Adršpach, czyli skalne miasto w Czechach

Długi, listopadowy weekend zbliżał się wielkimi krokami, a my tak do końca nie mogliśmy się zdecydować co z nim zrobić. Koniec końców postanowiliśmy, że dobrze byłoby zjeść trochę smażonego sera z tatarská omáčka, napić się czeskiego piwa i wieczorem delektować się studencką czekoladą, więc wybraliśmy się za miedzę, do czeskich sąsiadów, aby odkryć piękno Adršpach, czyli skalnego miasta w Czechach.

Podobno przez wiele lat nikt nie zapuszczał się w te strony. Pisma podają, że Adršpach stał się atrakcją turystyczną począwszy od 1700 roku, gdy mieszkańcy okolicznego Śląska zaczęli odwiedzać te rejony. W międzyczasie teren skalnego miasta nawiedziły ogromne pożary, które doszczętnie strawiły drzewa i rośliny porastające teren, dzięki czemu przemieszczanie się pomiędzy turniami skalnymi było łatwiejsze.

Skalne miasto Adršpach to tak naprawdę przepiękny teren złożony z licznych skał zbudowanych z piaskowca. Zwykli turyści podążający zielonym szlakiem mogą podziwiać strzeliste skały, których kształty bardzo często przypominają jakieś konkretne formy np. dzban, ząb, głowę itd. Jednak uważni obserwatorzy na pewno na wielu ścianach wysoko ponad swoimi głowami dostrzegą stare, pordzewiałe, metalowe kolucha. To dowód na to, że większość skał jest eksplorowanych wspinaczkowo i wspinacze prowadzą tu przepiękne drogi wspinaczkowe. Stara zasada czeskich wspinaczy w piaskowcu mówi, że „nagroda po trudnościach”, czyli, że możliwość wpięcia się w zabezpieczenie następuje po trudnym miejscu, z którego można łatwo spaść.

Skalne miasto Adršpach to piękne miejsce, które najlepiej w ciszy i spokoju można odwiedzić i popodziwiać wspaniałe strzeliste wieże w skalnym miasteczku. Znajduje się ono stosunkowo niedaleko Wrocławia (ok. 100 km), a stanowi doskonałe miejsce na weekendowy spacer. Dodatkowo w skalnym mieście można popływać łodzią z bardzo dowcipnymi flisakami. Polecam.

Adršpach skalne miasto gotycka brama
Adršpach – Gotycka Brama (Gotická branka) została wybudowana w 1839 r. na polecenie ówczesnego barona Ludvika Karel Nadherny.

Adršpach skalne miastoAdršpach skalne miastoAdršpach skalne miastoAdršpach skalne miastoAdršpach skalne miasto nadia w podróży czechy skalne miasto adrspach AdršpachAdršpach skalne miastoAdršpach skalne miasto

czechy skalne miasto adrspach AdršpachAdršpach skalne miasto Adršpach skalne miasto Adršpach skalne miasto Adršpach skalne miasto

Skalne miasto Adršpach – informacje praktyczne

Zielona trasa zwiedzania prowadząca do małego wodospadu (okolice jeziorka) jest płaska i doskonale nadaje się do pokonania jej wózkiem z dzieckiem, także śmiało możemy zwiedzić ją z naszym maluchem.  Bilet wstępu do skalnego miasta kosztuje 70 CZK dla osoby dorosłej, a dzieci do lat 3 za darmo.

Jak dojechać do skalnego miasta Adršpach

Najlepiej jest posiadać swój samochód, gdyż wtedy dojedziemy najszybciej i najwygodniej, a na miejscu będziemy mogli bez problemu przemieszczać się swoim środkiem transportu.

Najlepiej wybrać sobie trasę dojazdu z Wrocławia przez Świdnicę i Wałbrzych, a później do Mieroszowa. Tutaj mamy dwie opcje:

  • przejście graniczne Golińsk-Starostin i dalej kierujemy się do Teplice nad Metují
  • odbić na zachód kierując się bezpośrednio na Adršpach  – przejście graniczne jest tu bardzo malutkie i wąskie położone w lesie – ledwo mieści się samochód osobowy, a droga dosyć wąska.

Cały dojazd z Wrocławia do skalnego miasta Adršpach  powinien nam zająć ok. 2 godziny, czyli nawet można wyskoczyć na jeden dzień, choć w mojej opinii byłaby to strata. Pamiętajcie także wybrać się do położonego nieopodal skalnego miasta Teplické skály (Teplickich Skał).

Dokładnie naprzeciw kasy biletowej Adršpach znajduje się duży parking samochodowy. Koszt to 70 CZK – nie ma możliwości płacenia kartą lub polską walutą.

Kiedy odwiedzić skalne miasto Adršpach, aby uniknąć tłumów?

Skalne miasto można odwiedzać cały rok. Najlepszą porą na odwiedziny skalnego miasta Adršpach to czas od wiosny do jesieni. Chcąc uniknąć tłumów najlepiej planować swoją wycieczkę poza weekendem, a zwłaszcza poza polskimi długimi weekendami. Dodatkowo zachęcam, aby być tam jak najwcześniej rano – najlepiej zaraz jak otwierają kasy biletowe lub trochę przed zamknięciem kas wtedy powinniśmy móc spacerować pośród skał praktycznie sami.

Godziny otwarcia kas biletowych w skalnym mieście Adršpach

Kwiecień – Październik: 9:00 – 17:00
Listopad – Marzec: 10:00 – 15:00

Cennik biletów w Adršpach

W kasach można płacić kartą a także polską walutą. Oczywiście najlepiej mieć korony czeskie, bo tutejszy kurs jest zdecydowanie mało rynkowy.

  • Dorośli: 70 CZK (marzec – czerwiec oraz wrzesień – grudzień), 100 CZK (lipiec – sierpień)
  • Dzieci: do lat 6 gratis, powyżej 6 lat 35 CZK (marzec – czerwiec oraz wrzesień – grudzień), 50 CZK (lipiec – sierpień)
  • Bilet rodzinny: (2 dorosłych + 2 dzieci): 170 CZK (marzec – czerwiec oraz wrzesień – grudzień), 250 CZK (lipiec – sierpień)
  • Bilet dla psa: 10 CZK

Noclegi w Adršpach  

[Jeżeli chcecie dokonać rezerwacji to proszę i skorzystajcie z zamieszczonych linków do booking lub agoda -> wy zapłacicie dokładnie tyle samo, a serwis podzieli się z nami swoją prowizją dzięki czemu dostaniemy parę groszy]

Jeżeli chodzi o noclegi to najlepiej poszukać czegoś w miejscowości Adršpach  lub Teplice nad Metují.

Czy można odwiedzić skalne miasto Adršpach z psem?

Bardzo często pojawia się to pytanie w otrzymanych od was e-mailach czy komentarzach. Tak można wejść na teren skalnego miasta Adršpach z psem na smyczy. Dodatkowo trzeba wykupić dla swojego pupila bilet wstępu.

Pływanie łodzią w skalnym mieście.

Po środku szlaku możemy skorzystać z atrakcji pływania łodzią po jeziorku. Zobacz szczegóły w wpisie -> Rejs łodzią w skalnym mieście.

Gdzie zjeść w skalnym mieście Adrspach?

Wieczorem udaliśmy się na wcześniej wspomniany smażony ser do U Peňáka. Lubimy taki klimat knajpek: kilka stolików, niewielki bar, brak turystów, stali, lokalni bywalcy. Smażony ser był pyszny, tatarská omáčka własnego wyrobu – rewelacyjna. Barman był tak zajęty nalewaniem kolejnych piw, że nie zdołałem go zapytać o jedną rzecz, dla której (oczywiście oprócz pysznego jedzenie) wspominam tą knajpę. Dlaczego na większości abażurach lamp wiszą ludzkie włosy? Czasem pukle, czasem dredy lub inne warkoczyki? Dziwne prawda?

u penaka włosy
Knajpka U Peňáka z charakterystycznym abażurem.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u