Sri Lanka informacje praktyczne: ceny, pieniądze, wiza, noclegi …
Przygotowując się do wyjazdu na Sri Lankę szukałem wielu informacji w Internecie, książkach i przewodnikach. Część z nich okazała się przydatna, a część nie. Dodatkowo mam wrażenie, że ostatnio Sri Lanka to bardzo popularny kierunek, gdyż otrzymuję coraz więcej podobnych zapytań. Postanowiłem wszystko spisać i opublikować na blogu w formie poradnika. Poniżej znajdziecie wiele informacji, które sam poszukiwałem, lub takie, które mogą przydać się w podróży, zatem Sri Lanka informacje praktyczne czas zacząć.
Spis treści
- 1 Dlaczego warto pojechać na Sri Lankę?
- 2 Co warto zobaczyć/doświadczyć na Sri Lance?
- 3 Trasa podróży po Sri Lance
- 4 Kiedy jechać na Sri Lankę? Pogoda na Sri Lance
- 5 Jak się dostać na Sri Lankę?
- 6 Wiza na Sri Lankę
- 7 Sri Lanka ceny i pieniądze
- 8 Łączność: telefon, Internet, poczta
- 9 Elektryczność na Sri Lance
- 10 Noclegi na Sri Lance
- 11 Przejazdy na Sri Lance
- 12 Jedzenie na Sri Lance
- 13 Pamiątki, gadżety…
- 14 Zdrowie na Sri Lance
- 15 Przewodnik po Sri Lance
Dlaczego warto pojechać na Sri Lankę?
Jeżeli ktoś chce zobaczyć przepiękne plantacje i sposób w jaki zbiera się ręcznie herbatę, wybrać się na fajne safari, aby zobaczyć słonie, bawoły a także przy dużym szczęściu lamparta w naturalnym środowisku, odwiedzić starożytne miasta, poleniuchować na fajnych plażach lub podpatrzeć jak poszukuje się szafirów w kopalniach to warto tu przyjechać. Dodatkowo pyszne jedzenie, bardzo przyjaźni ludzie i ciekawy klimat a to wszystko dostępne jest na stosunkowo niewielkiej wyspie.
Niektórzy sądzą, że Sri Lanka jest nudna, jednak wg mnie to bardzo ciekawa opcja dla każdego, kto szuka ciszy, spokoju, a także chce doświadczyć trochę przyrody w licznych parkach narodowych i lubi pokręcić się po starożytnych miastach pośród ruin dawnych miast. Zachęcam do przekonania się na własnej skórze.
Co warto zobaczyć/doświadczyć na Sri Lance?
Planując wyjazd skupiłem się na tzw. standardzie. Chciałem na początku zahaczyć o część kulturalną wyspy, później zobaczyć trochę przyrody w parkach narodowych, aby na końcu poleniuchować na przyjemnych plażach na południu Sri Lanki. Wszystkie ważne miejsca opisałem w dedykowanym artykule – > Co warto zobaczyć na Sri Lance. Zachęcam.
Trasa podróży po Sri Lance
Kiedy jechać na Sri Lankę? Pogoda na Sri Lance
Chyba nie ma ani dobrego, ani złego terminu na wyjazd na Sri Lankę. Byłem na przełomie lutego i marca i było bardzo ciepło w dzień, jak i w nocy, przy dosyć dużej wilgotności powietrza. Podczas mojego pobytu deszcz trafił mi się w Kandy (parę godzin) i chwilę w Sinharaja Forest Reserve, więc praktycznie można powiedzieć, że nie padało.
Jest to także dobry termin na wejście na Adam’s Peak, bo nie ma wtedy żadnych pielgrzymek, więc swoim tempem można bez problemu wejść.
Jak się dostać na Sri Lankę?
Jak zwykle trzeba szukać połączeń z różnych lotnisk, do których mamy stosunkowo niedaleko. Ja brałem pod uwagę Warszawę, Berlin lub Pragę. Na tamten moment najbardziej okazyjnym biletem była oferta ukraińskich linii lotniczych Aerosvit Airlines relacji Warszawa – Kijów – Colombo – Kijów – Warszawa w cenie 2274 zł. Co by nie napisać o tych liniach to nie było tak źle. Całkiem fajny, może nie najnowszy samolot, w miarę dobre jedzenie i obsługa. Śmiało można latać bez obaw.
Wiza na Sri Lankę
Obywatele Polski muszą posiadać wizę turystyczną, aby wjechać na teren Sri Lanki. O wizę można aplikować poprzez stronę www.eta.gov.lk. Koszt turystycznej wizy na 30 dni to 35$, a na lotnisku 40$.
AKTUALIZACJA! Obecnie turyście z polskim paszportem ( i nie tylko, szczegółowe informacje na stronie rządowej) otrzymują wizę do Sri Lanki ZA DARMO jeżeli planują swoją podróż w terminie 01.08.2019 do 31.01.2020. Oczywiście wniosek należy złożyć, lecz nie zostaną policzone żadne opłaty.
Sri Lanka ceny i pieniądze
Oficjalną walutą Sri Lanki jest Rupia Lankijska [LKR, Rs]. Wszystkie ceny są z 2012 roku. Jej kurs wynosił 1 zł = 36,5 LKR. Wymianę waluty można dokonywać w dowolnych kantorach. Nie zauważyłem dużych różnic w kursach pomiędzy tymi znajdującymi się na lotnisku, a w różnych miastach.
Ewa u siebie na blogu opublikowała długi wpis zawierający mnóstwo przykładowych cen wszystkiego co będzie Wam potrzebne w podróży. Jeżeli kogoś interesują aktualne dane to znajoma napisała fajne zestawienie praktycznych informacji dla tych wszystkich którzy wybierają się na Sri Lankę. Zachęcam do zajrzenia na stronę Plecak i walizka.
Łączność: telefon, Internet, poczta
Roaming działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski. Na miejscu można kupić tanie pre-paidy jeżeli ktoś potrzebuje dzwonić w obrębie państwa.
Internet dostępny jest w kafejkach, lecz całkiem sporo barów i restauracyjek ma za darmo WiFi, z którego często korzystałem. Może prędkość nie jest oszałamiająca, lecz spokojnie da się korzystać.
Elektryczność na Sri Lance
Z elektrycznością nie ma najmniejszego problemu (napięcie 240 V; 50 Hz). Warto ze sobą zabrać (lub kupić na miejscu) przejściówkę GB-PL, ponieważ gniazdka na Sri Lance są takie jak w Wielkiej Brytanii – typ G (gniazdko trzy pinowe, brytyjskie).
Bardzo często działa prosty patent – w środkowy otwór gniazdka wystarczy włożyć plastikowy patyczek, aby zwolnić blokadę i można zwykłą polską wtyczkę wcisnąć w gniazdko. W moim przypadku działało prawie zawsze.
Noclegi na Sri Lance
Wszystkie poniższe ceny są cenami za pokój z wiatrakiem, za noc. Wszystkie guesthouse’y znalazłem na miejscu bez wcześniejszego rezerwowania. Nigdy nie było problemu, aby znaleźć miejsce do spania. W większości miast baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ rozpiętość cenowa jest ogromna.
[Wszystkie poniższe noclegi są przez nas osobiście sprawdzone i szczegółowo opisane. Jeżeli chcecie dokonać rezerwacji to proszę i skorzystajcie z zamieszczonych linków do booking lub agoda -> wy zapłacicie dokładnie tyle samo, a serwis podzieli się z nami swoją prowizją dzięki czemu dostaniemy parę groszy]
- Anuradhapura, Hotel Lake Wave, http://lakewavehotel.com: 900 LKR za mały pokój z wiatrakiem, bez łazienki.
- Dambulla, nocleg przy głównej ulicy, nazwy nie pamiętam, 900 LKR za pokój z wiatrakiem i łazienką.
- Kandy, Y.M.C.A 116A, Kotugodella Veediya, tel 081 222 35 29, 600 LKR za pokój jednoosobowy z wiatrakiem, bez łazienki. Samo centrum Kandy, warunki jak w schronisku młodzieżowym, wcześnie rano podają herbatę z mlekiem.
- Dalhousie, Siumi Rest Rooms, 600 LKR za pokój dwuosobowy z wiatrakiem, bez łazienki.
- Nuwara Eliya, nocleg u rodziny na Temple Street, 900 LKR za pokój z wiatrakiem, bez łazienki. Całkiem fajny klimat, bo rodzina w swoim prywatnym domu jeden z pokoi wynajmuje turystom.
- Haputale, Awinco Rest, tel: +94(057)2268620, kom: +94-(0)773553585, email: awincorest@yahoo.com, 800 LKR + tax za duży pokój z wiatrakiem, bez łazienki.
- Ella, Holiday Homes Guest Inn, 800 LKR za pokój z wiatrakiem bez łazienki. Super miejsce, właścicielka jest prawdziwą bizneswoman: prowadzi rodzinny guesthouse, jest fryzjerką, ma prywatnego busa, małą plantację herbaty oraz pysznie gotuje. Do tego jest niezmiernie sympatyczna i tak naprawdę ona nadaje klimat temu miejscu. Mój ulubiony nocleg.
[UPDATE] Niestety coraz częściej docierają do mnie informacje, że jakość pokoi i obsługi u Sumithry spada, a ceny mocno poszybowały w górę. Przeczytajcie komentarze pod wpisem i koniecznie wcześniej zawsze zapytajcie o ceny jej usługi. - Tissamaharama, Traveller’s Home, 900 LKR + tax za pokój z wiatrakiem bez łazienki. Miejsce całkiem ok, lecz właściciel strasznie obrósł w piórka i ma bardzo olewający sposób bycia, jednak jego kierowcy na safari są super.
- Tangalle, Sea Side, 900 LKR za pokój z wiatrakiem i łazienką zaraz przy samej plaży
- Mirrisa, Gihan Guest House, H.M. Rupika Tharangani, Udupila, facebook: https://www.facebook.com/gihanmirissa, tel. +94 71 660 67 78, 800 LKR za pokój z wiatrakiem i łazienką. Sympatyczna rodzina w swoim domu udostępnia 2 pokoje dla turystów. Pani domu doskonale gotuje, wystarczy jej powiedzieć, że ma się ochotę wieczorem na krewetki, a od razu wysyła męża na targ po świeże owoce morza. Kolejny mój ulubiony nocleg na Sri Lance. Gorąco polecam!!!
- Unawatuna, Palitha Guest House, 0994 (0) 77 641 75 03, email: palithaguest95@gmail.com, 1000 LKR za ogromny pokój z wielkim łóżkiem i super łazienką 5 minut od plaży. Pokoje nowe, w planach mają dobudować w pokojach aneks kuchenny. Polecam!
- Daniyaya, Mount Crest Inn, 800 LKR + tax za pokój z wiatrakiem i łazienką. Było tu trochę dziwnie, może dlatego, że byłem jedynym gościem i obsłudze się nie chciało?
- Ratbapura, Ratna Gem Halt , www.ratnapura-online.com, 900 LKR + tax za pokój z wiatrakiem i łazienką.
- Negombo, Sea Side, 1000 LKR za pokój z wiatrakiem i łazienką.
Przejazdy na Sri Lance
Na Sri Lance mamy właściwie dwa środki transportu: kolej – tam gdzie są tory i autobusy, o których już trochę pisałem. Oba te środki transportu są bardzo tanie i wygodne. Oczywiście niektórzy decydują się na wynajęcie samochodu z kierowcą co też czasami jest fajną, ale na pewno dużo droższą opcją. Napotkana para Włochów płaciła 30$ dziennie.
Poniżej lista przejazdów wraz z cenami:
- pociąg Colombo – Anuradhapura: 380 LKR za II-gą klasę
- prywatny autobus Anuradhapura – Dambulla: 180 LKR
- autobus Dambulla – Kandy: 190 LKR
- autobus Kandy – Regalle – Pinnawala: 60+ 16 LKR
- pociąg Kandy – Hatton: 110 LKR
- autobus do Dalhousie: 70 LKR
- autobus Hatton – Nuwara Eliya: 120 LKR
- pociąg Nuwara Eliya – Ella: 50 LKR
- autobus Ella – Tissamaharama: 240 LKR
- autobus Tissamaharama – Tangalle: 100 LKR
Jedzenie na Sri Lance
Na śniadanie można kupić mnóstwo przekąsek w stylu roti (rodzaj naleśnika) z różnymi dodatkami, warzywami, mięsem i przyprawami, na słodko lub ostro. Podstawą jedzenia jest ryż z curry. Dostajemy porcję gotowanego ryżu z kilkoma miseczkami różnych dodatków: rybne curry, żółte curry, sałatka z soczewicy, papadam (takie duże chipsy), groch itd. Nad morzem oczywiście trzeba jeść jak najwięcej owoców morza, czyli moje ulubione krewetki na tysiące sposobów oraz pyszne ryby z grilla.
Jedzenie jest pyszne, tanie i bezpieczne dla żołądka. Nic tylko opychać się całymi dniami. Na deser oczywiście rewelacyjne owoce: banany, mango, papaja itd. kupione na lokalnych targach za grosze.
Pamiątki, gadżety…
Dla mnie najfajniejsze pamiątki to wyroby z drewna: słonie, rybacy oraz biżuteria. Dodatkowo każdej kobiecie na pewno spodoba się prezent w postaci pięknie oprawionego niebieskiego szafira, który można kupić w Ratnapurze. Oczywiście trzeba ostrożnie do tego podejść i wybierać licencjonowane punkty, ponieważ zdarzają się oszustwa.
Zdrowie na Sri Lance
Sri Lanka jest bardzo bezpiecznym krajem. Malaria praktycznie nie występuje, komarów było bardzo mało. Mugga w kulce (20% DEET) i spray’u (7% DEET) oraz moskitierę dwuosobową zawsze mam ze sobą, jednak była bardzo rzadko używana.
Jeżeli chodzi o szczepienia to od dawna mam w sobie szczepionki WZW A+B oraz tężec, co jest zestawem obowiązkowym – nie tylko na egzotyczne podróże. Nawet w Polsce mogą się przydać.
Przewodnik po Sri Lance
Korzystałem z przewodnika Lonely Planet Sri Lanka wydanie z 2009 roku. Jak wszystkie przewodniki tego wydawnictwa ma swoje plusy i minusy, lecz generalnie sprawdził się.
Poniżej dodaje jeszcze informację dotyczącą przewodnika – kierowcę tuk tuka z Ratnapury, który zorganizował mi możliwość wejścia do kopalni szafirów. Jest to bardzo sympatyczny gość, bardzo dobrze mówiący po angielsku. Z czystym sumieniem mogę polecić jego usługi.
Ma na imię Sampath. Jego nr komórki to 0094 077 532 37 57 oraz adres email: sampathqd@gmail.com.
PS. Moja podróż na Sri Lankę odbyła się w terminie 25.02.-18.03.2012. Zapraszam do zapoznania się z wpisem Sri Lanka – zapiski z podróży, który jest relacją pisaną na gorąco w trakcie podróży.