” godziny otwarcia

Zwiedzanie kopalni na trasie turystycznej jest możliwe codziennie, a godziny otwarcia zależą od pory roku. Natomiast jeżeli chcemy wybrać się na trasę rodzinną „Odkrywamy Solilandię” to obecnie wejścia są w weekendy o godz. 10:40. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną za każdym razem warto  sprawdzić aktualne godziny urzędowania na stronie kopalni, ponieważ potrafią się często zmieniać.

Kopalnia Soli „Wieliczka” parkingi

Wybierając się na zwiedzanie kopalni „Soli” Wieliczka najlepiej zaparkować samochód na oficjalnych parkingach Kopalni:

  • parking przy ulicy Daniłowicza (wjazd od ulicy Daniłowicza) – niewielki parking, ale zdecydowanie położony najbliżej Kopalni,  koszt 20 zł za 4 godziny,
  • parking przy Tężni Solankowej (wjazd od ulicy Dembowskiego) – duży parking na wiele samochodów, koszt to 25 zł za cały dzień (maksymalnie do godziny zamknięcia kopalni).

W sytuacji jakby nie było miejsca na ww. parkingach, to oczywiście dookoła znajdziecie wiele innych prywatnych parkingów.

Kopalnia Soli „Wieliczka” bilety wstępu

Trasa: Odkrywamy Solilandię

Wycieczka trasą „Odkrywamy Solilandię” trwa ok. 2,5 godziny. Koszt biletu to 85 zł dla osoby dorosłej i 65 zł dla dziecka a bilet rodzinny (2+2) kosztuje 235 zł. Ceny zależą od pory roku. Wymagana jest wcześniejsza telefoniczna lub e-mailowa rezerwacja biletów. Szczegóły na stronie Odkrywamy Solilandię.

Oficjalnie nie ma minimalnego wieku dla dzieci, które można zabrać na trasę rodzinną, ale kopalnia zaleca wiek ok. 5 lat.  Według nas każde dziecko, niezależnie od wieku, które przejdzie całą trasę na własnych nogach.

Trasa Turystyczna

Wycieczka Trasą Turystyczną trwa ok. 2 godzin (+1 godz. jeżeli wybierzecie się do podziemnej części Muzeum Żup Krakowskich). Koszt biletu to 73 zł dla osoby dorosłej i 55 zł dla dziecka a bilet rodzinny (2+2) kosztuje 201 zł. Bilety najlepiej kupić bezpośrednio na stronie https://www.ebilety.kopalnia.pl/.

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa jest czynna codziennie w godz. 10:00-18:00. Koszt biletu to 9 zł dla osoby dorosłej i 6 zł dla dziecka a bilet rodzinny (2+2) kosztuje 24 zł.

Kopalnia Soli „Wieliczka” gdzie spać?

Na terenie kopalni znajduje się wygodny Hotel Grand Sal. Pokoje są dosyć duże, komfortowo wyposażone, a na parterze znajduje się restauracja, w które serwowane są smaczne śniadania i kolacje. Zdecydowanie jest to ciekawy pomysł na zatrzymanie się na nocleg w okolicy kopalni oraz tężni solankowej.

Kopalnia Soli „Wieliczka” – pamiątki z soli

Na miejscu oraz online można zaopatrzyć się w pamiątki związane z solą: lampy solny, sól spożywcza, a także w całą gamę kosmetyków na bazie soli i solanki. Podobno bardzo dobrze wpływają na skórę. Mamy kilka produktów to sprawdzimy na sobie.wieliczka kopalnia soli pamiątki z soli sklep

 

Artykuł powstał we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka”, która zmobilizowała nas, aby nadrobić nasze zaległości w odwiedzeniu tego unikatowego miejsca. Pięknie dziękujemy za okazane wsparcie.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *