Kamieniołom Horka – nurkowanie na weekend
Z czym kojarzy wam się znany film „Szczęki”? Oczywiście z wielkimi, strasznymi i żądnymi ludzkiej krwi ludojadami. Większość ludzi, w trosce o swoje bezpieczeństwo, ma ogromny strach przed wejściem do wody, w której grasują te olbrzymie ryby. A co powiecie na nurkowanie pośród żarłocznych rekinów? Brzmi strasznie, prawda? Co ma do tego kamieniołom Horka położony tuż za niemiecką granicą?
Postanowiliśmy, że tym razem wybierzemy się do naszych zachodnich sąsiadów, aby doświadczyć nurkowania w Niemczech. Kamieniołom Horka to doskonałe miejsce nurkowe położone niedaleko Wrocławia z bardzo komfortowym dojazdem autostradą.
Schodzimy pod wodę. Komputer bardzo szybko pokazuje zwiększającą się głębokość i wyraźny spadek temperatury wody. 8 stopni to niewiele, ale nie było aż tak tragicznie. Sądziłem, że nurkowanie w tak zimnej wodzie w piance 5 mm i ocieplaczu 2 mm będzie mało komfortowe, jednak było całkiem ok. Podczas naszych nurkowań widoczność nie była zła, ale do mitycznych 15 metrów widoczności wiele brakowało.
Ale o co chodzi z tymi rekinami? Okazało się, że właściciele bazy nurkowej w kilku miejscach kamieniołomu Horka umieścili atrakcje dla nurków. Płyniemy na niewielkiej głębokości, aż tu nagle z toni wody wyłania się wielka, otwarta szczęka z ogromnymi zębami gotowa do ataku na nas. To stado rekinów, które pilnuje tutejszego miejsca nurkowego. Całe szczęście to nie sceny ze wspomnianego filmu, bo można by było się przerazić nie na żarty, a tylko kilka plastikowych, kompletnie niegroźnych rekinów. Ktoś powie, że kiczowate, komuś innemu będzie się podobała taka niecodzienna atrakcja. Na pewno każdy zapamięta wiszące w toni rekiny z Horki ?
Sam kamieniołom Horka jest ciekawym miejscem nurkowym. Interesujące granitowe ściany opadają pionowo na dno położone na głębokości troszkę ponad 30 metrów. Stara przepompownia jest fajnym miejscem, w którym można troszkę pomyszkować. Mam jednak nadzieję, że następnym razem będzie lepsza widoczność, bo widać to zwłaszcza na zdjęciach – niewiele udało się zarejestrować. Jednak dla mnie nawet te parę kiepskiej jakości kadrów warto zamieścić, aby było co później wspominać, a nic tak nie odświeża pamięci jak obraz.
Kamieniołom Horka informacje praktyczne
Na miejscu znajduje się baza nurkowa – wstęp 10 EUR od nurka z całym zapleczem: pole namiotowe, sanitariaty i wiaty. Na bazie dostępne są schematy kamieniołomu, dzięki któremu można łatwo zaplanować sobie nurkowanie. Do wody schodzi się po wygodnych metalowych, schodach, aby swobodnie przy niedużej platformie założyć na siebie cały sprzęt.
Uwaga – w Niemczech znajdują się dwie miejscowości o nazwie Horka, które położone są kilkadziesiąt kilometrów od siebie, więc trzeba bardzo precyzyjnie ustawić swojego GPS’a.