Co warto zobaczyć w Berlinie?

Berlin – wielkie, olbrzymie kilkumilionowe miasto. Setki, tysiące ulic, dziesiątki dzielnic, niezliczona ilość budynków, wiele linii autobusowych, tramwajowych, kolejowych i metro. Dookoła mnóstwo potencjalnie interesujących miejsc, znanych budynków z cyklu „must see”, kościołów, placów i zachęcających muzeów. Od liczności atrakcji człowiek może się pogubić. Pojawiają się najważniejsze decyzje do podjęcia: co warto zobaczyć w Berlinie będąc tu pierwszy raz tylko na kilka dni? Co wybrać a co sobie można spokojnie darować?

Jak zwykle nie są to proste decyzje, bo jeden woli to, a drugi tamto. Zatem jak zawsze zachęcamy do tego, aby każdy na własną rękę wybrał się do interesujących go miejsc i na własnej skórze przekonał się czy mu się podobają. Wiadomo, że jak jedziemy pierwszy raz do danego miejsca to chcielibyśmy zobaczyć wszystko. Niestety mając do dyspozycji tylko kilka dni, tak się nie da.

Atrakcje Berlina, czyli co warto zobaczyć w Berlinie?

Poniżej znajdziecie listę tych miejsc, które w naszej ocenie warto zobaczyć w Berlinie podczas swojej pierwszej wizyty w stolicy Niemiec. Pamiętajcie również, że podróżujemy z dzieckiem – z naszą Nadią, zatem poniższy wybór jest także podyktowany atrakcyjnością miejsca dla dziecka.

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Brama Brandenburska to w mojej opinii najbardziej rozpoznawalna niemiecka budowla. Prawie każdy, kto przyjeżdża do Berlina prędzej czy później trafia do tego miejsca, dlatego my postanowiliśmy rozpocząć nasze zwiedzanie Berlina od wizyty pod tą bramą. Przez cały dzień jest tu mnogość ludzi robiących sobie „selfie”, performerów, czy lokalnych przewodników czekających na turystów. Miejsce niby zwyczajne, lecz warte odwiedzin.

berlin brama brandenburska
Berlin. Brama Brandenburska podczas magicznej blue hour.

Reichstag

Duża połać równo przystrzyżonego zielonego trawnika pięknie prezentuje się przed monumentalnym budynkiem niemieckiego parlamentu (Reichstag). Szkoda, że nie można sobie posiedzieć na tej trawie. Dookoła kręci się mnóstwo ludzi, ustawiają się kolejki, aby wejść do przeszklonej kopuły, która zwieńcza budynek. Spiralne schody wprowadzają do najwyższego jej punktu. Niestety trzeba stać w długiej kolejce lub dużo wcześniej zarezerwować bilet przez Internet, aby dostać się do środka. Może następnym razem nam się uda.

berlin reichstag blue hour
Berlin. Budynek Reichstag po zachodzie słońca.

Pomnik pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

Ponad 2700 różnej wysokości betonowych prostopadłościanów ustawionych w równych rzędach na pofałdowanym terenie. Miejsce pod względem wizualnym ma coś w sobie. Długie i proste przestrzenie pomiędzy równymi blokami stanowią coś na zasadzie labiryntu, gdzie odwiedzający chowają się, biegają, czasami uciekają przed strażnikiem pilnującym porządku. Nie wiem, czy taki był zamysł głównego architekta Eisenmana, ale graficzność konstrukcji zachęca, aby spędzić tu więcej czasu. Czy jednak ktoś będąc w tym miejscu wpada w zadumę związaną z pomordowanymi Żydami dla upamiętnienia, których został postawiony ten pomnik?

berlin Pomnik pomordowanych Żydów Europy Denkmal für die ermordeten Juden Europas
Pomnik pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

Plac Gendarmenmarkt

Całkiem sporych rozmiarów plac. Znajduje się tu Katedra Francuska (Französischer Dom) oraz budynek Konzerthaus Berlin z wysokimi schodami. Z naszego punktu widzenia nie ma tu nic ciekawego, lecz siedząc u góry schodów ma się interesujący widok na wszystko, co się dzieje na placu. Ktoś gra na saksofonie, obok muzyk flamenco wyklaskuje rytm bulerias, gdzieś dalej kręci się sprzedawca bratwurst’ów. Niby nic, a atmosfera zachęca, aby po prostu posiedzieć, poczytać książkę, poobserwować i pomyśleć. Niby niewiele, a jednak dużo.

berlin plac gendarmenmarkt
Plac Gendarmenmarkt

Katedra w Berlinie (Berliner Dom)

Wydaje nam się, że jest to jeden z najładniejszych budynków, jakie widzieliśmy w Berlinie. Niesamowita, olbrzymia kopuła, masywne kolumny. Katedrę można zwiedzić od środka, lecz my tym razem odpuściliśmy sobie skuszeni trawnikiem. Przed budynkiem znajduje się wielki zielony trawnik, który w ciepły i pogodny dzień oblegany jest przez ludzi szukających miejsca do odpoczynku.
W prawej części trawnika rozstawił się lokalny zespół: perkusja, gitara, bas, który umilał nam wszystkim odpoczywanie i wygrzewanie się w wiosennym słoneczku.

Katedra w Berlinie Berliner Dom
Katedra w Berlinie – Berliner Dom

Mur Berliński – East Side Gallery

Kto wybierając się do Berlina nie słyszał o Murze Berlińskim? Niewielki i najbardziej znany fragment to East Side Gallery, czyli mur pokryty po obu stronach licznymi malowidłami, napisami, hasłami, znajdujący się pomiędzy Dworcem Wschodnim a mostem Oberbaumbrücke. Malowidła zaczęły powstawać po obaleniu muru. Czasami mają wymiar artystyczny, a czasami polityczny. Tutaj znajdziemy słynne malowidło przedstawiające całujących się polityków: Leonida Breżniewa oraz Ericha Honeckera. Przy murze od strony rzeki jest szeroki pas zieleni, gdzie miło można spędzić czas. Niestety obecnie mur otoczony jest płotem z siatki, który utrudnia zrobienie zdjęcia.

Mur Berliński – East Side Gallery
Mur Berliński – East Side Gallery

Kreuzberg

Schodzimy z mostu Oberbaumbrücke i wchodzimy do jednej z głównych uliczek. Otaczają nas wysokie kamienice mieszkalne, gdzie na parterze znajdują się knajpki. W powietrzu mieszają się zapachy różnych kuchni świata. Zmysł powonienia próbuje nas przekonać, że pomimo tego, że zjedliśmy 5 minut temu, to nadal jesteśmy głodni. To prawda, pachnie cudownie i pysznie. Dookoła mnóstwo młodych ludzi, artystów. Podobno warto przyjść tu pod wieczór na kolację – sprawdzimy następnym razem.
Jednak wystarczy wejść w jedną z bocznych uliczek, gdzie również czuć zapachy, lecz nie zaklasyfikowałbym ich do przyjemnych. Na skwerku siedzą panowie z flaszeczkami i od razu zrobiło się inaczej, mniej ciekawie. Zatem trzeba poruszać się raczej głównymi traktami.

berlin kreuzberg
Kreuzberg

Nocne zwiedzanie Berlina

Berlin to miasto, które podobnie jak piękna kobieta po zachodzie słońca, zakłada wieczorową suknię, nakłada makijaż, układa fryzurę i wychodzi na spotkanie, zmienia się. Miejsca, które za dnia nie robią specjalnego wrażenia, wieczorem ożywają poprzez podświetlone różnymi kolorami konstrukcje ze szkła i metalu. Pięknie prezentują się na tle ciemnego, lecz jeszcze nie czarnego nieba. Wtedy Berlin, podobnie jak wiele innych miast, pokazuje swoje inne oblicze. Zatem warto wybrać się na wieczorny spacer ulicami centrum Berlina, aby doświadczyć tej magii.

berlin paul lobe haus
Berlin. Budynek Paul-Löbe-Haus to miejsce posiedzeń 21 komisji niemieckiego Bundestagu.

Potsdamer Platz i Sony Center

Miejsca, które za dnia kompletnie nie zrobiły na nas wrażenia. Dookoła dużo budynków, galerii handlowych, sklepów, lokali, restauracji – w sumie nic ciekawego. Jednak wieczorem po zachodzie słońca pojawiają się ciekawe kolory, nastrój i klimat. Kopuła konstrukcji w Sony Center, co kilka sekund zmienia kolorystykę nadając interesujący klimat knajpek.

berlin sony center blue hour
Berlin. Sony Center.

Muzea w Berlinie

Wybieracie się do Berlina i zastanawiacie się, które muzea warto odwiedzić? Przecież jest ich aż tyle. Wspólnie ze znajomymi blogerami podróżniczymi przygotowaliśmy zestawienie TOP 10 Muzeów w Berlinie. Koniecznie zaglądnijcie.

Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde Berlin)
Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde Berlin)

Zatem co warto zobaczyć w Berlinie? Czy wyczerpaliśmy listę wszystkich miejsc, które warto poznać w Berlinie? Absolutnie nie. Wskazaliśmy jedynie te miejsca, które według nas warto/należy/powinno się (niepotrzebne skreślić) odwiedzić podczas swojej pierwszej przygody w tym mieście. Kolejne wyjazdy pozwolą na poszukiwania mniej oczywistych, bardziej schowanych lub kompletnie niepopularnych lokalizacji. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powrócić i poszukać ich dla siebie.

Berlin informacje praktyczne

Berlin – Umweltzone – własny samochód

W Berlinie obowiązuje tzw. strefa ekologiczna Umweltzone, gdzie, aby do niej wjechać własnym samochodem trzeba mieć specjalną naklejkę, w przeciwnym wypadku czeka nas mandat. Jedni uważają, że policja bardzo tego pilnuje inni, że mniej niż kiedyś, ale według mnie warto oszczędzić sobie kłopotu i zamówić naklejkę przed wyjazdem do Berlina. Naklejkę można zamówić przez Internet lub będąc na miejscu skierować się do jednego z licznych punktów: stacji kontroli pojazdów, stacji benzynowych, gdzie podobno od ręki wydają naklejkę.

UWAGA!!! w Polsce jest całe mnóstwo firm pośredniczących, które pobierają olbrzymią prowizję za pośredniczenie w wydaniu naklejek. Można jednak samemu bezpośrednio na stronie niemieckiego urzędu wypełnić kilka pól, przesłać skan dowodu rejestracyjnego, zapłacić za naklejkę i koszt znaczka (5EUR+ 1 EUR) i po max. tygodniu przychodzi do nas list z naklejką i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.
Pod tym adresem możecie sprawdzić sobie, które rejony obejmuje specjalna strefa ekologiczna Umweltzone.
Parkowanie samochodu w Berlinie nie należy do przyjemnych i tanich, zatem najlepszą opcją będzie znalezienie darmowego miejsca postoju, zaparkowanie tam samochodu i skorzystanie z komunikacji miejskiej.

Berlin – komunikacja miejska

Po Berlinie można bardzo komfortowo przemieszczać się komunikacją miejską. Do dyspozycji są U-bahn, S-bahn i autobusy. Całość jest całkiem nieźle zorganizowana i łatwa do orientacji. Jeżeli ktoś planuje dużo jeździć komunikacją to opłaca się zakup biletu całodniowego (7 EUR/os w strefie AB).
Natomiast, jeżeli planujecie wybrać się do kilku muzeów w Berlinie to polecam zakup karty Berlin WelcomeCard oferowanej przez VisitBerlin, która pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Karta ma dwie funkcje: jest to bilet na komunikację miejską w Belinie oraz uprawnia nas do wielu zniżek przy zakupie biletów na atrakcje: m.in. do muzeów. Nasz czterodniowy bilet na strefę AB kosztował 31,50 EUR od osoby dorosłej. Osoba dorosła posiadająca Berlin WelcomeCard może zabrać ze sobą za darmo do trzech dzieci max. do 6 lat. W pakiecie otrzymujemy książeczkę z dostępnymi zniżkami. W rzeczywistości zniżki w odwiedzonych przez nas muzeach w Berlinie były wyższe niż podaje to aktualna książeczka.

Berlin – noclegi

Berlin ma bardzo rozbudowaną sieć noclegową. Sądzę, że każdy może znaleźć sobie coś dla siebie w zależności od zasobności portfela i upodobań. Warto zwrócić uwagę na to, aby mieć blisko do stacji U-bahn lub S-bahn które zapewnią nam szybką możliwość przemieszczania się po mieście.

[Jeżeli chcecie dokonać rezerwacji to proszę i skorzystajcie z zamieszczonych linków do booking lub agoda -> wy zapłacicie dokładnie tyle samo, a serwis podzieli się z nami swoją prowizją dzięki czemu dostaniemy parę groszy]

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *