Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret
Z czym kojarzy Wam się Ziemia Święta? W jakim celu tak wielu pielgrzymów przybywa corocznie w te rejony? Jednym z powodów są odwiedziny Bazyliki Grobu w Jerozolimie, drugim jest chęć zobaczenia miejsca narodzin Jezusa w Betlejem, a trzecim jest zobaczenie miejsca zwiastowania Maryi, czyli bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret. Historycy, lecz przede wszystkim tradycja chrześcijańska uważa, że dokładnie w tym miejscu Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi ogłosić jej ważną nowinę, że zostanie Matką Syna Bożego.
Łukasz Ewangelista opisał to jedno z najważniejszych wydarzeń tymi słowami: „(26) W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, (27) do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. (28) Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami. (29) Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. (30) Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś, bowiem łaskę u Boga. (31) Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”. Ewangelia Łukasza 1, 26-31 – tłumaczenie Biblii Tysiąclecia.
Jak Nazaret i bazylika Zwiastowania Pańskiego wygląda obecnie? Czy można poczuć w niej to coś, ten klimat? Idziemy główną ulicą starego miasta w Nazarecie. Dookoła stoiska z dewocjonaliami, różańce, figurki, krzyże itd. Napotykamy wysoki mur, za którym stoi wysoka biała bazylika, która w obecnym kształcie została wybudowana w latach 1961-1969. Jest to najważniejsze miejsce w Nazarecie, główny i praktycznie jedyny punkt na mapie pielgrzymów. Przyjeżdżają tu od rana liczne autokary ze spragnionymi zobaczenia miejsca zwiastowania chrześcijanami. Wizyta najczęściej trwa jedną „zdrowaśkę” i kilka zdjęć, później przechodzą na bazar, aby w 10 minut kupić pamiątki z Nazaretu, żeby zdążyć na miejsce spotkania ze swoim przewodnikiem, bo za chwilę wyruszają w drogę do kolejnej chrześcijańskiej atrakcji. Kolejny punkt programu zaliczony.
Przechodzimy przez bramę na dziedziniec. Cisza, spokój, oprócz strażników nikogo tu nie ma. Bazylika jest ogromna. Wielkie, zacienione przestrzenie wnętrza mamy tylko dla siebie. W centrum znajduje się Grota Zwiastowania, czyli miejsce spotkania Archanioła Gabriela i Maryi. W górze znajduje się duży otwór o kształcie ośmiokąta, przez który wpada dużo naturalnego światła, co potęguje przestrzeń bazyliki. Jasność groty, pięknie kontrastuje z ciemnym wnętrzem. Mamy to miejsce na wyłączność. Powoli, nieśpiesznie oglądamy poszczególne jej części. Piękne zdobienia, obrazy, rzeźby. Górna część kościoła wygląda zupełnie inaczej niż Grota Zwiastowania – jest bardziej nowoczesna. Jednak gdyby nie historyczny rys, to kościół poza ciekawym wnętrzem, nie ma dla nas podniosłego klimatu. Czegoś tu brakuje. Oczywiście fakt przebywania w tak ważnym miejscu dla Chrześcijan jest bardzo istotny, lecz nie ma dla nas klimatu takiego jak np. Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Tam, pomimo tłumów pielgrzymów i bardzo małej przestrzeni, atmosfera była przesiąknięta nastrojem, emocjami, ważnością. Tutaj tego brak. Może rozmach wnętrza rozprasza to wszystko?
Czy warto przyjechać do Nazaretu, aby zobaczyć bazylikę Zwiastowania Pańskiego? Uważam, że jest to miejsce, które należy odwiedzić, poświęcić mu trochę czasu, aby poczuć różnicę w odbiorze, w charakterze, w klimacie z innymi, które także trzeba odwiedzić będąc w Ziemi Świętej. Warto jednak nie ograniczać się tylko i wyłącznie do bazyliki. Sam Nazaret zrobił na nas ogromne wrażenie, pokazał kompletnie inny Izrael, stanowi doskonałe wytchnienie od gwarnej Jerozolimy, jednak o tym jeszcze będzie, bo uważam, że ograniczenie wizyty w Nazarecie do kilku minut spędzonych w bazylice Zwiastowania Pańskiego to duża strata dla turysty/pielgrzyma.
Bazylika Zwiastowania Pańskiego informacje praktyczne
Do Nazaretu przyjechaliśmy na zaproszenie Abraham Tours w ramach wycieczki Northen Israel – 4-day tour. Oczywiście bez problemu można dostać się tu na własną rękę korzystając z transportu publicznego. Do Bazyliki Zwiastowania Pańskiego nie ma żadnych biletów wstępu. Wystarczy stosowny strój (minimum krótki rękaw i spodnie za kolana). W obrębie starego miasta jest wiele miejsc, gdzie można się zatrzymać na noc do czego mam nadzieję, że udało nam się zachęcić.
PS. Podróż do Izraela odbyła się w terminie 29.04-13.05.2015 roku. Zapraszam do zapoznania się z Nadia w Izraelu – zapiski z podróży, Nadia w Izraelu – zapiski z podróży cz.2 oraz artykułem Izrael informacje praktyczne, który zawiera dużo pomocnych materiałów dla tych, którzy planują wybrać się do Izraela.