Wadi Bani Khalid – podobno najpopularniejsze wadi w Omanie
Mówi się, że Wadi Bani Khalid jest najpopularniejszym wadi w Omanie. Pewnie jego łatwy dostęp i krótki spacer do pierwszego basenu, ma na to duży wpływ. Jednak trzeba otwarcie przyznać. Wadi Bani Khalid, z białą skałą kontrastującą z turkusową wodą, jest po prostu piękne. To, co idziemy zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie tego wadis?
Po przeczytaniu pierwszego naszego tekstu o Wadi Shab już wiecie, co to jest wadi, więc dodatkowe wyjaśnienia nie są potrzebne. W Wadi Bani Khalid wszędzie dominuje, piękna biała skała. Poza pierwszym olbrzymim basenem, który przypomina sztuczny staw, reszta to wąskie przesmyki, krystalicznie czystej wody płynącej w skalnych pęknięciach.
Mamy tu całkiem pokaźne odcinki głębokich potoków, są skalne półki, z których ochoczo wszyscy skaczą do wody, są głębokie baseny i płytkie strumyczki. Z jednej i drugiej strony wąskie koryto wody ograniczone jest strzelistymi skalnymi ścianami, które dają dużo cienia, aby schować się przed palącym słońcem. Zdecydowanie warto mieć tu buty lub sandały, bo skała bardzo szybko się nagrzewa do tego stopnia, że potrafi skutecznie oparzyć.
Jeżeli śledzicie nasze podróże od jakiegoś czasu, to wiecie, że nie lubimy tłumów i staramy się zawsze znaleźć swoje miejsce gdzieś na uboczu. Dlatego nie zostajemy w pierwszej części Wadi Bani Khalid, lecz idziemy ścieżką, ok. kilometra, w stronę jaskini Muqal Cave. Tutaj znajdziemy ciszę i spokój. Czym bardziej oddalamy się od głównego basenu, tym jest mniej ludzi i tym przyjemniejsze czekają nas widoki.
Po drodze można zatrzymać się w niemal dowolnym miejscu, aby zażyć kąpieli w wybranym basenie. Od nas zależy czy będziemy chcieli pływać w słońcu, czy w cieniu, rozłożyć swój ręcznik na kamieniach, czy skale. Opcji jest tu całkiem sporo, a każde miejsce nam się bardzo podobało. Dlatego też, co jakiś czas je zmienialiśmy, aby popływać w niemal każdym fragmencie Wadi Bani Khalid.
Nadii najbardziej przypadła do gustu końcowa część Wadi Bani Khalid. Był tam mały potoczek, mini kaskada, dużo kamieni do zabawy i dosyć płytka woda. Do tego cisza, spokój i tylko pojedyncze osoby w zasięgu wzroku. Z trudem wyciągnęliśmy ją z wody.
Jaskinia Muqal Cave
Idąc cały czas wzdłuż wody, na samym końcu możemy odbić w prawo, aby po 50-100 metrach dojść do schodów, które doprowadzą nas do jaskini. Warto mieć ze sobą latarkę lub chociaż telefon, bo w jaskini jest ciemno, a strop miejscami niski, zatem uważajcie, bo łatwo uderzyć się w głowę. W jaskini Muqal Cave jest bardzo ciepło i parno. Wszędzie jest dużo pyłu, więc zdecydowanie się ubrudzicie. Na pewno usłyszycie i spotkacie mieszkające tu niewielkie nietoperze.
Dla kogoś, kto był już w paru, nawet turystycznych jaskiniach, Muqal Cave raczej się nie spodoba. Nie ma tu pięknych nacieków, a są jedynie zwyczajne korytarze. Mnie raczej nie przypadła do gustu.
Zobacz piękno wietnamskich jaskiń -> Tien Son Cave, Paradise Cave, Phong Nha Cave.
Czy podobało nam się w Wadi Bani Khalid?
Tak jak pisaliśmy w „zapiskach z podróży”, pierwszy basen ze względu na swoją komercyjność mocno nas rozczarował. Zdecydowanie nie tego spodziewaliśmy się po jeszcze nieturystycznym Omanie. Jednak, jak to najczęściej bywa, wystarczy odejść dosłownie kilka minut dalej i znów jesteśmy w niesamowitym terenie, pełnym pięknej bieli i niesamowitego koloru wody. Jest cisza i spokój, nie ma ludzi i turystycznych zabudowań. Tak, bardzo nam się podobało w Wadi Bani Khalid, lecz w jego dalszej części i do jej odwiedzenia, bardzo was zachęcamy.
Wadi Bani Khalid informacje praktyczne
Dojazd jest dosyć prosty. Wystarczy wpisać w naszą nawigację Wadi Bani Khalid Pools & Cave (najlepiej korzystać z aplikacji maps.me) i początkowo jedziemy drogą nr 23, a później mniejszymi drogami, dojedziemy jak po sznurku do celu. Gdy zobaczymy obszerny, ślepy parking to znaczy, że jesteśmy na miejscu. Pomimo że miejsca jest na nim sporo, to bywa on często mocno zatłoczony (zwłaszcza w weekend).
Z parkingu czeka nas kilkuminutowy spacer, aby dojść do pierwszego olbrzymiego basenu. Dookoła niego jest pełna infrastruktura: toalety, altanki, restauracja. Zdecydowana większość turystów zostaje w tym miejscu, a można pójść jeszcze dalej aż do jaskini Muqal Cave. W kilku miejscach w wadi są ratownicy pilnujący bezpieczeństwa kąpiących się. Są też liny lub łańcuchy pozwalające wyjść na półkę skalną, lub po prostu służące do przytrzymania się, gdy ktoś opada z sił.
PS. Nasza podróż do Omanu odbyła się w terminie 24.02-5.03.2019. Z wyjazdu powstała, pisana na gorąco relacja Podróż do Omanu z dzieckiem – zapiski z podróży oraz Podróż do Omanu cześć 2, w których znajdziecie wiele dodatkowych informacji. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Oman informacje praktyczne, gdzie znajdziecie praktycznie wszystko co jest niezbędne, aby samemu zorganizować podróż.