Jak zwiedzać parki narodowe USA
Parki narodowe USA to był magnes, który przyciągał nas, aby wybrać się do Stanó w Zjednoczonych. Niesamowite krajobrazy, wielkie przestrzenie, przepiękna przyroda i możliwość zobaczenia tego na własne oczy. Jak zwiedzać parki narodowe USA? Co należy wiedzieć, aby dobrze przygotować się do ich zwiedzania?
Jak to mówią, Stany Zjednoczone potrafią w parki narodowe. Wszystkie, które odwiedziliśmy, były doskonale zorganizowane, ciekawe miejsca właściwie oznaczone, parkingi przygotowane, darmowe broszury informacyjne, woda pitna dostępna, a „rangersi” gotowi pomóc w każdej sytuacji. Na terenie USA znajdują się obecnie 63 parki narodowe, więc jest w czym wybierać. Każdy, który do tej pory widzieliśmy, oferował piękno natury, możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów i bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Przed wybraniem się do pierwszego parku narodowego USA musieliśmy znaleźć odpowiedzi na kilka praktycznych pytań, aby dobrze zaplanować nasz pobyt. Dodatkowo w trakcie naszej podróży po USA dopytywaliście o wiele aspektów. Zebraliśmy to wszystko i przygotowaliśmy wpis, aby ułatwić Wam zaplanowanie podróży po parkach narodowych USA.
Jak zwiedzać parki narodowe USA
Spis treści
Bilety wstępu do parków narodowych USA
Do wszystkich parków narodowych w USA obowiązują bilety wstępu. Dobra informacja jest taka, że najczęściej (z drobnymi wyjątkami) nie płaci się za wstęp od osoby, a od samochodu ze wszystkimi pasażerami w środku. Jednorazowy bilet kosztuje 30 USD (niektóre parki mają trochę niższą cenę). Nie jest to mało, zwłaszcza gdy planujecie zwiedzić kilka parków. Podczas naszego ostatniego pobytu, odwiedziliśmy 8 parków narodowych, więc za same wstępy musielibyśmy zapłacić 240 USD.
Na szczęście jest opcja, aby zaoszczędzić sporo dolarów. To kolejny bardzo dobry przykład, jak dobrze w USA zarządza się dostępem dla turystów i mieszkańców do parków. Można kupić specjalną roczną kartę wstępu do parków narodowych w USA o nazwie America the Beautiful Annual Pass. Uprawnia ona do wjazdu do każdego parku narodowego USA, a także do ponad 2000 innych miejsc, dla jednego samochodu z wszystkimi pasażerami lub dla 4 osób (jeżeli wstęp jest liczony per osoba). Karta ważna jest przez jeden rok (licząc od miesiąca zakupu karty). Jest to imienna karta (na odwrocie należy podpisać kartę) i ważna jest z dokumentem tożsamości. Karta kosztuje 80 USD, zatem jeżeli planujecie odwiedzić 3 parki, to już opłaca Wam się kupić roczną kartę.
Kartę najwygodniej kupić na bramkach wjazdowych do parku lub w Visitor Center. Sprawdźcie, czy w danym parku można kupić kartę, bo nie we wszystkich jest oferowana. Oczywiście jest też opcja zakupu poprzez stronę internetową z wysyłką, lecz z naszego punktu widzenia, lepiej to zrobić w tradycyjnej formie.
Informacje praktyczne: darmowe materiały, rangersi, woda
Warto wiedzieć, że na wjeździe do parku (na bramkach lub w Visitor Center) otrzymamy darmowe materiały. Najczęściej jest to doskonała mapa parku z listą polecanych miejsc, punktów widokowych, ciekawostkami i informacjami praktycznymi i inne dodatkowe materiały o odbywających się wydarzeniach lub to, co warto tu zrobić.
Warto wiedzieć, że praktycznie w każdym parku w wielu miejscach są dystrybutory z wodą pitną, a pracownicy parku bardzo często przypominają, aby pamiętać o nawodnieniu. Również w wielu miejscach np. na punktach startowych szlaków, Visitor Center oraz parkingach znajdują się czyste toalety.
Warto zaznaczyć, że jeżeli czegoś nie wiecie lub nie jesteście pewni, to znajdźcie pracownika parku (ranger) w charakterystycznym uniformie i zadajcie mu pytanie. Od samego początku czuć, że oni są tu dla Ciebie. Na pewno z wielką przyjemnością i bardzo merytorycznie odpowie na każde. „Rangersi” mają olbrzymią wiedzę o parku, jego historii, trasach, warunkach, pogodzie itd. i mogą Wam coś podpowiedzieć. Zawsze z uśmiechem na ustach i wielką serdecznością poradzą Wam w każdej sytuacji.
Shuttle bus w parku
Parki narodowe USA najwygodniej zwiedzać własnym samochodem. Natomiast w wielu parkach, zwłaszcza tych większych, są dostępne darmowe autobusy (shuttle bus), którymi możemy wygodnie podróżować po parku. W niektórych parkach część tras jest niedostępnych lub czasowo zamkniętych dla prywatnych samochodów więc wtedy korzystanie z shuttle bus jest obowiązkowe. Dodatkowo np. w Zion lub Sequoia &Kings Canyon National Park warto zostawić swój samochód na dużych parkingach w okolicy Visitor Center, bo często bardzo trudno znaleźć miejsce do zaparkowania przy popularnych atrakcjach.
Jak wyglądają pola kempingowe w parkach narodowych USA?
Amerykanie uwielbiają swoje olbrzymie kampery lub przyczepy kempingowe. Czasami są wielkości dużych autobusów, które dodatkowo po zaparkowaniu potrafią się jeszcze rozkładać, powiększając swoją powierzchnię.
Pola kempingowe w parkach narodowych są doskonale zorganizowane. Na stronach parku można dokładnie sprawdzić, jak wygląda pole i jakie oferuje udogodnienia. Nigdzie nie widziałem wspólnego terenu, gdzie każdy może rozbić swój namiot w dowolnym miejscu. Wszędzie są wydzielone i ponumerowane miejsca. Przed rezerwacją warto sprawdzić:
- wielkość parceli i to, co się na niej znajduje. Najczęściej do dyspozycji będzie miejsce do rozbicia namiotu, miejsce parkingowe, miejsce na rozpalenie ogniska z grillem oraz stolik piknikowy
- czy jest dostępna woda pitna (drinking water),
- jakie są dostępne toalety: z bieżącą wodą (flush toilets) czy bez wody (vault toilets)
- czy są dostępne prysznice (czasami są dodatkowo płatne np. w Grand Canyon)
- czy jest pralnia na miejscu (laundry facilities)
- sklepy, restauracje, bary.
Większość miejsc na polu namiotowym należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem (zwłaszcza w Grand Canyon). Natomiast są jeszcze specjalne miejsca tzw. first-come, first-served, czyli kto pierwszy ten lepszy. W tych najbardziej popularnych kempingach takie miejsca znikają zaraz po otwarciu budki strażnika np. Camp4 w Yosemite NP. Po przyjeździe na kemping najczęściej należy odnaleźć swoje zarezerwowane miejsce i tyle. Nie trzeba się zameldować ani nic potwierdzać z obsługą. Jedynie w Grand Canyon musieliśmy potwierdzić swoje przybycie, otrzymać broszury informacyjne oraz niezbędne informacje.
Opis wszystkich noclegów w hotelach i na kempingach w parkach narodowych USA znajduje się w osobnym wpisie: Noclegi w USA. Jakie wybrać noclegi w USA: hotel czy namiot? Ile kosztują?
Zwierzęta w parkach narodowych USA
Należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie odwiedzania parków. Parki narodowe w USA (i nie tylko) to naturalne środowisko dla najróżniejszego rodzaju roślinności i zwierzyny. My, czyli ludzie, turyści, jesteśmy tam gośćmi i musimy uważać, aby nie ingerować i nie „przeszkadzać” tamtejszym mieszkańcom. Bardzo często jelenie, sarny, łosie, niedźwiedzie, wiewiórki czy inne mniejsze lub większe zwierzęta swobodnie przemieszczają się po terenie parku i one „wiedzą”, że są u siebie. Dlatego bardzo bacznie należy obserwować okolicę i ostrożnie prowadzić samochód z zachowaniem limitów prędkości, gdyż zwierzę może nagle przebiec nam drogę.
Pamiętajmy, że to dzikie zwierzęta, więc zachowajmy do nich dystans, nie podchodźmy zbyt blisko, aby zrobić sobie zdjęcie z misiem lub sarenką, bo możemy je wystraszyć, a one mogą zachować się nieprzewidywalnie. W Internecie krąży wiele filmów z atakami zwierząt na ludzi, którzy nie zachowali odpowiedniej odległości lub naruszyli ich poczucie bezpieczeństwa.
Bearbox – czyli metalowa skrzynka
Charakterystycznym dla parków, gdzie występują niedźwiedzie (np. Sequoia, Yellowstone, Yosemite, Alaska) elementem i nie tylko jest tzw. bearbox, czyli duża metalowa skrzynka ze specjalnym zapięciem. Skrzynki są pancerne i mają specjalne zapięcie, aby uniemożliwić niedźwiedziom ich otwarcie. Służy ona do przechowywania absolutnie wszystkiego, co ma jakiś zapach. Bezwzględnie należy do niej włożyć całe jedzenie, kosmetyki, brudne ubrania itd. Pamiętajmy, aby wszelkie śmieci od razu wyrzucać do specjalnych kontenerów , które także mają specjalne zapięcia. Należy pamiętać, aby nie przetrzymywać w samochodzie czegokolwiek co „pachnie”, bo wiele razy zdarzało się, że zwabiony zapachem niedźwiedź, przyszedł do zaparkowanego samochodu i próbował się do niego dostać. Możecie sobie wyobrazić jakie uszkodzenia jest w stanie wyrządzić głodny niedźwiedź.
Aby nie było, że tylko straszę i opowiadam niestworzone historie, to podam przykład z własnego doświadczenia. Dawno temu spałem pod namiotem na słynnym dla wspinaczy kempingu CAMP4 w Yosemite National Park. To miejsce, gdzie występują niedźwiedzie i na każdej parceli pod namiot były charakterystyczne bearbox’y. Jednej nocy obudził nas przeraźliwy hałas uderzania metalowych elementów o siebie. Okazało się, że jeden z turystów nie schował do metalowej skrzynki płynu do zmywania naczyń i w nocy pojawiły się dwa niedźwiedzie, które chciały wejść im do namiotu. Gdy tylko ktoś je zauważył, to zaczął walić metalowym kubkiem o menażkę, aby przestraszyć zwierzęta. Spłoszone niedźwiedzie uciekły w las. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale adrenalina wszystkim mocno podskoczyła.
To chyba wszystkie informacje praktyczne, z którymi należy się zapoznać, aby dobrze przygotować swój pobyt w parkach narodowych USA. Jeżeli coś by Was jeszcze interesowało, a zapomnieliśmy o tym napisać, dajcie znać.
PS. W terminie 18.09-2.10.2024 odwiedziliśmy zachodnie wybrzeże USA, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Zapraszam do relacji z naszej podróży: Zachodnie wybrzeże USA cz.1: Death Valley, Sequoia &Kings Canyon National Park, Grand Canyon oraz Zachodnie wybrzeże USA cz.2: Monument Valley, Arches, Bryce Canyon, Zion, Valley of Fire.