Co warto zobaczyć na Bornholmie?

Na Bornholm chcieliśmy wybrać się od dawna, jednak to, co jest stosunkowo blisko najczęściej jest „daleko”. Tym razem jednak udało się zaplanować krótki wyjazd na tę cudowną wyspę. Jak przed każdym wyjazdem chcieliśmy się czegoś dowiedzieć o celu naszej podróży i co warto zobaczyć na Bornholmie. Okazało się, że jest tego całkiem sporo. Oto nasza prywatna lista miejsc, których nie powinno się pominąć.

Atrakcje Bornholmu, czyli co warto zobaczyć na Bornholmie

Malutkie, nadmorskie miasteczka

Niezależnie czy to większe czy mniejsze miasteczko położone na wybrzeżu zawsze możemy być pewni, że jest piękne. Swoistego uroku dodają malownicze malutkie porty oraz pastelowo pomalowane małe domki zbudowane z muru pruskiego. Nasze ulubione to Svaneke, które jest po prostu cudowne, lecz także warto zawitać w Gudhjem, Sandvig oraz Akirkeby, które nie znajduje się na wybrzeżu, lecz jest bardzo ciekawe.

bornholm svaneke
Bornholm. Svaneke zamieszkuje niewiele ponad 1000 mieszkańców.

Wschodnie wybrzeże Bornholmu

Malutkie, kamieniste zatoczki i piękne skały wchodzące w morze to miejsca, które dla fotografa czynią wspaniały krajobraz.

bornholm wschód słońca
Bornholm. Magiczne wschody słońca to tu prawie codzienność.

Wiatraki

Pomimo, że to nie Holandia to na Bornholmie znajdziemy kilkanaście całkiem nieźle utrzymanych pięknych wiatraków. Warto pokusić się o ich odwiedzenie, gdyż najczęściej są pięknie położone wśród pól i zabudowań wiejskich.

bornholm wiatrak arsdale
Bornholm. Wiatrak w Årsdale.

Kościoły rotundowe

Przepięknie białe i bardzo charakterystyczne budowle powstałe w XI-XII w. Na Bornholmie znajdują się dokładnie cztery takie kościoły, w miejscowościach: Olsker, Nyker, Nylars i Østerlars. Niektóre zawierają wewnątrz freski i czasami można wejść na poszczególne piętra kościoła.

bornholm kościół rotundowy
Bornholm. Olsker Kirke – jeden z czterech rotundowych kościołów na wyspie.

Plaże na południu wyspy

Delikatny, drobniutki, jasny piasek, kameralna atmosfera, cisza i spokój, a całość we wspaniałym otoczeniu wydm lub niewielkich zabudowań rybackich. Polecamy plażę Dueodde oraz niewielką plażę w Boderne. Oczywiście jak ktoś lubi pobawić się na kitesurfing’u to powinien się wybrać do miasteczka Balka.

bornholm plaża dueodde
Bornholm. Plaża Dueodde – piękna z delikatnym białym piaskiem.

Zamek Hammershus

Są to całkiem dobrze zachowane ruiny zamku i fortyfikacji pochodzące z okolic 1255 roku, znajdujące się na północno-zachodnim krańcu wyspy, położone malowniczo na morskim klifie.

bornholm zamek hammershus
Bornholm. Zamek Hammershus

Spacer po Hammeren (Hammerknudden)

Wizytówka Bornholmu – północna część wyspy na której znajdują się banalnie proste ścieżki prowadzące po obwodzie Hammeren z pięknymi widokami na skaliste wybrzeże. Po drodze do odwiedzenia latarnie morskie Hammerodde Fyr oraz Hammer Fyr, a także ruiny Salomon Kapel.

hammeren wybrzeże
Hammeren – niestety nie ma wystarczająco dużo czasu, aby posiedzieć tu parę dni i poczekać na dobre poranne światełko.

Wędzarnie, czyli Røgeri

Koniecznie trzeba wejść i zasmakować tutejszych przepysznych wędzonych ryb. Najbardziej charakterystycznym daniem jest bornholmer, czyli wędzony śledź podawany z chlebem, masłem, morską solą, rzodkiewką,  szczypiorkiem oraz żółtkiem, lecz warto posmakować makreli czy łososia wędzonego na ciepło.

Jeździliśmy po różnych wędzarniach na całej wyspie, a okazało się, że najlepszą z nich mieliśmy pod nosem. Była to Nexø Gamle Røgeri, gdzie właściciel sam dogląda wszystkiego i stosuje tradycyjną technikę wędzenia, bez pośpiechu. Podobno mieszkańcy z całej wyspy zjeżdżają rano (trzeba być koło 9:00 – 10:00, bo później już wszystko wykupione) do niego po świeże ryby. Osobiście polecamy przepysznego łososia wędzonego na ciepło w ziołach.

bornholm wędzarnia svaneke
Bornholm. Najsłynniejsza wędzarnia na wyspie w Svaneke.

Oczywiście to nie jest pełna lista tego, co warto zobaczyć na Bornholmie, jednak stanowi zebranie najważniejszych punktów, które na nas wywarły największe wrażenie i sądzimy, że koniecznie trzeba je zobaczyć.

Wyspy Christiansø i Frederiksø

Frederiksø o wschodzie słońca zdjęcia
Zabudowania Frederiksø w porannej scenerii.

Przepiękne malutkie wyspy położone niedaleko Bornholmu zamieszkałe przez troszkę ponad 100 mieszkańców. Dominują na nich cisza, spokój oraz ciekawe zabudowania.

Bornholm informacje praktyczne (wersja mini)

Prom samochodowy z Niemiec

Jeżeli ktoś planuje popłynąć na wyspę z własnym samochodem to najwygodniej będzie popłynąć promem z Sassnitz (Niemcy) do Ronne (Bornholm, Dania). Rejs trwa ok. 4 godzin i bilet na samochód + max 5 osób kosztuje ok. 220 EUR. Niestety w drodze powrotnej, aby wydostać się z Sassnitz czeka nas obowiązkowa droga w korku.

Prom osobowy z Polski

Na Bornholm możemy dostać się również bezpośrednio z Polski. Od kwietnia do października pływają raz dziennie o 7:00 promy osobowe z Kołobrzegu co 3-4 dni – wystarczy sprawdzić rozkład rejsów. Na pokład można zabrać ze sobą rower lub motor. Kilka pojedynczych rejsów jest także z portu w Darłowie.

Uwaga:  podobno przy złej pogodzie promy mogą być odwoływana – informacja zasłyszana od turystów na Bornholmie, więc nie jest sprawdzona na 100%.

Rejs jachtem

Można także wypożyczyć jacht i popłynąć w morską, bałtycką przygodę. To jednak wymaga odpowiednich umiejętności, uprawnień i braku podatności na wymioty, ponieważ Bałtyk potrafi spłatać figle.

Kampingi

Na Bornholmie znajduje się całe mnóstwo różnych kampingów. My zdecydowaliśmy się na Nexo Familiecamping w Nexo (niestety strona www jest dosyć koszmarna, lecz zawiera niezbędne informacje), ponieważ oferował pakiet prom relacji Sassnitz – Ronne – Sassnitz i tygodniowy pobyt w domku bez toalety dla naszej trójki za 475 EUR. Oczywiście można także przyjechać z własnym namiotem, przyczepą kampingową i kamperem.
Ceny kampingów po sezonie są dużo niższe.

bornholm camping nexo
Bornholm. Nexø Familiecamping.

Ceny na Bornholmie (stan na wrzesień 2014)

Jak wiemy Bornholm należy do Danii, więc ceny są skandynawskie i nie ma tu krzty przesady, że tanio nie jest. W Danii obowiązującą walutą jest korona duńska, gdzie 1 DKK = 0,56 PLN)
Kilka przykładów cen:

  • chleb: 15-20 DKK
  • piwo Svaneke: 24 DKK
  • mały lód z automatu (Bornholmer Softice) – przepyszny: 22 DKK
  • 10 jajek: 19 DKK
  • 1 banan: 2 DKK
  • parówki: 20 DKK
  • małe danonki x6:14 DKK
  • wędzony śledź (bornholmer) podawany z chlebem, masłem, morską solą, rzodkiewką,  szczypiorkiem oraz żółtkiem: 50 DKK
  • smażony śledź podawany z chlebem, sałatką ziemniaczaną, burakami i cebulą: 70 DKK
  • niewielki kawałek wędzonego łososia: 50 DKK

A może macie jeszcze jakieś inne pomysły na to co warto zobaczyć na Bornholmie? Jeżeli  tak lub pojawią się jeszcze pytania, na które nie znaleźliście odpowiedzi w tekście, zadawajcie je proszę w komentarzach, a będę starał się rozwijać ten wpis.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *