Jeziora Plitwickie – magiczna kraina jezior
Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Nacionalni Park Plitvička Jezera) to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji podczas wakacji w Chorwacji. Kraina ta zachęca do odwiedzin pięknie położonymi 16 jeziorami, które wypełnia woda o intensywnie zielono-niebieskiej barwie. Pomiędzy jeziorami możemy oglądać niezliczone ilości kaskad i wodospadów.
Jeziora Plitwickie, pomimo, że na pierwszy rzut oka wydają się podobne do Wodospadów Krka, to stanowią zupełnie inny krajobraz. Tutaj mamy do dyspozycji dłuższą trasę, która umożliwia zobaczenie kilkunastu jezior. Cała trasa wiedzie od jeziora do jeziora, podczas której możemy podziwiać małe wodospady, piękne kaskady, po których leniwie spływa woda oraz niesamowity kolor wody w jeziorach wraz z otaczającą zieloną ścianą lasu.
Jeżeli podobają Wam się takie krajobrazy to będąc na wakacjach w Chorwacji prędzej czy później na pewno tutaj traficie. Dla osób, które nie są pewne, czy magiczna kraina jezior to miejsce dla nich przygotowałem galerię zdjęć, która pozwoli lub ułatwi podjąć decyzję.
Spis treści
Jeziora Plitwickie informacje praktyczne
Jeżeli powyższa galeria zachęciła Was do odwiedzenia Jezior Plitwickich i zastanawiacie się jak zorganizować sobie pobyt w jednej z największych atrakcji przyrodniczej Chorwacji, którą trasę wybrać, jak ona wygląda, ile to kosztuje i generalnie wszystkie informacje, które pomogą Wam przygotować się do wyjazdu, to ta sekcja jest dla Was. Spisaliśmy tu wszystkie informacje, które uznaliśmy za ważne.
Byliśmy w parku po sezonie i napotkani przewodnicy mówili, że obecnie jest tu bardzo mało ludzi. Według nas było ich całkiem sporo, zdecydowanie kilkukrotnie więcej niż dzień wcześniej w odwiedzonym przez nas Parku Narodowy Krka, więc nawet nie chcę sobie wyobrazić jak wygląda zwiedzanie Jezior Plitwickich w szczycie sezonu. Koszt biletu dla osoby dorosłej po sezonie to 110 HKR (w cenie jest przejazd autobusem oraz rejs statkiem – bilety koniecznie trzeba zachować do kontroli), dzieci do lat 7 gratis.
Koniecznie zobaczcie także jak wyglądają wodospady Krka Warto.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie udostępnia dwa wejścia:
- wejście nr 1 (polecane przez nas): znajdujące się na początku parku w okolicy miejscowości Rastovača, gdzie znajduje się duży płatny parking (7HKR/godz. za samochód osobowy). Stąd startują 3 różne ścieżki, którymi można zwiedzać park. Wchodząc do parku tym wejściem jesteśmy w niewielkiej odległości od najwyższego wodospadu Chorwacji – Wielkim Wodospadem (Veliki slap) mającym 78 metrów wysokości.
- wejście nr 2: znajduje się mniej więcej w połowie parku, w okolicy jeziora Kozjak. Wybierając to wejście, będziemy musieli zrobić dwie mniejsze pętelki, aby zobaczyć Dolne i Górne Jeziora.
Jeziora Plitwickie: Trasa C – najciekawsza trasa parku
Wybierać się do parku najlepiej udać się tu wcześnie rano, aby mieć jak najwięcej czasu na wędrówkę. Do dyspozycji mamy kilka tras do wyboru (wszystkie opisane są na stronie parku), które między sobą różnią się długością i ilością jezior, które zobaczymy.
Będąc z naszą Nadią, a dodatkowo ze statywem i aparatem, który bardzo ogranicza szybkość naszej wycieczki (tak wiem, wszystko to moja wina), wybraliśmy wg nas najciekawszą trasę C, której pokonanie powinno zająć 4-6 godzin i najważniejsze, że to pętla, czyli po przejściu całości wracamy autobusem w okolice startu. Warto dodać, że na trasie wycieczki będziemy korzystali z darmowej przeprawy statkiem po jeziorze, będziemy chodzić po drewnianych kładkach nad jeziorami oraz ścieżkach dookoła jezior, a po dojściu do końca znajduje się pętla autobusowa, gdzie wsiądziemy do darmowego autobusu, który dowiezie nas prawie na sam początek trasy w okolicach wejścia nr 1. Podążając na parking idziemy wysoko położoną ścieżką, z której są piękne widoki na położone w dole jezioro i Wielki Wodospad.
Na trasie w okolicach przepraw statkiem są małe punkty gastronomiczne, gdzie można posilić się. Na całe szczęście w parku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Całość faktycznie zajęła nam ok. 6 godzin – wliczając w to ponad 30 min. czekania w kolejce na statek (mieści on 100 osób i przypływa, co 10 min) oraz liczne przystanki na zrobienie zdjęcia. Sądzimy, że jeżeli tak jak my podróżujecie z dzieckiem to spokojnie możecie wybrać trasę C i wszyscy będą zadowoleni – częste zmiany otoczenia: chodzimy po drewnianych pomostach, płyniemy łódką, później chodzimy leśnymi ścieżkami itd. spowodują, że największe marudy będą zadowolone.
Jeziora Plitwickie noclegi
Jeżeli planujecie odwiedzić Jeziora Plitwickie w drodze do/z Polski to warto pomyśleć nad noclegiem w okolicy, aby na spokojnie mieć do dyspozycji co najmniej połowę dnia. Baza noclegowa w okolicy jezior jest bardzo bogata – praktycznie w każdej mieścinie są apartamenty do wynajęcia i nie ma najmniejszego problemu, aby wynająć pokój tylko na jedną noc. My spaliśmy w jednym z takich miejsc w miejscowości Rastovača – apartament Ana. Płaciliśmy za pokój dla 3 dorosłych osób i dziecka 200 HKR – łazienka i kuchnia na korytarzu. Na kolację polecamy restaurację Restoran Marko – smacznie za rozsądne pieniądze – duża pizza jest na co najmniej dwie osoby.
Potrzebujesz noclegu w Chorwacji? Wyszukaj coś interesującego -> booking.com . Skorzystaj z powyższego linku -> Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a booking podzieli się ze mną swoją prowizją :)
PS. Jeziora Plitwickie odwiedziliśmy 18 września 2016 roku, czyli po sezonie turystycznym. Sądzimy, że klimat miejsca mocno może różnić się w zależności od ilości odwiedzających turystów.