Atrakcje Dolnego Śląska na weekend

We Wrocławiu mieszkamy od kilkunastu lat, więc jak napiszemy, że województwo dolnośląskie jest według nas najładniejszym w Polsce, to pewnie zabrzmi to mało wiarygodnie. Postaramy się jednak uwiarygodnić naszą opinię. Przygotowaliśmy dla Was listę atrakcji Dolnego Śląska. To przewodnik, o tym, co naszym zdaniem warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend z dzieckiem, aby cała rodzina była zadowolona? Jakie atrakcje wybrać?

Po całym tygodniu pracy następuje długo wyczekiwany weekend. W końcu możemy spakować plecak i ruszyć na podbój naszego województwa. Często jesteśmy pytani przez znajomych o to, które atrakcje turystyczne Dolnego Śląska możemy polecić. Wybór jest ogromny, a każde, nawet najbardziej szczegółowe zestawienie, zawsze będzie subiektywnym wyborem.
Wybraliśmy atrakcje, które możecie odwiedzić podczas weekendu. Duża różnorodność zaproponowanych przez nas miejsc pozwoli każdemu wybrać coś dla siebie. Myślicie o romantycznym spacerze we dwoje, jesteście miłośnikami historii i podziemnych budowli a może fanami zamków? Niezależnie czy podróżujecie samotnie, we dwójkę, w grupie czy rodzinnie każdy będzie mógł wybrać atrakcję Dolnego Śląska dla siebie.

Nie wierzycie, że z dzieckiem można wybrać się w podróż po Dolnym Śląsku? Wiecie, że naszym stałym kompanem podróży jest 5-letnia Nadia. Specjalnie dla Was sama sprawdziła wszystkie poniższe miejsca. Wspólnie namówimy Was, aby odwiedzić dolnośląskie zamki, kopalnie, sztolnie czy muzea. Jak to mówią – każdy powinien być zadowolony. Zatem, jeżeli zastanawiacie się, gdzie pojechać z na weekend, to poniżej znajdziecie gotowy przewodnik po Dolnym Śląsku.

Wrocław – stolica Dolnego Śląska

Nie sposób nie zacząć zwiedzania Dolnego Śląska od stolicy województwa. Klimat Wrocławia, jego architektura, piękny, niezależnie od pory dnia i nocy wiecznie „żywy” rynek i niesamowici ludzie, spowodowały, że wybrałem to miasto do zamieszkania na stałe. Pomimo, że żyjemy tutaj od kilkunastu lat, to nadal nie zobaczyliśmy wielu atrakcji. Jednak, gdy ktoś przyjeżdża tu pierwszy raz (jeżeli wybierze kolej to na początku zobaczy wspaniały Dworzec Główny) i ma zaledwie kilka dni na zwiedzanie Wrocławia to absolutne minimum to przepiękny wrocławski rynek i jego kameralne okolice. Koniecznie powinien także udać się na spacer na Ostrów Tumski (zwłaszcza o zachodzie słońca), wjechać na jeden z tarasów widokowych (budynek Sky Tower, Kościół Garnizonowy p.w. św. Elżbiety, czy na wieżę Katedry św. Jana Chrzciciela). Dzieci na pewno chętnie będą szukały niezliczonej ilości małych krasnali kryjących się na chodnikach, lampach czy krawężnikach po całym mieście. Warto zajrzeć do zoo, przepłynąć się barką po Odrze, odwiedzić Panoramę Racławicką czy zobaczyć zachód słońca przy moście Rędzińskim. Wieczorem koniecznie trzeba wybrać się na pokaz fontann przed Halą Stulecia. Wymieniać można bez końca i żaden spis nie będzie kompletny, bo Wrocław ma tak dużo do zaoferowania.

Twierdze na Dolnym Śląsku

Myśląc o atrakcjach Dolnego Śląska, jednym z pierwszych skojarzeń pojawiają nam się twierdza w Srebrnej Górze oraz w twierdza w Kłodzku. To klasyki wszelkich wycieczek młodzieży szkolnej nie tylko województwa dolnośląskiego. To doskonałe atrakcje dla rodzin z dziećmi, gdyż przewodnicy w bardzo barwny sposób opowiadają historię miejsc, a także ciekawostki.

Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza w Srebrnej Górze to największa górska twierdza w Europie. Jest przepięknie położona z dala od zabudowań miejskich. Jej liczne forty i bastiony wyglądają bardzo solidnie i są doskonale zachowane do dzisiaj. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dowiadujemy się ciekawych informacji, poznajemy szczegóły przeznaczenia poszczególnych miejsc w twierdzy, dowiadujemy się, jak przebiegały bitwy i odparcia wroga. Najciekawszym miejscem twierdzy w Srebrnej Górze jest jej centrum, czyli Donjon. Uważajcie na pokaz wystrzału z muszkietu – walnięcie jest bardzo głośne, aż w uszach dzwoni jeszcze przez kilka minut.

Twierdza w Kłodzku

Twierdza w Kłodzku jest położona w środku miasta. Rozpościera się z niej przepiękny widok na okoliczne zabudowania i teren. Tutaj również warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który w bardzo interesujący sposób opowiada historię miejsca. Koniecznie wybierzcie się także na zwiedzanie podziemnych labiryntów, aby zobaczyć w jakich warunkach (korytarz krasnali – na pewno spodoba się dzieciom) ówcześni żołnierze, bronili twierdzy.

Kaplica czaszek w Czermnej

Pierwszy raz byłem tu, będąc w 2-giej klasie szkoły podstawowej. Miejsce wywarło na mnie piorunujące wrażenie. Gęsia skórka pojawia się na rękach – nie wiem, czy to ze względu na różnice temperatury, czy fakt, że dookoła nas znajduje się kilka tysięcy ludzkich czaszek pochodzących z XVIII w. Wszystkie ściany niewielkiej kaplicy szczelnie wypełnione są czaszkami, a z sufitu dodatkowo zwisają piszczele. To jedyne takie miejsce w Polsce, a jedno z trzech w Europie. Tej kaplicy nie należy nazywać atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, lecz zdecydowanie warto odwiedzić.

dolny ślask atrakcje kaplica czaszek czermna
Kaplica czaszek w Czermnej

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Macie niewiele czasu i chcecie zobaczyć jak najwięcej w telegraficznym skrócie? Istnieje pewien sprytny sposób. Wystarczy pojechać do Kowar i odwiedzić tamtejszy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Sympatyczni przewodnicy w ciągu godziny oprowadzą Was i pokrótce opowiedzą o największych atrakcjach Dolnego Śląska. W ciągu kilku sekund znad Schroniska Samotnia znajdziecie się na szczycie Śnieżki, aby chwilę później zobaczyć Zamek Książ lub Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Na podstawie wizyty w tym miejscu możecie zaplanować swoje weekendowe podróże po Dolnym Śląsku na najbliższe miesiące.

Zamki i Pałace Dolnego Śląska

Jedną z pierwszych myśli, jaka przychodzi nam do głowy związana z miejscami turystycznymi położonymi na Dolnym Śląsku to zapewne liczne zamki i pałace. To nie lada atrakcja dla dzieci i całych rodzin. Każdy zamek ma w sobie jakąś nieodkrytą po dzisiaj wielką tajemnicę. Z zamkami wiążą się niesamowite legendy, opowiastki i historie. Często można wejść do zamkowych podziemi, zobaczyć lochy, sale tortur, czy wspiąć się na wysoką wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na okolice. Czego można chcieć więcej? Dzieci będą zachwycone.
O zamku Książ słyszał zapewne każdy (oczywiście wart jest odwiedzin), lecz tym razem chcieliśmy pokazać Wam trzy przepiękne obiekty, które mieliśmy okazję zwiedzić podczas weekendowych wycieczek po Dolnym Śląsku. Oczywiście to tylko trzy obiekty, a jest ich zdecydowanie więcej. Dla zainteresowanych odsyłam do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku.

Zamek Grodno

Po kilkuminutowym spacerze docieramy na szczyt wzgórza Choina, gdzie stoją pozostałości zamku Grodno. Co godzinę odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem, który z wielkim zaangażowaniem i olbrzymią wiedzą oprowadzi nas po poszczególnych komnatach. Dzieciom (i nie tylko) w pamięć zapadnie Sala Mokra. Znajduje się w niej ściana, która przed burzą robi się wilgotna. Jednak najważniejsze jest to, że gdy dotknie się ścianę lewą ręką i pomyśli życzenie, to w najbliższej przyszłości, spełni się – przynajmniej tak twierdzi przewodnik 😊. Dodatkowo pamiętajcie, aby odnaleźć wychodek – bardzo ciekawe i oryginalnie położone miejsce. W poszczególnych salach znajdują się eksponaty, malowidła i zbroje. Zwieńczeniem wycieczki jest wejście na szczyt wieży (po około 100 schodach), aby móc podziwiać piękne widoki.

Zamek Bolków

XIII-sto wieczna budowla pamiętająca czasy Bolko I, który zlecił budowę murów obronnych oraz charakterystyczną wieżę, która kształtem przypomina dziób łodzi. Z ponad 25-metrowej wysokości rozpościera się niesamowity widok na okoliczne pola przypominające mi Toskanię czy Morawy. W jej wnętrzach znajdował się loch głodowy, który zapewne pamięta niejednego skazańca. Całkiem nieźle zachowały się mury zamku, w obrębie których w sezonie odbywają się liczne turnieje. Warto pokręcić się po dostępnym terenie, aby zobaczyć piękno tego miejsca.

Zamek Chojnik

Aby dostać się do zamku Chojnik należy wybrać się na bardzo sympatyczny około półgodzinny spacer szlakiem czarnym lub czerwonym (polecamy czarny). Na samej górze wzniesienia czekają na nas piękne ruiny i pozostałości XIII wiecznego zamku. Warto przespacerować się po murach, przytulić do pręgierza, czy wejść na szczyt wieży, skąd możemy podziwiać niesamowitą panoramę okolicy. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, dzięki czemu mamy nieograniczoną ilość czasu na podziwianie obiektu. Na dziedzińcu koniecznie wysłuchajmy legendy o pięknej Kunegundzie oraz odwiedźmy każdy dostępny zakamarek zamku.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Niewiele osób wie o tym miejscu. Sami odkryliśmy tę atrakcję Dolnego Śląska zaledwie kilka lat temu. Kościół Pokoju w Świdnicy to perełka Dolnego Śląska wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (dla zainteresowanych warto również odwiedzić Kościół Pokoju w Jaworze). To zwarta bryła powstała przy użyciu techniki szachulcu: drewniana, szkieletowa konstrukcja wypełniona mieszanką gliny, piasku, sieczki, trocin i słomy. Wszystko miało być nietrwałe, a cała budowla miała trwać krócej niż rok. Tak trudne do spełnienia warunki postawił cesarz Ferdynand III Habsburg, na którym wymuszono wydanie zezwolenia na budowę kościoła dla luteran po wojnie trzydziestoletniej.
Z zewnątrz wygląda zupełnie zwyczajnie, jednak po wejściu do środka dzieje się magia. Niesamowite kolory, zdobienia, ornamenty i przede wszystkim przepiękne malowidła praktycznie na każdej wolnej powierzchni. Po prostu można zaniemówić z wrażenia i nie ma w tym ani krzty przesady.
Pomyślcie sobie teraz, że w tak przepięknych wnętrzach, od 19 lat odbywa się Festiwal Bachowski Świdnica. Zbierając materiały do tego artykułu, mieliśmy olbrzymią przyjemność uczestniczyć w koncercie inauguracyjnym festiwalu. Magiczne nuty, magiczne dźwięki, magiczna atmosfera – po prostu magiczne wydarzenie, które warto wpisać do swojego kalendarza.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Z reguły nie przepadamy za dusznymi, ciasnymi i często nudnymi salami muzealnymi. Jednak od czasu do czasu robimy wyjątki i dajemy namówić się na odwiedzenie jednego z nich. Tak było z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Kilka osób powiedziało nam, że na pewno nie będziemy się tu nudzili, a historia papieru, młynów papierniczych wciągnie nas na całego.
Mieli rację. Z zewnątrz to przepięknie prezentujący się budynek. Poszczególne sale są bogate w interesujące eksponaty i przedmioty służące do oceny różnych atrybutów papieru: grubość, gramatura, jakość. Możemy zobaczyć i poznać średniowieczne techniki czerpania papieru, dowiedzieć się o szczegółach tego procesu. Najmłodsi sami mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których wykonają prawdziwą kartkę. Wiedza, niesamowity profesjonalizm Pana, który z olbrzymią pasją opowiadał o historii papieru, potrafi zainteresować wszystkich.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Na Dolnym Śląsku stworzono Szlak Tajemniczych Podziemi, a Kopalnia w Złotym Stoku jest jednym z jego elementów. Zacznijcie od tradycyjnego płukania złota przy użyciu miski. Gdy dzieciaki załapią bakcyla, to siłą będziecie musieli ich odciągać od tego miejsca.
Kieszenie pełne złota? To dobrze, bo teraz idziemy pod ziemię. Nieduże grupy z przewodnikiem wchodzą do czeluści kopalni, gdzie krok po kroku poznajemy historię miejsca. Przez ten krótki pobyt doświadczamy warunków, w jakich musieli pracować górnicy, dowiadujemy się, jak ciężka była to praca. W kopalni „łatwo” się zgubić, lecz legendarne gnomy zawsze przyjdą z pomocą, zatem nie wystraszcie się, gdy obok was nagle pojawi się tutejszy Gnom Szary.

Macie mało wrażeń? Po wyjściu na powierzchnię koniecznie udajcie się do Średniowiecznej Osady Górniczej. To rodzaj atrakcji, jaki lubimy najbardziej. Wszystkiego można tu dotknąć, spróbować i użyć, aby zobaczyć, jak działają tutejsze sprzęty górnicze. Chcecie poczuć się jak chomik? Wielkie koło deptakowe pozwoli wam pobiegać, a także dowiedzieć się w jaki sposób dawno temu wybierano wodę z kopalni. A może chcecie zobaczyć, jak działał kierat czy też dowiedzieć się skąd pochodzi określenie „złote runo”? Atrakcji tu co nie miara. Jedno jest pewne – na zakończenie zwiedzania czeka nas wizyta w labiryncie strachu, na końcu którego widzimy się z katem. To miejsce to po prostu doskonała zabawa dla całych rodzin.

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie

Jeżeli spodobała Wam się kopalnia złota, to również warto wybrać się do Nowej Rudy, aby zobaczyć, jak wyglądała kopalnia węgla. Tylko uważajcie, bo w niej cały czas zamieszkuje duch Skarbik, który skutecznie straszy odwiedzających turystów. W ciemnych wnętrzach kopalni zobaczymy działający sprzęt górniczy, możemy poczuć, jak ciężko obsługuje się młot pneumatyczny, jak wydajne potrafią być dmuchawy, czy jak głośno jest na przodku. Jeżeli ktoś narzeka na swoją obecną pracę za biurkiem, to koniecznie powinien zwiedzić tę atrakcję i zobaczyć jakim jest szczęśliwcem :)

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Można spędzić wiele miesięcy na podróży po województwie dolnośląskim i nie zobaczyć wszystkiego. Przygotowaliśmy przewodnik po atrakcjach Dolnego Śląska, z którego każdy będzie mógł skorzystać, takie kompendium wiedzy dla kogoś, kto poszukuje inspiracji i wskazówek, aby wybrać się gdzieś na weekend. Powyższa lista bazuje na sugestiach czytelników, opiniach znajomych i poleceniach od wielu osób. Jak zwykle wszystko musieliśmy osobiście zweryfikować i sprawdzić, aby móc Wam polecać coś, czego sami doświadczyliśmy.

Artykuł powstał w ramach udziału w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, gdzie zostaliśmy wyłonieni na reprezentantów województwa dolnośląskiego. Partnerem artykułu jest Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Newsletter

Podobał Ci się artykuł i zdjęcia? Chcesz być zawsze na bieżąco i jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się do newsletter'a. Obiecuję zero spam'u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobają Ci się artykuły i zdjęcia?

Chcesz być zawsze na bieżąco?
Chcesz jako pierwsza/y otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na newsletter. Obiecuję zero spam'u