Korea Południowa. Esencja nowoczesnej Azji i raj dla fotografa

Wybierając się do Korei Południowej wiedziałem, że podstawowym przedmiotem, który muszę ze sobą zabrać to aparat i statyw. Szukając informacji o tym kraju widziałem na zdjęciach zbudowane z metalu i szkła wysokie drapacze chmur, nowoczesne metropolie pełne pięknej architektury, świateł, neonów i mieniących się kolorów. Wszystko to bardzo zachęcało, aby prawie każdego wieczoru wybrać się w dogodne miejsce, rozstawić statyw i poczekać na odpowiednie światło. Tak, powoli i nieśpiesznie, powstawała galeria nocnych zdjęć z Korei Południowej.

Wielkie tafle szkła poprzedzielane metalowymi kawałkami – Wszystko za dnia błyszczy, lśni i odbija promienie słoneczne. Czasami są to proste, bardzo geometryczne formy. Czasami architekt wykazał się większą fantazją i zrezygnował z prostoty przełamując bryłę budynku falą, niespodziewanym załamaniem, dziurą, uskokiem. Wprowadził chaos do stonowanej formy.
Chodząc po ulicach dużych metropolii Seulu czy Busanu widzimy jak w Korei Południowej nowoczesność łączy się, współgra lub czasami mocno kontrastuje z dawnymi czasami, z dawną zabudową, która pamięta często czasy dynastii Joseon. Centrum miasta, główne arterie komunikacyjne, a pomiędzy nimi stoi pałac, brama wejściowa lub pozostałości murów obronnych.

UWAGA!!! KONKURS – do wygrania bilet lotniczy aby polecieć w swoją Podróż Marzeń. Szczegóły na dole strony  Podróże Marzeń KLM – konkurs

Jednak dzień to nie jest dobra pora na podziwianie strzelistych budowli Korei. Cierpliwie czekamy na zachód słońca, a tak naprawdę na czas chwilę po zachodzie. To najlepszy moment na wykonanie nocnych zdjęć miasta. „Blue hour” to moja ulubiona pora dnia. Niebo jest granatowego koloru, a sztuczne światła zaczynają rozgrzewać się. Wieżowce rozbłyskują pięknymi kolorami, a ważniejsze budynki miasta rozświetlają się. Rozmyte światła samochodów tworzą różnobarwne wstęgi, które opasają ulice miast. To, co mniej ważne ,spowite jest w ciemnościach, a reszta pięknie wychodzi na pierwszy plan.

Braliśmy udział w kampanii koordynowanej przez Grupę Bloceania pod hasłem „Podróże Marzeń z KLM”. Każdy bloger poleciał w zupełnie inne miejsce mając określony cel do zrealizowania. Jako miłośnik fotografii miejskiej po zachodzie słońca, zostałem zaproszony do akcji z KLM. Naszym celem było zobaczyć i sprawdzić Koreę Południową, jako interesującą destynację dla entuzjastów wielkich metropolii, nowoczesności i przede wszystkim jako doskonały punkt dla pasjonatów nocnej fotografii miast. Dzięki zaproszeniu do współpracy z linią KLM miałem możliwość uwiecznienia Korei Południowej na nocnych zdjęciach, a także odkryć dla nas zupełnie nowy kraj, poznać nową kuchnię, nowe miejsca, właściwie wszystko „nowe”. Jeszcze nigdy nie byliśmy w tak różnym pod każdym względem kraju, w stosunku do tego, co do tej pory widzieliśmy.

Nocna fotografia miast pozwala zobaczyć metropolię w zupełnie innej odsłonie. Wystarczy wtedy być w odpowiednim miejscu, rozstawić statyw, poukładać odpowiednio kadr i zarejestrować scenę. Będąc w Korei Południowej staraliśmy się każdego wieczoru być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie, aby móc uwiecznić piękno koreańskich miast po zachodzie słońca. Nie ma znaczenia, czy to strzeliste wieżowce, kolorowe mosty, stare pałace, czy po prostu ulice. Często, choć nie zawsze, mieliśmy szczęście do pogody i warunków meteo, dzięki czemu mogliśmy zarejestrować kilka kadrów prezentujących Koreę Południową po zachodzie słońca.

Zapraszam Was do mini przewodnika po nocnej fotografii w Korei Południowej. Polecam miejsca, które odwiedziliśmy i w których warto rozstawić wieczorem statyw i poczekać na odpowiednie światło (iluminacja). Kolejność punktów jest chronologiczna, gdyż ciężko byłoby mi wartościować, które miejsce jest lepsze, a które gorsze. Każde z nich ma coś ciekawego, ma coś unikatowego, coś co powoduje, że już teraz chciałbym tam wrócić.

Pałac Donggung w Gyeongju (Gyeongju Donggung Palace and Wolji Pond (경주 동궁과 월지, 안압지))

Pałac Donggung służył następcy tronu do organizowania ważnych wydarzeń, bankietów oraz podejmowania gości. Nazwa „Wolji” oznacza „staw, który odbija księżyc”.
Warto rozstawić swój statyw od strony stawu, aby wieczorem po zachodzie słońca móc zarejestrować pięknie podświetlone odbicie pałacu.

korea południowa nocne zdjęcia gyeongju Pałac Donggung w Gyeongju Gyeongju Donggung Palace and Wolji Pond 경주 동궁과 월지, 안압지
Pałac Donggung w Gyeongju (Gyeongju Donggung Palace and Wolji Pond (경주 동궁과 월지, 안압지))

Dongbaekseom Island (동백섬) w Busan

Kamieniste wybrzeże wyspy Dongbaekseom stanowi doskonałe miejsce na nocną fotografię nadbrzeża Busan oraz daje przepiękny widok na rozświetlony (iluminacja) tysiącami ledowych lamp Gwangandaegyo Bridge (부산 광안대교). Spędziłem tu ponad 3 godziny i nie miałem dosyć.

korea południowa nocne zdjęcia Dongbaekseom Island (동백섬) w Busan
Dongbaekseom Island (동백섬) w Busan
korea południowa nocne zdjęcia busan Gwangandaegyo Bridge 부산 광안대교
Widok na Gwangandaegyo Bridge (부산 광안대교).

Saeyeongyo Bridge (새섬 새연교) , Seogwipo na wyspie Jeju

Most, którego kształt wzorowany był na Tewu – charakterystycznej łodzi z wyspy Jeju. Wieczorem jest pięknie podświetlony różnobarwnymi lampami. Najlepszy widok na most jest z okolic wejścia od strony portu Seogwipo.

korea południowa nocne zdjęcia Saeyeongyo Bridge (새섬 새연교) , Seogwipo na wyspie Jeju
Saeyeongyo Bridge (새섬 새연교) , Seogwipo na wyspie Jeju

Seongsan Ilchulbong Peak (성산일출봉)

Wulkan Seongsan Ilchulbong ma zaledwie 182 metry wysokości, lecz w zupełności to wystarczy, gdyż rozpościera się z niego piękny widok na miasteczko, zatokę oraz w oddali majaczący najwyższy szczyt Korei Południowej – wulkan Halla-san. Warto pojawić się tu przed zachodem słońca i podziwiać cały spektakl.
W Internecie można znaleźć wiele informacji, że z tego szczytu jest także przepiękny widok na wschód słońca – nie potwierdzam tej informacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie się w okolice Gwangchigi Beach, gdzie będziemy mieli kadr na wschód słońca oraz szczyt.

korea południowa nocne zdjęcia Seongsan Ilchulbong Peak (성산일출봉)
Seongsan Ilchulbong Peak (성산일출봉)

Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 – 흥인지문), Seul

Lekkie podwyższenie terenu z którego rozpościera się interesujący widok. Brama Heunginjimun ( Dongdaemun) pochodząca z 1398 roku na tle wysokich, współczesnych wierzowców wraz z intensywnym ruchem ulicznym.

Seoul Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 - 흥인지문), Seul
Seoul. Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 – 흥인지문), Seul
Seoul Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 - 흥인지문), Seul
Seul. Mury obronne w okolicach bramy Dongdaemun (Heunginjimun Gate) (동대문 – 흥인지문), Seul

Dongdaemun Design Plaza (동대문디자인플라자 (DDP)), Seul

Miejsce, które skupia artystyczne wydarzenia, wystawy oraz pokazy mody. Ciekawa bryła budynku, obok której nie da się przejść obojętnie.

seoul dongdaemun design plaza
Dongdaemun Design Plaza (동대문디자인플라자 (DDP)), Seul

Banpo Bridge Rainbow Fountain (반포대교 달빛무지개분수)

Most, z którego odbywają się wieczorem pokazy kolorowych fontann przy dźwiękach elektronicznej muzyki.

seoul seul banpo bridge rainbow fountain
Seul. Banpodaegyo Moonlight Rainbow Fountain – pokaz kolorowej fontanny.

National Museum of Korean Contemporary History (대한민국역사박물관)

Na ostatnim piętrze budynku muzeum znajduje się taras widokowy, z którego mamy ładny widok na otaczające nas wieżowce oraz ruchliwą ulicę prowadzącą do interesującego Pałacu Gyeongbokgung.

Seul. Gyeongbokgung Palace.

seoul korea południowa nocna fotografia seoul korea południowa nocna fotografia konkurs klm podróże marzeń klm

Spodobała Wam się galeria nocnych zdjęć z Korei Południowej? A może dodalibyście jeszcze jakieś punkty, do których nie dotarłem, a stanowią dobre miejsce na nocną fotografię? Dajcie znać w komentarzu.

KONKURS – do wygrania bilet lotniczy linii KLM

#PodróżeMarzeńKLM to szalona akcja 6 blogerów podróżniczych, którzy polecieli na 4 kontynenty i odwiedzili 6 różnych krajów. Chcieliśmy aby nasi czytelnicy oprócz ciekawych materiałów i zdjęć z Korei na blogu także mogli otrzymać niesamowitą możliwość pojechania w swoją Podróż Marzeń. Teraz robi się jeszcze bardziej szalenie – w finale akcji jest do  wygrania bilet lotniczy w dowolne miejsce na świecie (z siatki połączeń linii KLM)!

Co trzeba zrobić? Zasady są proste

  1. W tym artykule zamieściłem jedno słowo (w kilku miejscach) związane z oświetleniem budynków nocą powodujące że w nocy są jeszcze piękniejsze. To synonim słowa oświetlenie. Należy odnaleźć to słowo (mała podpowiedź – dokładnie oglądajcie zdjęcia :).
  2. Na pozostałych 5 blogach zostały umieszczone pojedyncze słowa, które także należy odnaleźć:
  3. Komplet 6 haseł oraz krótki opis Twojej Podróży Marzeń należy umieścić w specjalnym formularzu ->  Podróże Marzeń KLM
  4. Konkurs trwa w terminie od 19.12.2017 godz. 0:01 do 21.01. 2018 godz. 23.59
  5. Wszystkie szczegóły konkursu, regulamin oraz formularze znajdziecie na stronie Podróże Marzeń KLM

To co kto ma ochotę wygrać bilet aby polecieć w swoją Podróż Marzeń?

PS. Podróż do Korei Południowej odbyła się w terminie 4 – 20.10.2017 roku. Zapraszam do zapoznania się z relacją pisaną na gorąco podczas podróży „Korea Południowa – zapiski z podróży” oraz do wpisu „Korea Południowa – informacje praktyczne„, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u