Czeski Raj (Český ráj) – super pomysł na rodzinny weekend
Nie macie pomysłu na ciekawy weekend na łonie przyrody? Interesują was malownicze ścieżki pośród skalnych miast z niesamowitymi widokami? Lubicie przeciskać się pomiędzy skałami, wchodzić na punkty widokowe? A może interesują Was ruiny zamków? Dołóżmy do tego przepyszne czeskie jedzenie i piwo i mamy doskonałe miejsce na rodzinne spędzenie weekendu. Odkryjcie z nami atrakcje Czeskiego Raju.
Czeski Raj to przepiękne miejsce, idealne na przedłużony weekend, aby w ciszy i spokoju móc się powłóczyć po licznych szlakach pośród niesamowitych skalnych miast z przepięknymi widokami. Jeżeli szukacie interesującego miejsca na rodzinne spacery z dziećmi, gdzie ścieżki nie są trudne, a otaczający krajobraz zachwyca, to Czeski Raj was nie zawiedzie. Jakie atrakcje skrywa przed nami?
Atrakcje Czeskiego Raju. Co warto zobaczyć w Czeskim Raju?
Spis treści
Hruboskalsko i zamki: Valdštejn oraz Hruba Skała
Hruboskalska to niesamowite skalne miasto (trochę podobne do tego w Adrspach lub do Teplicke Skały) położone w Czeskim Raju. To przepiękne, a zarazem bardzo proste szlaki poprowadzone pomiędzy wysokimi wieżami skalnymi, na których wyznaczone są liczne drogi wspinaczkowe. Doskonałe ścieżki, w większości po płaskim, na rodzinny spacer. Po drodze możemy odwiedzić liczne punkty widokowe (vyhlidka, to punkt widokowy) z interesującymi widokami na okolice. Warto zrobić pętelkę złożoną z żółtego, niebieskiego i czerwonego szlaku. Można rozpocząć trasę, kierując się żółtym szlakiem w stronę zamku Valdštejn, zbaczając na interesujące punkty widokowe położone na szlaku niebieskim, aby później pójść czerwonym w stronę zamku Hruba Skała. Po drodze nie zapomnijmy o licznych punktach widokowych oraz ciasnych przejściach przy Adamowym Łożu (Adamovo lože) i wszystkim dobrze znanej Mysiej Dziurze (Myší díra). Dzieci i dorośli będą mieli niezłą zabawę.
Spacerując nieśpiesznie z dziećmi po szlakach Czeskiego Raju, warto przeznaczyć na spacer po Hruboskalsko ok. 6-7 godzin na całą trasę. Wliczamy w to liczne postoje, oglądanie widoków, jedzenie i obiad na dziedzińcu zamku Hruba Skała (bardzo dobre jedzenie).
Przeczytaj jak wygląda szlak Hruboskalsko.
Prachovské skály (Prachowskie Skały)
Jeżeli dobrze rozgrzaliśmy się na szlaku w Hruboskalsko to czas na kolejną atrakcję Czeskiego Raju. Prachowskie Skały to płaskowyż zbudowany z piaskowca, gdzie znajdziemy liczne wieże, ostańce i iglice skalne powstałe na skutek erozji. To tutaj będziemy chodzili wąskimi tunelami, licznymi schodami i przejściami. Raz będziemy oglądali teren z góry, aby za chwilę podziwiać wieże i wspinających się na nich wspinaczy, od dołu. Teren jest niesamowicie zróżnicowany. Trzymając się szlaków – głównie żółtego, zielonego oraz czerwonego, dostarczą nam niesamowitych przeżyć, oraz wizualnej uczty. Wypatrujcie licznych drogowskazów kierujących na vyhlidka (punkt widokowy). Na początek warto zrobić pętlę zielonego szlaku (ok. 2,5 godz.), a później dołożyć do tego spacer żółtą pętelką (ok. 1 godz.).
Jeżeli chcemy przejść większość interesujących odcinków w Prachowskich Skałach, to warto zarezerwować sobie min. 4 godziny, aby na spokojnie doświadczyć, a nie tylko przebiec kolejne punkty na trasie.
Zobacz jak wyglądają przepiękne szlaki w Prachowskich Skałach.
Zamek Trosky
Z większości punktów widokowych i dróg widać na horyzoncie charakterystyczne dwie wieże. Mówi się, że Zamek Trosky to symbol i główna atrakcja Czeskiego Raju. Położony jest w niewielkiej odległości od miasta Jiczyn (Jičín). Na dwóch skałach nazwanych Baba i Panna wybudowano główne wieże zamku, które otwarte są do zwiedzania przez turystów. Obecnie z czasów jego świetności pozostały tylko ruiny, natomiast widoki z góry na krajobraz Czeskiego Raju są niesamowite.
Bożkowska Jaskinia Dolomitowa (Bozkovské jeskyně)
Bozkovské jeskyně to piękna jaskinia i bardzo popularna atrakcja Czeskiego Raju. Możemy w niej podziwiać liczne formacje skalne. Będziemy mogli oglądać stalaktyty, stalagmity, trawertyny oraz polewy. Aby uatrakcyjnić zwiedzanie jaskini, wiele z formacji naciekowych zostało nazwanych. W ich kształtach możemy doszukać się Ucha Słonia, Białej Myszki, Domku z Piernika itd. Największy smaczek czeka nas na koniec – największe podziemne jezioro w Czechach. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 45 min, a trasa o długości ok. 350 metrów jest w pełni przygotowana pod turystów.
Zajrzyj do wnętrza Bożkowskiej Jaskini Dolomitowej.
Muzea w Czeskim Raju
Nasz plan na piękny czerwcowy weekend zakładał spędzanie czasu na świeżym powietrzu, liczne spacery i podziwianie widoków. Dlatego zabrakło chęci i czasu na odwiedzenie dostępnych w okolicach muzeów, jednak planując Wasz wyjazd, aby zobaczyć atrakcje Czeskiego Raju, warto mieć je na uwadze. Spędzając czas z dziećmi, warto wrócić wspomnieniami do czasów naszego dzieciństwa. Każdy pewnie pamięta bajkę o sympatycznym rozbójniku Rumcajsie z żoną Hanką i z synem Cypiskiem? W Jiczynie znajduje się warsztat Rumcajsa (Rumcajsova ševcovna). Natomiast miłośnicy motoryzacji ucieszy fakt, że w miejscowości Mlada Boleslav jest Muzeum Skody, gdzie można zobaczyć liczne modele samochodów, linię produkcyjną i wiele atrakcji dla motoryzacyjnych pasjonatów.
Atrakcje Czeskiego Raju informacje praktyczne
Czeski Raj to niesamowita kraina położona w północnych Czechach bardzo łatwo dostępna dla każdego. Idealnie będzie wybrać się tu na przedłużony weekend, aby mieć więcej czasu na spacer po okolicznych trasach i móc się w pełni nacieszyć tym miejscem.
Jak dojechać do Czeskiego Raju?
Do Czeskiego Raju najłatwiej będzie dostać się własnym samochodem. Przyda się on także w trakcie pobytu, bo miejsca warte zobaczenia, są często oddalone od siebie i trzeba do nich podjechać samochodem.
Jadąc z Wrocławia, kierowaliśmy się przez Szklarską Porębę w stronę miejscowości Turnov. Trasa ma ok. 190 km długości i pokonanie jej zajmuje ok. 3 godz.
Noclegi w Czeskim Raju
Jadąc do Czeskiego Raju, chcieliśmy spać pod namiotem. Oczywiście osoby szukające noclegu znajdą tu również tradycyjne noclegi w hotelach czy prywatnych kwaterach, lecz z pierwszej ręki, nie możemy niczego polecić sprawdzonego przez nas.
Kemping w Czeskim Raju
Wybraliśmy pole kempingowe Autocamp Sedmihorky i to był strzał w dziesiątkę. To doskonałe miejsce dla rodzin pragnących spędzić trochę czasu na łonie natury, pod namiotem. Doskonała lokalizacja przy rezerwacie przyrody Bažantník zaraz przy popularnym szlaku skalnego miasta Hruboskalsko. Na miejscu mamy dużo miejsca do rozbicia własnego namiotu, a także możliwość wynajęcia stacjonarnych domków. Do dyspozycji są bardzo czyste sanitariaty (prysznic dodatkowo płatny 20 CZK/6 min), kuchnia z możliwością skorzystania z kuchenki gazowej oraz lodówki, a także 3 miejsca na ognisko. Nasz samochód będziemy mogli zaparkować zaraz obok namiotu w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.
Co ważne to nasze dzieci nie będą się tu nudziły. Na terenie kempingu znajdują się place zabaw, a także czysta, piaszczysta plaża i staw Bažantník, gdzie możemy popływać i schłodzić się po całodziennych wędrówkach, gdy jest bardzo gorąco. Mamy tu także bar, gdzie można zamówić coś do jedzenia. Nie skorzystaliśmy z tej możliwości, gdyż wielkość porcji, podanych w plastikowych naczyniach jakoś nas nie zachęcało do skosztowania. Co ważne, rano w barze (czynny od ok. 8:00) można kupić świeży chleb lub rohliki.
Cena za kemping zależna jest od pory roku, natomiast my w czerwcowy weekend zapłaciliśmy 315 CZK (ok. 53 zł) za noc za 2 osoby dorosłe, dziecko powyżej 6 roku życia, mały namiot, samochód, turystyczny podatek. Można płacić kartą, a noclegu pod namiotem nie trzeba wcześniej rezerwować. Doba noclegowa jest do 14:00, ale jak nie ma tłumów, to można zostać do wieczora.
PS. Atrakcje Czeskiego Raju (Český ráj) podziwialiśmy w terminie 19-23.06.2019.